ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Zájemce kradl kola při zkušební jízdě, jako záruku dal bundu s obviněním

  • 8
Netradičním způsobem kradl podle policie jízdní kola dvaatřicetiletý muž na Třebíčsku. Na sociálních sítích hledal inzeráty a s prodávajícími se dohodl nejen na ceně, ale i zkušební jízdě. Z té se však už nevrátil.

V první polovině února podezřelého muže z Olomoucka zadržela policie. Muž se k trestné činnosti doznal. Navíc vyšlo najevo, že kromě výše popsané metody také třikrát odvezl kolo z různých objektů. Kriminalisté proto muže obvinili.

„Vzhledem k tomu, že podle zákona nebyly dány důvody vazby, byl po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Hned následující den ovšem obviněný znovu objevil na internetu inzerát nabízející k prodeji jízdní kolo za více než deset tisíc korun. S prodávajícím se dohodl na koupi a poté se odpoledne sešli v třebíčské části Nové Město. A kupující opět projevil zájem o testovací jízdu. Jako zálohu nabídl prodávajícímu svou bundu, odjel a už se nevrátil.

„S kým měl majitel kola tu čest, poznal hned vzápětí, když z bundy vytáhl policejní protokol,“ uvedla policejní mluvčí. „Případ oznámil policistům a ti okamžitě jednali.“

Vzhledem k tomu, že zloděj kola v předchozích případech velmi rychle prodával dalším lidem v jiném kraji, zaměřili se kriminalisté na dopravní spoje. Úspěšní byli do hodiny.

„Podezřelého muže jsme vypátrali i s odcizeným kolem na trase vlaku jedoucího ve směru na Brno,“ dodal kriminalista Milan Špaček.

Zadržený znovu skončil v policejní cele a kriminalisté rozšířili jeho trestní stíhání. Jízdní kolo zajistili a předali zpět majiteli.

„To, že se muž po zahájení trestního stíhání dopustil další trestné činnosti, a navíc v tak krátké době po propuštění ze zadržení, mu výrazně přitížilo,“ osvětlila Kroutilová. „Svým jednáním dal najevo, že s pácháním trestné činnosti nemá v úmyslu přestat.“

Také proto tentokrát už policisté navrhli posadit muže do vazby, s čímž soud souhlasil. Nyní už provinilci hrozí až pětiletý trest.

Policie varuje, aby lidé byli v podobných případech obezřetní. „Při prodeji věcí je nutné trvat na zaplacení smluvené částky již při předání,“ radí Kroutilová. „Je důležité si uvědomit, že totožnost kupujícího nezaručí jeho profil na sociální síti, pod kterým zde vystupuje, a osobní setkání s kupujícím či předání zástavy nemusí být záruka, že se jedná o seriózního člověka a prodávající se nestane obětí podvodníka,“ dodala policejní mluvčí.

TEST: Stejná trasa, kolo vs elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv