Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Buďte velkorysí a chybu netrestejte, píší radní Třebíče firmě E.ON

  • 2
Všech sedm třebíčských radních vyzvalo vedení energetické společnosti E.ON, aby byla firma shovívavá ke své zaměstnankyni. Ta svou chybou při elektronické burze zajistila městu na dva roky výhodnější cenu elektřiny. A to zhruba o dva miliony korun.

„Chápeme, že chybovat je lidské a chyby dělá každý z nás. Proto si vás dovolujeme touto formou požádat, abyste se k vašemu zaměstnanci, který chybu udělal, zachovali velkoryse a vstřícně a nepožadovali po něm náhradu škody nebo pokutu. Věříme, že společnost vaší velikosti a renomé této naší zdvořilé žádosti bude moci bez větší újmy vyhovět. Děkujeme,“ napsali radní v otevřeném dopise.

Dopis adresovali do centrály firmy v Českých Budějovicích. Na prvním místě je podpis starosty Pavla Janaty.

V dopise radní zároveň znovu vysvětlují, proč nevyhověli firmě a nezrušili smlouvu s výhodnou cenou, která vznikla na základě chybně zadané nabídky. E.ON již dříve radní ubezpečil, že smlouvu dodrží a svým závazkům dostojí (podrobně v článku Jeden špatný klik myší a firma dala omylem Třebíči superlevnou elektřinu).

„Těší nás, že zástupci města dali najevo svou solidaritu. I my si uvědomujeme, že všichni jsme jen lidé a chybovat je lidské, takže kolegyně zůstává i nadále naší zaměstnankyní. Jelikož respektujeme soukromí a ochranu osobních dat svých zaměstnanců, považujeme další kroky za interní záležitost, nicméně náhradu škody po kolegyni vymáhat nebudeme,“ vzkázala do Třebíče mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Pracovnice se ukliknula a snížila nabídku o stokorunu

Vše začalo tím, že si radní chtěli na burze vysoutěžit cenu za elektřinu v hladině nízkého napětí pro roky 2019 a 2020. A to v době, kdy jdou ceny energií nahoru.

Proto se po uzavření obchodu třebíčští politici hned divili, jak výhodnou cenu se jim podařilo na burze získat. Brzy ale bylo jasné, že firma nechtěla být tak štědrá. Za vším byla chyba její zaměstnankyně.

Žena totiž chtěla upravit cenu v řádech jednotek korun, místo toho však zadala zhruba stokorunový rozdíl. Ve výsledku to pro Třebíč při dnešních cenách znamená, že má výhodnější cenu o zhruba dva miliony korun do konce roku 2020.

Mluvčí Slavíková sdělila, že vyvolávací cena byla 990 korun za megawatthodinu (MWh). „Nedopatřením a v důsledku lidské chyby jsme však nabídli 889 korun za megawatthodinu,“ popsala již dříve.

Proto se firma po uzavření obchodu obrátila na třebíčské politiky s návrhem dohody, aby se vše zrušilo. To vedení města odmítlo.

„Jelikož v tomto případě nakládáme s veřejnými penězi, zrušením smlouvy a přistoupením k nové soutěži, a tím i k vyšší ceně, bychom porušili naši povinnost vůči občanům našeho města. A to chovat se ke svěřeným penězům s péčí řádného hospodáře,“ zopakovali znovu radní v otevřeném dopise.

Dodali, že kdyby návrh firmy přijali, vystavili by se oprávněné kritice opozice a především oprávněnému zájmu policie.