Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

  8:47aktualizováno  9:46
Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných cest i oficiální cyklotrasy. Je však možné, že na některé cyklisté nebudou smět vyjet. Kvůli novele silničního zákona bude správce lesa žádat zákaz vjezdu cyklistů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Od počátku roku dojde ke změně zákona o provozu na pozemních komunikacích. Součástí změn bude i diskutovaná povinnost předjíždět cyklisty ve vzdálenosti nejméně jeden a půl metru.

Už méně se ale mluví o tom, že povinnost předjíždějícího vozidla dodržet od cyklisty vzdálenost má platit i na účelových komunikacích s maximální rychlostí do 30 kilometrů v hodině. Tam má být minimální vzdálenost jeden metr. Pro lesníky, kteří těžkou technikou svážejí z lesů kulatinu, je ale i to moc.

„Podle nového zákona budeme muset na této cestě široké dva a půl metru jedním metrem objíždět cyklistu. To je technicky nemožné,“ zlobí se ředitel Lesního družstva Přibyslav Jiří Svoboda. Družstvo je největším vlastníkem lesů mezi Přibyslaví a Ždírcem nad Doubravou.

„Jedná se o katastrované cesty, které vedou naším lesem. Za naše peníze jsme si je postavili a udržujeme je. Na vlastní komunikaci budeme mít problém se vyhýbat s někým, s kým se tam vyhnout prostě nemůžeme. My tu povinnost budeme mít a ten, kdo tam pojede na kole, už ne,“ hájí postoj lesníků Svoboda.

Jak zdůrazňuje, pokud skutečně začne novela silničního zákona platit v přijaté podobě, nebude mít na vybranou a požádá silniční správní úřad, aby vydal souhlas s umístěním dopravní značky zákaz vjezdu cyklistů. „Nic jiného nám nezbude. Děláme to neradi, ale jsme k tomu donuceni,“ podotkl.

O zákazu rozhodnou úřady

V případě ranských lesů bude žádost posuzovat odbor dopravy v Chotěboři. Podle jeho vedoucího Pavla Málka nelze předjímat, jak rozhodne. „Bude záležet na konkrétní žádosti a popsaných důvodech. Ranské lesy jsou však vyhledávanou rekreační lokalitou, o to důkladněji budeme žádost posuzovat,“ konstatoval.

Stanovisko bude úřad žádat i od policie, která posuzuje vhodnost značení i na účelových komunikacích. „Pokud nás o něj silniční správní úřad požádá, vyjádříme se,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková. Ani ona ale v tuto chvíli nemohla říct víc.

Konkrétní kroky chce lesní družstvo podniknout v prvním kvartále příštího roku. Až poté, co novela silničního zákona vejde v platnost.

Jiří Svoboda předpokládá, že argumenty lesního družstva úřad vyslyší. Pokud ne, chce se obrátit na odvolací orgán, případně správní soud. „Budeme hledat různé způsoby a mezi tím budeme doufat, že s novelou silničního zákona poslanci něco udělají,“ dodal.

Že by se povinnost dodržení vzdálenosti vztahovala i na zpevněné lesní cesty, totiž považuje za nesmysl. „To je hazard s bezpečností. Pokud se takto bude muset transportní souprava vyhýbat, celá spadne do příkopu. Nevím, jestli si toto přejeme,“ říká.

„Celé roky to fungovalo. Dokázali jsme se s cyklisty tolerovat a vyhnout. A najednou má někdo pocit, že to musí řešit takhle silou. Dávat cyklistovi větší pravomoci na našich cestách, než máme my, kteří jsme si je postavili, zaplatili a udržujeme je? To je špatně,“ dodává Svoboda.

Víc problémů než řešení

Nad účinností novely zákona pochybuje i Pavel Málek. „Způsobí víc problémů, než aby něco vyřešila. Řidičům to přidělá starosti a v praxi to stejně nebude fungovat,“ myslí si.

Drobnou útěchou pro cyklisty může být fakt, že v případě Lesního družstva Přibyslav by neměl být zákaz na všech lesních cestách. Těch družstvo spravuje zhruba 110 kilometrů. Zákaz vjezdu cyklistů by se měl týkat jen několika desítek z nich.

Na druhou stranu však přibyslavské družstvo nebude jediným, které v rámci celé republiky chce takto postupovat. Podobné kroky budou podnikat i další vlastníci.

„Budeme postupovat koordinovaně. Budeme společně vypracovávat žádost, budeme ji sdílet i pro ostatní vlastníky, abychom měli vše správně vyargumentované,“ říká Jiří Svoboda, který je zároveň předsedou Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů ČR.

Ministerstvo dopravy: K žádné změně nedojde

Ke zveřejněnému článku poskytl vyjádření mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Podle jeho slov v souvislosti s novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích pro lesníky a cyklisty ke změně oproti současnému stavu nedojde. Reakce ministerstva po bodech:

 • Daná snaha majitelů lesů s odstupem 1,5 m vůbec nesouvisí. Nedávno přijatý zákon totiž neřeší otázku soužití veřejnosti a správců lesů, soulad mezi hospodářským a rekreačním využitím lesů či bezpečnost na lesních cestách při pohybu techniky.
 • Nic se z logiky věci novým zákonem oproti stávajícímu stavu nezmění. Situace setkání cyklisty s lesním strojem není nová. Na úzkých lesních cestách se cyklisté nepředjíždí již dnes a cyklista v případě potřeby projetí lesního vozidla uvolní cestu. A zákazové značky dnes kvůli nemnoha případům předjíždění umisťovány v lesích nejsou.
 • V případě tohoto zákona se musí jednat o předjíždění, nikoli objíždění (a k předjíždění na těchto cestách z podstaty věci bude docházet jen těžko).
 • Co se týká účelových pozemních komunikací, platí pravidlo na těch veřejně přístupných samozřejmě i tam, ale prakticky se bude postupovat, jak je naznačeno výše.

Co se stane, pokud budou majitelé lesů na zákazu trvat:.

 • Je to spíše otázka na advokáty a ty, kteří by vyložili příslušnou legislativu; turistické značení je mimo kompetenci ministerstva dopravy, stejně jako majetkové či vlastnické vztahy.
 • Klademe si otázku, jak by majitelé dodržování zákazových značek chtěli v lesích vymáhat.
 • Jakékoli omezení vjezdu je pod kontrolou úřední moci; nelze tedy jednat jen na základě subjektivního rozhodnutí.

Pokud jde o účelovou komunikaci veřejně přístupnou, rozhoduje o umístění dopravního značení obecní úřad obce s rozšířenou působností, tedy ne vlastník komunikace.

Pokud komunikace veřejně přístupná není (typicky je tam fyzická zábrana, například závora), umisťuje dopravní značení vlastník. Musí to ale oznámit příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Ten může případně nařídit odstranění značení, pokud není splněna podmínka bezpečnosti silničního provozu.

14. dubna 2021

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
 • Nejčtenější

Kamion přejel do protisměru, ve slisovaném osobním autě zemřel řidič

Řidič kamionu vjel ráno do protisměru a čelně se srazil s osobním autem na silnici u České Bělé na Havlíčkobrodsku....

Lidé podepisovali petice kvůli nevychovanému psovi, hádali se i o lavičku

Odeberte psa jeho majiteli, zvíře je nebezpečné, jeho pán nezodpovědný. S takovou peticí se setkali radní v Havlíčkově...

Kámen se má v Pohledu těžit ještě 4 roky. Bude pak voda na zatopení lomu?

Havlíčkobrodsku a jeho okolí hrozí v brzké době nedostatek stavebního kamene. Během nejbližších let bude končit provoz...

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po operaci žlučníku žena zemřela. Lékaři v Brodě pochybili, rozhodl soud

Nemocnice Havlíčkův Brod je odpovědná za úmrtí Jaroslavy Vencelidesové, které tamní lékaři v roce 2011 operovali...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

 • Další z rubriky

Méně skla a kamene, více betonu. Jihlava kvůli cenám osekává projekt arény

Jihlavská radnice hledá úspory v projektu na výstavbu nové Horácké multifunkční arény. Důvodem je raketový růst cen...

Počet nakažených na Vysočině roste, personál ubývá nemocnicím i službám

Nákaza koronavirem nabírá kvůli rychle se šířící variantě omikron na intenzitě. Denní přírůstky pozitivně testovaných v...

Vracejí do krajiny staré polní cesty, Žďár nad Sázavou obnoví další dvě

Žďár nad Sázavou obnovuje na městských pozemcích staré polní cesty, které kdysi byly běžnou součástí zemědělské...

Podél státních silnic u Žďáru a Brodu vyrostou nové protihlukové stěny

Státní silnici I/37 nedaleko Žďáru nad Sázavou olemují na několika místech protihlukové stěny. Vybudovány budou v obci...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...