Dříve studánka začínala svoji aktivitu v období kolem Vánoc a končila v červnu. Letos začal pramen téct 29. února a skončil 29. dubna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Doba, po kterou teče voda ze zázračné křemešnické studánky, se zkracuje

  • 2
Někteří lidé jezdí stovky kilometrů, aby se napili z léčivého křemešnického pramene. V minulosti byla Zlatá studánka aktivní téměř půl roku, nyní kvůli suchu vydrží dva měsíce.

„Tento objekt byl instalován v roce 2020. Ve smutné době, kdy umírali lidé i stromy.“ 

Tak zní nápis na vzpomínkové destičce připevněné na novém dřevěném informačním sloupu u pramene takzvané zázračné studánky na vrchu Křemešník u Pelhřimova.

Ve spolupráci s pelhřimovskou radnicí ji tam nechal připevnit Spolek pro ochranu přírody Pelhřimovska. „Je to taková symbolická vzpomínka na rok 2020, kdy umírali lidé na covid-19 a stromy ve velkém usychaly vlivem kůrovce,“ vysvětluje Petr Marek starší, zakladatel a předseda spolku.

Ale to není jediný účel nového informačního sloupu. „Budeme tam především zaznamenávat informace o zahájení a ukončení průtoku tohoto periodického pramene. Myslíme si, že tyto záznamy budou zajímavé i pro širší veřejnost navštěvující tato místa,“ říká Marek.

Prohlubuje se sucho a nízký stav podzemní vody

Jak dodal, lze z různých zdrojů dohledat, že dříve studánka začínala svoji aktivitu v období kolem Vánoc a končila v červnu. Poslední roky, zřejmě vlivem sucha, začíná téci až koncem února a končí začátkem května.

Dokladem je podle něj srovnání letošního a loňského roku. Letos začal pramen téct 29. února a skončil 29. dubna. V loňském roce byl začátek 17. února a konec 3. května.

„Letošní suchý duben byl pro přírodu katastrofální. Porovnání těchto dvou termínů demonstruje prohlubující se sucho a nízký stav podzemní vody,“ dodává Petr Marek.

Uvnitř kmene je dále umístěna schránka s knihou, kam lidé mohou zaznamenat svá pozorování aktivity studánky. „Pomohou nám tím určit přesné datum zahájení toku. Budeme rádi, když tam napíší i své příběhy a zkušenosti s léčivou vodou z tohoto pramene,“ poznamenal dále.

Voda vydrží dlouho čerstvá

Odedávna se vypravují příběhy, že ke studánce pod vrchem Křemešník chodili svlažit hrdlo věřící, kteří mířili křížovou cestou k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Dodnes tam chodí i další lidé, kteří věří v její zázračnou moc a léčivé účinky, jak se vypráví v mnoha historkách a pověstech.

Mimochodem, teď za doby koronavirové pandemie si někteří lidé z Pelhřimovska vysvětlovali fakt, že zde bylo nejméně nakažených lidí z celé Vysočiny, právě tím, že tu vyvěrá pramen zázračné studánky s léčivou vodou, pro niž si lidé zdaleka jezdí.

Křemešnická voda je mírně radioaktivní a jsou v ní stopové prvky stříbra. To se projevuje mimo jiné i tak, že se voda nekazí a vydrží velmi dlouho čerstvá. V minulosti si ji z Křemešníka odváželi zásobovači v sudech pro námořníky či vojáky. Její vlastnosti ocenili v dobách epidemie cholery.

Dorazil ze severu Čech

Nový informační panel je na svém místě teprve pár týdnů a kniha pro příchozí, kteří mohou zaznamenávat své vzpomínky, se již zvolna plní. Mimo jiné tam je i několik básniček oslavujících přírodu. „Vyzýváme i zázračně vyléčené, zda by se tam se svým příběhem nesvěřili,“ vzkazuje Petr Marek.

S mnohými lidmi, kteří si jeli k prameni pro vodu, se potkal na místě osobně.

„Přijížděli opravdu z velké dálky. Neváhali urazit i dvě stovky kilometrů,“ dodává významně. „Byl tu například muž ze severu Čech, který měl rakovinu, dále třeba paní z Moravy, jíž voda údajně pomáhá s problémy po prodělané borelióze. Ta jezdí pravidelně. Ale jak moc je voda léčivá, a jakou míru hraje náhoda nebo placebo efekt, nedokážu posoudit,“ usmívá se předseda spolku pro ochranu přírody.