Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Farám či historické myslivně na Vysočině hrozí zánik, zámky mají naději

  17:24
Jaké jsou nejohroženější stavební památky v Kraji Vysočina a jaké jsou jejich vyhlídky? Odborníci z památkového úřadu v Telči vytipovali objekty, které mnoho naděje na záchranu nemají a ty, u kterých se i s vizí třeba desítek let pokračuje na stavební obnově.

Špýchar trpěl zatékáním vody a intenzivní těžkou dopravou na mezinárodní silnici Praha - Znojmo - Vídeň, která vede v těsném sousedství. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Před zánikem se nachází pozdně barokní budova fary s přilehlým hospodářským dvorem v osadě Zhoř u Pacova. Stavba pochází z konce 18. století.

„Objekt zařazený na seznamu ohrožených kulturních památek je v současnosti již jen zanikajícím torzem se zřícenými střešními i stropními konstrukcemi,“ uvádí telčští památkáři na svém webu.

Fotogalerie

V podobném stavu je barokní fara ve Vojslavicích na Pelhřimovsku. Její areál tvoří vlastní farní budova, k níž přiléhá novodobá přístavba a chlévy. Budovu fary vlastní obec, hospodářskou část stát a církev. Areál nemá nyní využití.

Zajímavým dokladem technické historie je vápenka v lese u Trhonic na Jimramovsku. „Provoz vápenky byl ukončen v roce 1958. Od té době je bez využití a chátrá,“ napsali do své zprávy památkáři.

Do současnosti se dochovala už jen šachtová vápenná pec o průměru sedm metrů a výšce osm metrů s desetimetrovým cihlovým komínem. U pece bývala ještě budova, ale ta zanikla už před 50 lety.

Ohroženou stavbou je i barokní vila v Masarykově ulici v Telči se zdobeným průčelím a ojedinělým typem střechy z roku 1732.

Hrobníkovi z lopaty v hodině dvanácté utekl pozdně středověký rychtářský špýchar v Prostředkovicích, jehož loni zahájená rekonstrukce letos pokračovala a v roce 2020 by mohla být dokončena.

Jedna stěna špýcharu z roku 1581 hrozila řadu let zřícením. Toto nebezpečí už se podařilo odvrátit. „V příštím roce bychom rádi pokračovali třetí etapou záchrany, kdy by špýchar měl dostat novou omítku. Uvnitř bychom chtěli udělat malou expozici o místní historii, ale ještě uvidíme, jestli se nám to z ekonomického hlediska podaří uskutečnit,“ pověděla Miroslava Bártů, starostka obce Suchá, jejíž součástí Prostředkovice jsou.

Liboháj před totální likvidací?

Ve špatném stavu je podle seznamu ohrožených památek Bělský dvůr v Koberovicích. Má narušenou statiku, provlhlé zdivo a poničené omítky, ke kterým patří i vzácná sgrafitová výzdoba. Část střech je v havarijním stavu. Dvůr z konce 18. století patřil ke statkům želivského kláštera. 

Totální likvidace hrozí myslivně Liboháj v Chotěboři, které zasadil smrtelnou ránu požár v roce 2002. Myslivna byla postavena v první polovině 19. století na zámeckém panství Dobrzenských v lesíku u silnice z Chotěboře na Libici nad Doubravou.

„Šlo o ojedinělou empirovou stavbu na půdorysu písmene L. Nejzajímavějším architektonickým motivem, který se však v nedávné době zřítil, byl vstup s dórskými sloupy ukončený trojúhelníkovým štítem,“ popisují památkáři.

Na seznamu ohrožených památek jsou i další položky: zámky Větrný Jeníkov, Stránecká Zhoř, Police, Budišov, Ronov nad Sázavou, Pohled, Osová, Krasonice, Košetice, Jemnice a Brtnice, dále fara ve Vílanci, parní mlýn v Telči či hrobka Pallavicini u Jemnice.

U řady z těchto památek však už rekonstrukce začala, nebo dlouhodobě určitým tempem pokračuje. To je případ třeba zámku v Jemnici, ve Větrném Jeníkově či v Brtnici.

V případě třetího v pořadí stávající majitel zámku zvolna pokračuje v rekonstrukčních činnostech z předchozích let. Majitel zámku Brtnice se nyní chce zaměřit na statiku a odvodnění zchátralé stavby, případně na osazení dalších chybějících oken.

Vyplynulo to z informací, které MF DNES poskytl Oleg Rybnikář, zástupce vlastníka zámku, jímž je v současnosti Spolek Svébyt Brtnice. „Opět žádáme o peníze z Programu záchrany architektonického dědictví. Chtěli bychom pokračovat v rekonstrukci další části oken nebo v opravě vyvalené části hradební stěny a s ní souvisejícího sklepení na severním nádvoří, kam vytrvale zatéká voda,“ sdělil Rybnikář.

Sto let bez údržby se podepsalo i na zámku ve Zhoři

Během na velmi dlouhou trať je obnova zámku ve Stránecké Zhoři, jenž podobně jako Brtnice takřka sto let chátral. Před dvaceti lety zámek koupil Řád rytířů Kristových a od té doby jej opravuje.

Kastelán Milan Doležal odhaduje, že za dalších dvacet let by mohla být zachráněna hrubá stavba zámku.

„Musíme si uvědomit, že před těmi dvaceti lety byl na zámek vydán demoliční výměr, stavba měla narušenou statiku a celá měla jít k zemi. Dochovalo se prakticky jenom obvodové zdivo. Dnes je zámek staticky zajištěn, podařilo se rehabilitovat suterén, kde došlo k obnově všech sklepů a záchraně a obnově kleneb, zdivo se muselo zajistit předepjatými lany a částečnou injektáží,“ přiblížil Doležal.

Letos v září zde slavnostně vysvětili obnovenou kapli. „V následujícím roce budeme dokončovat detaily na kapli, nyní například pracujeme na replice barokních lavic. Budeme spolupracovat se studenty jednoho pražského gymnázia, kteří v rámci dobrovolnické činnosti budou na zámku týden pracovat – budou čistit cihly, chystat trámy na opravy krovů či pracovat na zpevnění plochy před zámkem,“ pravil Doležal.

V dalších letech se chce majitel zámku pustit do opravy střechy severního křídla.

„Řád rytířů Kristových zámek obnovuje v cisterciáckém duchu, kdy je sama práce cílem. Takže bude záležet na tom, jak se bude dařit shánět peníze. Snažíme se co nejvíce ctít historické technologie, obnova zámku je velice šetrná,“ řekl Doležal.

Most na nešťastném místě...

Na seznamu ohrožených památek se paradoxně nenachází tzv. Loupežnický či Vysoký most u Velkého Meziříčí, který přitom patří mezi velmi osobité technické památky. Svého času údajně patřil svou výškou deset metrů mezi nejvyšší silniční mosty na českém a moravském území.

Most přibližně z období začátku 17. až poloviny 18. století na seznamu ohrožených památek není i proto, že v době jeho sestavování nebyl chráněnou památkou. Tou však nyní opět je.

„V roce 2017 byla z mostu ochrana sejmuta, ale současně bylo zahájeno nové řízení o prohlášení kulturní památkou, a v roce 2019 byl most chráněnou kulturní památkou opět prohlášen. Je to zvláště hodnotná památka, bohužel se nachází na nešťastném místě poblíž skládky odpadů,“ konstatovala Ilona Ampapová, mluvčí telčského Národního památkového ústavu.

Most patří státu, jeho správcem je Úřad pro zastupování státu.

Takto vypadal zámek ve Větrném Jeníkově na začátku roku 2017

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Ostřílený pirát silnic se po D1 řítil dvoustovkou, hrozí mu další zákaz

Téměř dvousetkilometrovou rychlostí se v úterý odpoledne řítil po D1 na Vysočině řidič luxusního mercedesu. Přistihla...

Otužilec překonal světový rekord v půlmaratonu. Polonahý, bos a na sněhu

Padesátiletý otužilec a učitel duchovních nauk Josef Šálek z jihočeských Vodňan v neděli v Pelhřimově vytvořil nový...

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy...

Nákladní auta slisovala osobák, řidička jako zázrakem vyvázla s oděrkami

Hrozivě vypadající dopravní nehoda se ráno stala u Zvonějova na hlavním tahu z Havlíčkova Brodu do Jihlavy. Dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Subtropický ráj na Vysočině. Mezi kopci rostou pomeranče i mandarinky

Premium Jeho skleníky jsou nyní zasypané sněhem. V nich se však ukrývá subtropický ráj, jaký se v Česku u soukromých pěstitelů...

Sněhulák je prý moc primitivní, kluci tak vytvořili u úřadu sněhové sochy

Třináctiletým dvojčatům Jonatánovi a Benjamínovi Tkadlečkovým z Jihlavy už nestačilo stavět ze sněhu pouhé sněhuláky....

Kovář se inspiroval v Rakousku, na vyhlídce nad městem vztyčil velký kříž

Na návrší nad Přibyslaví na Havlíčkobrodsku, odkud je nádherný výhled na celé město, přibyla výrazná dominanta. Tyčí se...

Otepluje se a led na rybnících taje. Opatrně, radí strážníci i záchranáři

Stačilo pár dní mrazů a bruslaři houfně vyjeli na zamrzlé vodní plochy na Vysočině. Na některých rybnících bruslily i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...