Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Nemocnice na Vysočině omezují plánované operace, o pomoc požádaly armádu

  13:29
Nemocnice v Kraji Vysočina omezují neakutní péči. Kvůli nedostatku personálu už v některých vypomáhají vojáci. Za středu přibylo na Vysočině 1 170 nakažených koronavirem, což je o tři sta víc než před týdnem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Nemocnice Jihlava

Až do odvolání jsou kvůli zhoršující se epidemiologické situaci v regionu a zvyšujícímu se počtu pacientů s covid-19 odloženy plánované neakutní operační zákroky i hospitalizace v Nemocnici Nové Město na Moravě.

„Lidé by nyní měli vyčkat, až se jim ozve personál zdravotnického zařízení a domluví s nimi další postup,“ uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková. 

Ambulantní provoz je podle ní prozatím beze změny. „Prosíme však, aby pacienti sledovali aktuální informace přímo pod jednotlivými ambulancemi pro případ omezení některých specializovaných pracovišť,“ řekla Pecková s tím, že na vyšetření v ambulanci se lidé mohou objednat telefonicky sami.

V novoměstské nemocnici leží s covidem-19 na standardních lůžkách celkem 69 nemocných, tři pacienti jsou hospitalizovaní na JIP a dva musejí být na umělé plicní ventilaci.

I v této nemocnici pociťují nedostatek personálu. „Dnes jsme proto oficiálně požádali o pomoc vojáků,“ dodala Pecková s tím, že by uvítali alespoň dva, ideálně ale pět příslušníků armády.

V Jihlavě je 14 pacientů ve vážném stavu

Omezení neakutní ambulantní i lůžkové péče se týká rovněž jihlavské nemocnice. Do konce roku je tam zrušena jedna neurologická a jedna ortopedická ambulance a také ambulance bolesti.

„Pacienty objednané na plánované operační výkony postupně obvoláváme s informací o odkladu výkonu,“ informovala mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Dodala také, že v zařízení již od tohoto úterý vypomáhají čtyři příslušníci armády.

Ve čtvrtek tam bylo s koronavirem hospitalizováno kolem šesti desítek lidí. „Z toho čtrnáct jich je ve vážném stavu na přístrojích. Většina z nich jsou neočkovaní pacienti,“ shrnula Zachrlová.

V Třebíči už pomáhají tři vojáci z Náměště

Ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová dnes přivítala tři vojáky ze základny v Náměšti nad Oslavou. Ti by měli minimálně 14 dní vypomoct na lůžkových odděleních u pacientů s onemocněním covid-19.

Ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová přivítala 25. listopadu tři vojáky ze základny v Náměšti nad Oslavou, kteří budou vypomáhat na lůžkových odděleních u pacientů s onemocněním covid-19.

„Pomoci příslušníků armády se velmi vážíme. S obavami vyhlížíme, co nás opět čeká. Každé ulehčení náročné práce zdravotníků vítáme,“ uvedla Tomášová.

K dnešku je v Třebíči hospitalizováno 33 covidových pacientů na standardních lůžkách, 7 pacientů na jednotce intenzivní péče, z toho stav 4 pacientů vyžaduje umělou plicní ventilaci.

Vedení nemocnice na jednání krizového štábu rozhodlo o nutnosti omezení operací. „Akutní a onkologická operativa i nadále probíhá bez omezení a je naší prioritou ji zachovat co nejdéle do budoucna,“ komentuje současné omezení ředitelka nemocnice.

Pelhřimov se připravuje na zhoršení situace

Od 22. listopadu omezili plánované operace také v Nemocnici Pelhřimov.

„Došlo u nás ke změně struktury lůžkových oddělení, abychom byli jako zdravotnické zařízení schopni poskytovat péči pro covidové i necovidové pacienty. Do odvolání jsme byli nuceni zavřít lůžkovou část rehabilitačního oddělení, a tím personálně posílit oddělení Covid 3,“ přiblížila mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Na covidovém oddělení tohoto zařízení je podle jejích slov aktuálně 12 covid pozitivních pacientů na standardních lůžkách, na lůžkách intenzivní péče ke čtvrtečnímu dni žádný pacient hospitalizován nebyl. Nemocnice se ale připravuje i na zhoršení situace.

„Další covidové oddělení u nás vzniklo z lůžkové části urologického oddělení. Zatím jej máme zavřené, držíme ho pro případ, že by došlo k nárůstu covid pozitivních pacientů,“ uvedla Knapová.

Zmiňované oddělení Covid 3 má kapacitu 21 lůžek, další pak do dvaceti míst.

Havlíčkův Brod zastaví operace od pondělí

Nemocnice Havlíčkův Brod pozastaví plánované neakutní operace od pondělí 29. listopadu. Provádět se budou pouze nutné zákroky, hlavně onkologické operace.

Všechny ambulance jsou prozatím v provozu bez omezení, s výjimkou hepatální poradny, která funguje na infekčním oddělení. V havlíčkobrodské nemocnici bylo ke středečnímu večeru hospitalizováno 70 lidí s koronavirem, sedm z nich vyžadovalo intenzivní péči.

„Situace a čísla se ale velmi rychle mění. Dnes tu navíc máme i dalších deset pacientů na takzvané triážní stanici. Musejí být hospitalizováni, ale čekáme, jestli se potvrdí, že jsou covid pozitivní, nebo negativní. Podle toho budou umístěni na příslušné oddělení,“ sdělila mluvčí brodské nemocnice Petra Černo s tím, že nárůst činí zhruba deset lidí za den.

Velmi také apeluje na návštěvníky ambulancí, aby zvážili, zda je nutná při návštěvě nemocnice přítomnost doprovodu. „Pokud je to jenom trochu možné, ať raději pacienti přicházejí sami, nebo pouze s jednou osobou. Kumulace v čekárnách je aktuálně zbytečně riziková,“ upozorňuje Černo.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne Kronospadu mění název. Právníci firmy nás šikanují, tvrdí aktivisté

Spolek Ne Kronospadu v Jihlavě bude dál pokračovat ve svých aktivitách pod novým názvem. Důvodem je podle jeho předsedy...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

V Brodě sílí kritika vzhledu kina a divadla, chystá se velká rekonstrukce

Městské divadlo a kino v Havlíčkově Brodě po vizuální stránce vůbec nepřipomíná oblíbený kulturní stánek. Socialistická...

Technik souzený kvůli kontrole v Dukovanech má podmínku a zákaz činnosti

Technik Luboš Věžník souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se u Okresního soudu v...

V třebíčském prvorepublikovém parku letos přibude socha T. G. Masaryka

V Tyršových sadech, dvouhektarovém parku v Třebíči, bude letos umístěna socha T. G. Masaryka. Bronzová plastika v...

Zvonek zelený postupně mizí i z Vysočiny, na vině je krmítková nákaza

Zvonek zelený, výrazně zbarvený pták s mohutným zobákem, patří zatím ještě mezi poměrně běžné pěvce Vysočiny. Jeho...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...