Děti v Novém Městě budou hrát a tančit v novém sídle za 50 milionů

  11:37aktualizováno  11:37
Ze tří budov do jedné velké se během dvou týdnů musí přemístit základní umělecká škola Jana Štursy v Novém Městě na Moravě. Nové sídlo už je před začátkem nového školního roku téměř připravené.

Stěhovaní Základní umělecké školy Jana Štursy do nových prostor začalo v pondělí. Na čtvrtek je naplánována kolaudace. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Velkou logistickou operaci zahájili tento týden v Novém Městě na Moravě. Rekonstrukce budovy bývalé regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, kterou město odkoupilo, se chýlí ke konci. Zaměstnanci základní umělecké školy už začali se stěhováním do nových prostor.

Fotogalerie

„Stavbaři nás v pondělí pustili do budovy, konečně jsme zahájili stěhování. Budova je téměř připravená, zbývají dodělávky, jako například opona v koncertním sále,“ řekla v úterý Eva Mošnerová, ředitelka Základní umělecké školy Jana Štursy.

Tento čtvrtek je v plánu kolaudace. Výuka začne o týden později, než bývá zvykem. „Drama vrcholí, pokusíme se vše stihnout tak, abychom mohli podle harmonogramu zahájit výuku 10. září. Jsme rádi, že to vyšlo aspoň takhle,“ těší Mošnerovou, že nedošlo ke zdržení stavby.

„Všechno jde podle plánu,“ potvrdil starosta Michal Šmarda. „Cena rekonstrukce je kolem 35 milionů, došlo jen k mírnému navýšení. Nad rámec původního plánu se dělala například nová fasáda a podlaha ve vstupní hale,“ doplnil.

Do celkových nákladů je nutné započítat i to, že město koupilo budovu u kašny se známou sochou Pasáčka od VZP za 16 milionů.

Školáci využívali i tělovýchovné středisko

Dosud „zuška“ fungovala dokonce na třech místech v desetitisícovém městě. Kromě hlavní budovy na Vratislavově náměstí, kde byla soustředěna většina hudebních tříd, učebny tanečního a výtvarného oboru a ředitelna, žáci navštěvovali také dům v Monseově ulici. Tam škola potřebovala čtyři hudební třídy nebo učebnu literárně-dramatického oboru s víceúčelovým sálem. Žáci navíc provizorně využívali rovněž prostory v tělovýchovném středisku v Tyršově ulici.

„Nyní už bude všechno na jednom místě. Dosud jsme neměli sborovnu, kabinety nebo třeba sprchy u tanečních sálů. Bude to daleko příjemnější prostředí, už se těšíme,“ neskrývá radost ředitelka Mošnerová. Připravuje se i komorní sál s kapacitou kolem 80 lidí.

Základní umělecká škola má 590 žáků, což je maximum dané ministerstvem. „Rozšiřovat kapacitu nemůžeme, ale mohli bychom otevřít třeba nové nástrojové zaměření, kam přejdou někteří žáci,“ vysvětluje ředitelka.

Novoměstská radnice zároveň s dokončením rekonstrukce řeší také osud opuštěných budov. Historický dům na Vratislavově náměstí už město prodalo, za 4,8 milionu korun jej získal Zdeněk Zítka. Pro prodej bylo 17 z 18 přítomných zastupitelů, jež od prodeje neodradila ani petice, kterou na červnovém zastupitelstvu přednesli odpůrci toho, aby se město zbavilo své budovy v centru.

„Dům číslo popisné 121 by jistě mohl mít důstojné využití i poté, co přestane být využíván jako základní umělecká škola,“ řekl na zastupitelstvu Miroslav Skalník, jeden z iniciátorů petice. Podle něj by se dala budova po úpravách využít jako obřadní síň, výstavní prostory, síň slávy novoměstských osobností či nové výstavní prostory Horáckého muzea nebo jiných kulturních organizací města.

Naopak napoprvé nebyl zájem o budovu v Monseově ulici. „Zvažujeme, že budovu pronajmeme, nebo prodáme,“ uvedl starosta Šmarda. Případný kupec bude muset nabídnou minimálně 4,4 milionu, což je odhadní cena nemovitosti.

Autor:

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Ředitel školy rozdal odměny a pak mu chybělo na mzdy. Ve funkci končí

Základní škola v Přibyslavi.

Základní škola v Přibyslavi bude od druhého pololetí bez ředitele. Její dosavadní šéf Petr Adam udělal chybu při...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Další z rubriky

Bombardér jako puma. Modeláři v Jihlavě ukazují své vojenské skvosty

Výstava modelů letadel a válečných strojů v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Japonské Zero, britský Spitfire, ruské Jaky a Migy, německý Messerschmitt, Focke-Wulf a Junkers, americký Mustang. Též...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Silný vítr a pády stromů donutily provozovatele uzavřít Vysočina Arenu

Ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě v prosinci zasněžovali a mezi umělým...

Veškeré běžecké tratě ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě zůstaly zavřené. Důvodem je silný vítr v kombinaci s...

Najdete na iDNES.cz