„Singltreky jsou mimo provoz. Těžko říct na jak dlouho, v lese je spousta popadaných stromů. Půjdeme postupně trasu od trasy a budeme se snažit je postupně zprůjezdnit, protože bouřka zasáhla les opravdu hodně,“ říká Jan Skřička, ředitel Sportovního klubu Nové Město na Moravě.
Zhruba třicet kilometrů stezek s šesti trasami různé obtížnosti nechalo v roce 2014 vybudovat město, stará se o ně právě sportovní klub.
Reportéři MF DNES ve čtvrtek dopoledne zastihli u Vysočina Areny mnoho cyklistů, většina jen projížděla po cyklostezce do (a z) Nového Města. Rušno bylo také na zánovním asfaltovém pumptracku za biatlonovou střelnicí.
Na singltrecích až na pár výjimek panoval klid.
„Počítali jsme, že sem zajedeme a celé dopoledne se na singltrecích zabavíme. Teď vymýšlíme náhradní plán,“ zalitovali rekreanti Karel a Nikola. Informace o zavření atrakce si před cestou nevšimli.
„Už zespodu jsou některé tratě označené, že probíhá těžba. Motorové pily jsme neslyšeli, doufali jsme, že budou alespoň částečně stezky otevřené, ale bohužel. Na modré i červené leží kmeny přes cestu,“ popisoval mladý pár.
Upozornění visí na webových stránkách Cyklo arény Vysočina a jejím facebookovém profilu už od začátku týdne, informace jsou postupně aktualizovány.
„Snažíme se přes Facebook a webové stránky lidi informovat. Je potřeba, aby to před plánovanou návštěvou sledovali,“ upozorňuje Jan Skřička. Lidé také často volají do půjčovny kol a provozovny občerstvení. Zákazové cedulky jsou pak umístěny i u jednotlivých stezek, například u rozcestníku před hotelem Ski však chybí.
Těžbou omezená sezona mrzí i vedení města. „Je to nepříjemné, ale jezdit se u nás dá i po jiných trasách,“ reaguje novoměstský starosta Michal Šmarda. Radnice každý rok do obnovy a vylepšení singltreků investuje statisíce.
Podle správce městských lesů Zdeňka Krejčího by se měli cyklisté lesu Ochoza vyhnout. „Některé singltreky jsou zavřené už delší dobu kvůli probíhající kůrovcové těžbě, po páteční bouřce jsou uzavřené kompletně, než zpracujeme polomy, které tady jsou. Les není bezpečný,“ varuje Krejčí a dodává: „Nikdo si nevezme na svědomí, že se někomu něco stane.“
Přetrhnou pásky a jedou dál
Lesníci i lidé z klubu raději volí opatrnější řešení, tedy celkový zákaz. Vedou je k tomu i špatné zkušenosti s návštěvníky. „Přetrhnou zákazové pásky a jedou dál. Je to věčný boj,“ reaguje Krejčí.
S kůrovcovou kalamitou pomáhá harvestor, v lese pracují i dřevorubci s pilami. „Přesto lidé vjíždí i do těžebního prostoru a nerespektují zákazy. Zpracování kůrovcové i nahodilé větrné těžby je pak ztížené,“ poukazuje lesní správce.
Bouřka z minulého týdne mu přidělala starosti navíc. „V lese Ochoza jde o jednotlivé stromy, ulámané špice nebo půlky stromů, sem tam leží úplně vyvrácený strom. Ale například u Pohledce padl kompletně hektar lesa. Jako když lehne obilí,“ bilancuje Krejčí s tím, že celkově je v městských lesích poškozeno 500 až 600 kubíků dřeva.
Jak dlouho bude těžba trvat, není jasné. „Asi měsíc. Záleží, kolik přibude nových kůrovcových ohnisek. Zpracování musí být co nejrychlejší, i z hlediska prevence dalšího šíření škůdce,“ ujištuje Krejčí.
Spěchat musí i kvůli tomu, že lesem vedou i tratě Světového poháru horských kol. Podle kalendáře, který zásadně ovlivnila pandemie koronaviru, zde budou bikeři závodit na přelomu září a října.