Nejblíž to měli do Vysočina Areny Francouzi, Švédi nebo Rusové, kteří se ubytovali v hotelu Ski. Ten se po biatlonu zase zavře. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

Po Světovém poháru v biatlonu zase zavřeme, mrzí novoměstské hoteliéry

  • 3
Jen díky biatlonu se otevřela část hotelů v Novém Městě na Moravě a jeho okolí. Vládní opatření nyní zakazují rekreační pobyty a umožňují mezi několika málo výjimkami pouze pracovní cesty. Po dvou týdnech zápřahu a odjezdu sportovců většina ubytovatelů zase zavře.

„Jsem rád, že aspoň čtrnáct dní jsme mohli ubytovávat. Zaměstnancům to znovu přineslo pracovní návyky, protože po tolika měsících přijít do práce a být v běžném provozu, není jednoduché,“ reagoval majitel hotelu Ski Marian Štetina.

V ikonické stavbě hned vedle Vysočina Areny, která do neděle hostila dvě kola Světového poháru v biatlonu, ubytovali zástupce Mezinárodní biatlonové unie (IBU) a také například výpravy Francie, Švédska či Ruska. Jinak mají zavřeno.

„Potřebujeme minimálně deset obsazených pokojů, aby se vůbec vrátily náklady. Nejsme destinace, kde by se střídali lidé na služebních cestách,“ vysvětluje hoteliér.

Objekt byl sice dva týdny obsazený celý, ale počet ubytovaných byl kvůli protiepidemickým opatřením nižší než v minulých letech.

„Byly striktní požadavky, aby byli většinou ubytovaní po jednom na pokoji,“ zmiňuje Štetina. Ale to nebylo zdaleka vše, co museli ubytovatelé splnit, aby dodrželi přísná pravidla IBU nebo požadavky týmů. „Personál prošel dvěma až třemi testy na covid,“ počítá Marian Štetina.

Restauraci navštěvovaly jednotlivé týmy v jiný čas, aby se nepotkávaly. „Závodníci si pro jídlo chodili k okénku. Číšníci v restauraci nebyli a stoly uklízeli až po odchodu hostů,“ popisuje Štetina.

Podobné to bylo i na pokojích, kam pokojské vstupovaly pouze na vyžádání a v nepřítomnosti hostů.

„Personál nesměl používat výtah a byl rozdělený na dvě skupiny. Omezení byla spousta, zcela mimo provoz byl wellness a všechno ostatní kromě pokojů a restaurace,“ objasňuje právník a podnikatel, který koupil novoměstský hotel před dvěma roky.

Náhradní směna v záloze

Alespoň saunu poskytli Švýcarům a Ukrajincům ve Wellness hotelu Marta v Kuklíku. „Ovšem v odlišné době, vždy jsme mezitím vydezinfikovali prostory, druhý den šel druhý tým,“ popisují manželé Demelovi, kteří hotel vzdálený 13 kilometrů od Vysočina Areny provozují.

Už několik let ubytovávají účastníky velkých sportovních akcí. „Byli jsme předem připraveni, že na biatlon otevřeme,“ vysvětluje Filip Demel.

Většina personálu nastoupila na dohodu. I tady byli zaměstnanci pečlivě testováni, prošli PCR i antigenními testy. „O dva týmy po šestnácti lidech se starali čtyři zaměstnanci plus dva kuchaři. Permanentně šest lidí, kteří se točili ve střídavých směnách. Také byla v záloze připravená protisměna pro případ, že by někdo z personálu byl testován pozitivně,“ zmiňuje provozovatel.

I v hotelu Marta byly oba zahraniční týmy při stravování oddělené od sebe, ani tady se nepotkávali u stolů s personálem. I tady po odjezdu hostů vyvěsí cedulku „zavřeno“. „Rádi bychom poskytli práci a služby frustrovaným lidem, kteří čekají, až je někdo někam pustí,“ shrnuli svoje pocity Demelovi.

Američané bydleli sami

Oddělování výprav nemuseli například řešit v hotelu Líšeňský Dvůr u Sněžného, který si vybrali Američané a byli tam sami.

Hvězdní Norové jako obvykle zvolili Chalupu U 4 koček ve Vlachovicích. Odtud to měli do arény necelé tři kilometry.

Snad nejčastěji byli testováni zaměstnanci novoměstského penzionu Vrchovina. Ten je už deset let při každé soutěžní akci i soustředění domovem českého týmu.

I tady se vyrovnávali se speciálním režimem. „Museli jsme nejdřív na PCR test do nemocnice, který jsme si spolufinancovali. Pak ti, kteří byli ve styku s týmem, podstupovali každý den antigenní testy u reprezentačního lékaře, abychom byli klidní my i oni,“ prozradil vedoucí penzionu Aleš Hrstka. O Čechy se staralo šest až sedm lidí.

Občas tu ubytují hosty na pracovních cestách, zájem však hodně kolísá. Ale kuchyně jede pořád.

„Zajišťujeme rozvoz jídla po městě a máme i výdejové okénko, které jsme po dobu biatlonu zrušili, aby sem nechodili cizí lidé,“ vysvětluje provozní. Lituje promarněné zimy, která se podle počasí povedla.

„Vyzkoušeli jsme si teď ostrý provoz a zase zavřeme. Do Velikonoc žádné změny nečekám, není vidět konec,“ lituje řady odřeknutých akcí a hostů.

Rozlučka? Svíčková pro všechny a dort legendě

Tradičně se s českými reprezentanty před odjezdem do švédského Östersundu rozloučili v novoměstském penzionu Vrchovina, kam Ondřej Moravec a spol. jezdí už deset let.

„Letos poprvé jsme jim vařili přesně podle jídelníčku, který jim nově připravuje výživová poradkyně. Všichni to pečlivě dodržují, i trenéři nebo servisáci,“ prozradil vedoucí penzionu Aleš Hrstka.

„Ale na závěr bude v neděli určitě svíčková. Tou se s biatlonisty loučíme vždy, ať už při soustředění, nebo při Světovém poháru,“ ujišťoval předem, že o populární českou klasiku nepřijdou.

To ovšem nebylo všechno. Konec dvoutýdenního pobytu se nesl také v duchu jednoho velkého okamžiku. Penzion přijde po deseti letech o jednoho váženého hosta. Ondřej Moravec, s devíti medailemi z olympiád a mistrovství světa nejúspěšnější český biatlonista historie, v Novém Městě ukončil kariéru.

„Firma Enpeka (žďárská pekárna a cukrárna – pozn. red.), pod kterou patří i penzion, Ondrovi připravila speciální dort s biatlonovým motivem, zvýraznili jsme medaile, které získal,“ popsal pan provozní. „A také jsme Ondrovi upekli velký koláč, který mu u nás chutná,“ dodal.

Loni se podobně loučili s Michalem Šlesingrem, letos dává biatlonu vale další veterán. „Každý rok odchází jeden, snad už to skončí,“ povzdechl si provozní nad ztrátou oblíbených hostů.

(bar)