Příběh 350 let staré borovice, která je dominantou Vírské přehrady, porotu zaujal. | foto: Milan Peňáz

Borovice z Víru a Žižkův dub se dostaly do finále ankety Strom roku

  • 2
Hned dva letité stromy z Vysočiny mohou zabojovat o titul Evropský strom roku. Stačí k tomu udělat už jenom jeden podstatný krok. A to vyhrát v republikovém finále ankety Strom roku 2019, do kterého se probojovalo celkem dvanáct stromů z celé republiky.

Vysočina má hned dva finalisty. Jedním z nich je borovice lesní, která roste na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské přehrady v místech zatopené obce Chudobín. V kraji jí bude konkurovat dub z Náměště nad Oslavou, u kterého podle pověsti spočinul Jan Žižka z Trocnova.

Od 17. června budou oba vysočinské stromy soutěžit o přízeň veřejnosti v online hlasování na webu stromroku.cz.

„Odborná porota letos finalisty vybírala z pětačtyřiceti návrhů,“ podotkl mluvčí pořádající Nadace Partnerství David Kopecký.

„Nerozhoduje stáří stromu ani košatost jeho koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh stromu a jeho environmentální, ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu,“ uvedla koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

A právě příběh 350 let staré borovice, která je dominantou Vírské přehrady, porotu zaujal. Váže se k ní lidová pověst tradovaná obyvateli zaniklé obce Chudobín.

Vypráví o čertu hrávajícím za nocí na skále u borovice na housle. Pověst prý může mít souvislost se silnými větry vanoucími svrateckým údolím.

Fotogalerie

Do ankety Strom roku borovici přihlásilo několik spolků i jednotlivců. Mezi nimi byl i Milan Peňáz. Podle něj je tento strom důkazem extrémní odolnosti vůči klimatickým podmínkám i vůči vodohospodářské manipulaci s vodní hladinou v nádrži.

K dubu Žižka přivázal koně

Porotce zaujal také osm století starý dub. Stojí u silnice, která vede na zámek v Náměšti nad Oslavou. I k tomuto stromu se vztahuje pověst, a sice o tom, že když husité dobývali hrad v roce 1408, Jan Žižka pod tímto dubem přespal a přivázal k němu koně.

„V minulosti na strom připevnili konstrukci ve tvaru chaloupky, aby zakryla dutiny. O Žižkově dubu v Náměšti byla reportáž také v televizním pořadu Paměť stromů,“ vypráví historii dalšího finalisty Hana Matoušková ze Základní školy v Náměšti nad Oslavou. Právě studenti školy strom do soutěže přihlásili.

Online hlasování odstartuje 17. června a potrvá do 25. září. Vítěz vyhlásí 3. října v Brně. Vítězný strom získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.