Při cvičení evropských armád budou nad Vysočinou létat vrtulníky i v noci

  17:27aktualizováno  17:27
Vojenská letecká základna v Náměšti nad Oslavou bude od května hostit mezinárodní vrtulníkové cvičení Dark Blade. Zúčastní se ho 1 200 vojáků a třicet letounů ze sedmi evropských zemí.

Dark Blade, který bude v květnu hostit vojenská základna v Náměšti nad Oslavou, bude prvním cvičení Evropské unie pořádané v České republice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Záštitu nad tímto cvičením převzala Evropská obranná agentura (EDA). „Není to tedy alianční cvičení, ale je to první cvičení Evropské unie pořádané v České republice. Je jedním z nejdůležitějších, které Vzdušné síly Armády České republiky v tomto roce organizují,“ upozornil Petr Hromek, velitel vzdušných sil.

Do cvičení bude zapojeno celkem třicet kusů letecké techniky včetně osmnácti zahraničních vrtulníků. A také 1 200 cvičících vojáků, z toho více než 800 českých. Též více než tři stovky příslušníků z armád partnerských zemí, jakými jsou Belgie, Německo, Slovinsko, Polsko a Maďarsko.

Za českou stranu budou nasazeny čtyři vrtulníky Mi-24, čtyři Mi-171 a také čtyři bitevníky L-159.

Do samotného cvičení budou zapojeny nejen letové osádky vrtulníků, ale i pozemní jednotky. „Za českou stranu se do cvičení masivně zapojí téměř všechny útvary pozemních sil včetně speciálních jednotek nebo i předsunutých leteckých návodčích,“ uvedl řídící cvičení Miroslav Svoboda a velitel 22. základny v Náměšti nad Oslavou.

Celé cvičení se má primárně věnovat výcviku osádek vrtulníků. „Ale pozemním a speciálním jednotkám umožní Dark Blade získat povědomí o činnosti vrtulníkových jednotek, budou mít možnost vstupovat do plánovacích procesů a získávat přímé zkušenosti s zasazováním do operací,“ dodal Svoboda.

Plánované scénáře cvičení jsou různorodé. Zejména se zaměří na smíšené letecké operace, synchronizaci pozemních, vzdušných sil a leteckých návodčích. Také na vzájemnou podporu různých typů vrtulníků ve všech činnostech.

Fotogalerie

Kromě toho budou vojáci procvičovat přepravu raněných a evakuaci z bojové zóny, transportní lety s nákladem v podvěsu, jeřábování, slaňování z paluby vrtulníku, výsadky, únikové manévry proti útočícím stíhacím letounům i ostré střelby. Piloti absolvují rovněž noční lety s brýlemi pro vidění za tmy.

Během cvičení vrtulníky přepraví také více než 300 vojáků. „Chceme, aby si to vojáci zažili, aby měli povědomí o pravidlech vzdušné přepravy,“ podotkl Svoboda.

Hlavními místy cvičení budou Sedlec, Vícenice a vojenské újezdy Boletice, Libavá a Březina. Dále letiště Prostějov, Bechyně a polygon patnáctého ženijního pluku.

Informují starosty o tom, co všechno se bude dít

Nejintenzivnější letové úsilí je plánováno v pracovních dnech od 20. do 31. května v časech od 9 do 23 hodin, přičemž lety v nočních hodinách budou omezeny na minimum.

Ale jak organizátoři cvičení upozorňují, i ve dnech pracovního klidu může dojít k přeletům či odletům letecké techniky nebo k jednotlivým přesunům mezi operačními prostory. „Víme, že se tyto aktivity dotýkají civilního obyvatelstva, a proto aktivně komunikujeme se samosprávami dotčených měst a obcí,“ dodal řídící velitel cvičení.

První týden intenzivního nácviku se účastníci mají soustředit na prostor Libavá a lokalitu severně od letiště v Náměšti nad Oslavou.

„Transportovat chceme 150 vojáků, ale i psy. Prováděn bude také dělostřelecký průzkum, ostré střelby, záchrana izolovaných osob,“ poodkryl velitel některé z připravovaných operací.

Obdobné aktivity budou ve druhém týdnu v lokalitě Boletice a okolí Náměště. „Chtěli bychom vrtulníky přepravit přes 190 lidí, procvičíme zadržení vozidla, vzdušnou ochranu konvoje, výsadek potápěčů do vody a paravýsadky,“ poznamenal.

Kromě zmiňovaného cvičení Dark Blade bude 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou hostit na přelomu srpna a září pravidelného cvičení Ample Strike.

Nejčtenější

VIDEO: Při střetu auta s náklaďákem u Jihlavy zemřel řidič a dítě

Při nehodě na silnici 602 z Jihlavy do Velkého Beranova, při které došlo ke...

Dva lidské životy vyhasly odpoledne na silnici 602 u Jihlavy, kde se ve směru na Helenín čelně střetly osobní a...

VIDEO: Majitel pokácel stromy na mezinárodní cyklotrasu, spor pokračuje

Majitel znovu zahradil cyklostezku z Jihlavy na Třebíč. Zdatnější cyklisté přes...

Frekventovaná cyklotrasa z Jihlavy do Třebíče je znovu zatarasená. Přes cestu leží kolem třiceti pokácených stromů....

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Na tahu z Jihlavy na Brod kolabuje doprava, radní chtějí zavést mýtné

Opětovná rekonstrukce povrchu vozovky na Lidické ulici v Havlíčkově Brodě, a s...

Doprava od Jihlavy směrem k Havlíčkovu Brodu začala tento týden opět kolabovat. Na vině je opětovná reklamace a oprava...

Druhá liga: Budějovice odskočily Jihlavě na devět bodů, Brno je třetí

Momentka z utkání Prostějov (v bílo-modrém) vs. Sokolov. Jan Polák (s míčem)...

Fotbalisté Českých Budějovic porazili ve 23. kole druhé ligy Táborsko 4:0 a v čele odskočili Jihlavě na rozdíl devíti...

Další z rubriky

Jihlava opět chystá změny v MHD, z Březinek pojede přímý spoj k obchodům

Trolejbusy nabraly zpoždění, lidé marně vyhlíželi svůj spoj. Ilustrační

Drobná úprava v jihlavské trolejbusové dopravě přinese cestujícím další žádanou změnu trasy. Deset tisíc lidí, kteří...

Naše značka funguje i dnes, těší pravnuka jaroměřického básníka květin

Jaroměřický zahradník Vladislav Vejtasa (na snímku) pokračuje ve slavné rodinné...

Přestože ho od toho rodiče zrazovali, stal se Vladislav Vejtasa zahradníkem. Spolu s manželkou Ivou nese dál štafetový...

S výtahem spíš poletíte nahoru, než spadnete dolů, říká zkušený technik

Jan Havel se od poloviny osmdesátých let profesně zabývá výtahy. Opravuje je,...

Jan Havel starší se narodil v roce 1954. Od poloviny osmdesátých let se profesně zabývá výtahy – opravuje je, provádí...

Najdete na iDNES.cz