Jiří Běhounek pokračuje ve funkci hejtmana na Vysočině.

Jiří Běhounek pokračuje ve funkci hejtmana na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Běhounek je potřetí hejtmanem. Koalice podržela Pavlíka, který lhal

  • 3
Hejtmanem Kraje Vysočina je od úterka potřetí za sebou Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD), rozhodli o tom na prvním jednání zastupitelé. Volba dalších členů krajské vlády byla komplikovanější. A to kvůli Josefu Pavlíkovi (ANO), který před volbami tajil své členství v KSČ před rokem 1989. Navíc se objevují nové dokumenty o tom, že byl i členem Lidových milicí.

V nové krajské koalici na Vysočině se dohodli, že se Josef Pavlík před hlasováním o nové vládě ke všemu vyjádří. Sám od sebe to ale nakonec neudělal. Musel ho k tomu vyzvat Miloš Vystrčil z ODS, který s ním je teď v jedné koalici. „Nejsem si vědom, že bych byl členem Lidových milicí,“ reagoval Pavlík.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

Vystrčil odpověděl, že to ODS bere jako zásadní prohlášení a vstoupí tedy do nové krajské koalice s ČSSD, hnutím ANO a Starosty pro Vysočinu. Pokud se ale situace s Pavlíkem a Lidovými milicemi vyvine nakonec nějak jinak, ODS vše přehodnotí.

Tlačila by pak na Pavlíka a případně i na hnutí ANO, aby vše nějak řešili. A kdyby to nevyřešili, ODS by koalici opustila.

Pak nová koalice udělala první velkou službu Pavlíkovi. Rozhodla totiž o tom, že se o něm nebude hlasovat samostatně, jestli se stane náměstkem hejtmana. V takovém případě totiž reálně hrozilo, že by nebyl zvolen. Proto se hlasovalo o celé nové vládě najednou a ta důvěru i s Pavlíkem získala.

Proč tolik náměstků?

Lidovec Jaromír Kalina se podivil nad tím, proč má najednou hejtman rekordních pět náměstků, když mu před volbami stačili jen dva. „Nerad bych šířil paniku, ale co se tak dramaticky změnilo v agendě Kraje Vysočina?“ zeptal se Kalina.

Hejtman mu odvětil, že vyjednávání po volbách bylo uměním možného. A strany nové koalice se dohodly, že každá bude mít svého. ANO dokonce hned dva. „Není to nic neobvyklého. V jiných krajích mají i víc náměstků,“ dodal hejtman.

Pět náměstků hejtmana bude mít o patnáct tisíc vyšší plat, než dostanou řadoví radní. Ti nakonec budou jen tři s platem 61 tisíc.

Komunisté si rýpli

Opoziční zastupitel Milan Plodík (KSČM) popíchl hejtmana Běhounka a jeho nového náměstka Pavlíka. Připomněl jim, že byli kdysi oba „u nich“ v KSČ. „Jsme rádi, že komunistická strana má v nejužším vedení kraje zastoupení několika našich bývalých stranických kolegů,“ uvedl Plodík. Z devíti členů nové vlády byli kdysi v KSČ jen Běhounek a Pavlík.

Plodík ironicky zhodnotil i fakt, že má nyní hejtman pět náměstků. Přitom někteří členové nové koalice v minulosti ostře kritizovali placená místa pro tři komunisty. Ti díky těmto křeslům drželi osm let u moci jednobarevnou vládu ČSSD. Podle Plodíka si asi pět náměstků můžou dovolit i díky KSČM, která přispěla k dobrým ekonomickým výsledkům kraje.

Komunisté kritizují i to, že kromě kumulace funkcí u hejtmana je nyní v podobné funkci i náměstkyně hejtmana Jana Fischerová (ODS). Ta je také poslankyní stejně jako Běhounek.

ČSSD má pět mandátů

Ve volbách vítězná ČSSD má v radě kraje pět mandátů, hnutí ANO obsadilo dva a dvojblok ODS a Starostové po jednom mandátu. Prvním náměstkem hejtmana a tudíž druhým mužem kraje byl zvolen Pavel Franěk (ANO). Dalšími čtyřmi náměstky se stali Vladimír Novotný (ČSSD), Josef Pavlík (ANO), Jana Fischerová (ODS) a Pavel Pacal (Starostové).
Devítičlennou radu kraje doplnili sociální demokraté Jana Fialová, Martin Hyský a Jan Hyliš.

Franěk bude spravovat resort sociálních věcí a neziskových organizací. Novotný bude dohlížet na zdravotnictví, Pavlík na majetek a finance, Fischerová na kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a mezinárodní vztahy a Pacal na regionální rozvoj. Fialová je radní pro školství, mládež a sport, Hyský má resort lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí a Hyliš povede krajskou dopravu a silniční hospodářství.

Krčál rezignoval

Před zahájením ustavujícího zasedání Běhounek oznámil rezignaci Petra Krčála, zvoleného za ČSSD. Krčál bude působit jako náměstek ministryně práce a sociálních věcí. Jeho místo v krajském zastupitelstvu proto zaujal jako náhradník primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Podle Běhounka se musí nové krajské zastupitelstvo soustředit hlavně na dokončení rozdělaných úkolů, týkajících se krajských nemocnic, silnic a čerpání evropských peněz. „I v sociálních službách bude mnoho práce,“ řekl Běhounek. Koalice bude na Vysočině vládnout v příštích čtyřech letech bez dalších uvolněných funkcí.

Vítězem voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci mají stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V novém zastupitelstvu je také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.