Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Skiareál Čeřínek na Vysočině vstává z mrtvých, Karasín naopak končí

  8:56
Provozovatelé lyžařských areálů na Vysočině se už intenzivně připravují na nadcházející zimní sezonu, jež je téměř za dveřmi. Jednou z priorit, na něž se ve střediscích letos zaměřují, je posílení zasněžování – zimy v posledních letech na sníh totiž bohaté nebyly.

Lyžařská sezona se blíží, ale na přírodní sníh se skiareály (snímek je ze Šacberku u Jihlavy) příliš spoléhat nemohou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokoušejí se o to i ve skiareálu Čeřínek na Jihlavsku, jenž vstává z mrtvých – ujali se ho noví provozovatelé. Tamní sjezdovka je v posledních letech jako prokletá. Vlek na Čeřínku třináct let fungoval v režii firmy Autonot, která ale činnost v roce 2017 předala novému provozovali. Společnosti Techservis EU v čele se Zdeňkem Zahrádkou se ovšem premiérová zima kvůli nedostatku sněhu příliš nepovedla, a další sezonu tak firma nakonec „odpískala“ úplně – lyžaři na svah vůbec nevyjeli.

V současné době však milovníci sjezdového lyžování z Jihlavska věří, že se blýská na lepší časy. Sjezdovku se pokusí oživit nově založená společnost Lyžařský areál Čeřínek, jejíž majitelé mají dlouholeté zkušenosti s provozováním skiareálu Hradiště u Nové Bystřice na Jindřichohradecku.

Správci mají jasné ambice. „Do sezony vstupujeme tak pozdě, že naším hlavním cílem nyní je, abychom ji vůbec stihli, byli schopni vyrobit sníh a lidé si tady mohli konečně zalyžovat. Potom teprve můžeme řešit nějaké další změny a vylepšení,“ zhodnotil za provozovatele Čeřínku Michal Hána.

V areálu bude dvojnásobek sněžných děl

Podle jeho slov je základem právě dostatečné množství sněhové pokrývky. Aby ji bylo možné při nepříznivých klimatických podmínkách vyrobit, muselo už dojít k posílení elektrického vedení, čerpadel a nákupu nových sněžných děl.

„Těch bude nyní v areálu k dispozici devět, což je více než dvojnásobek původního množství,“ nechal se slyšet Hána.

Sjezdovky na Vysočině

Seznam vybraných areálů

* Čeřínek, Jihlavsko

* Dalečín, Bystřicko

* Fajtův kopec, Velké Meziříčí

* Jalovec, Třebíčsko

* Jimramov, Novoměstsko

* Křemešník, Pelhřimovsko

* Luka nad Jihlavou, Jihlavsko

* Mrákotín, Jihlavsko

* Harusák, Nové Město na Moravě

* Šacberk, Jihlavsko

* Svratka, Žďársko

* Vysoká, Havlíčkobrodsko

Zajištěno je podle jeho slov již také fungování lyžařské školičky, řeší se rovněž podoba parkoviště u spodní stanice vleku a provozovatelé by rádi stihli do zimy ještě vybudování velké zastřešené pergoly před restaurací.

Na posílení zasněžování se zaměřili také na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. Umělý sníh na svahu, který disponuje i sedačkovou lanovkou, bude teď moci vyrábět až deset sněžných děl. Dvě jsou navíc na ramenech, takže nemusejí stát přímo ve sjezdovce, což zajistí větší bezpečnost sjezdařů a rovněž možnost pokrýt sněhem větší plochu svahu.

„Přikoupili jsme modernější děla, která nahradí starší vybavení. Ruku v ruce s tím jde i letošní výměna trafostanice, která je ke zkvalitnění zasněžování nutná,“ vysvětlil správce novoměstského Ski Harusák Karel Klapač.

Změny podle něj čekají i občerstvení. „V tomto směru se mají návštěvníci opravdu nač těšit, nový zkušený provozovatel má co nabídnout, lidé si určitě pochutnají,“ míní Klapač.

Na start zimní sezony jsou již připraveni rovněž ve skiareálech Křemešník na Pelhřimovsku a Luka nad Jihlavou na Jihlavsku. I tam se přikupovala nová sněžná děla a čerpadla, aby se mohli zájemci na svazích prohánět i bez dostatku přírodní sněhové pokrývky.

„V Lukách nad Jihlavou byla navíc vybudována nová přístupová komunikace a parkovací plocha, návštěvníci teď tedy budou parkovat na kvalitním pevném podkladu. Rozšiřujeme také lyžařskou školu, nabíráme instruktory,“ shrnula za provozovatele novinky v obou skiareálech Magda Vaňková.

Definitivní konec – kvůli počasí

Naproti tomu přípravy na zimu se v letošním roce už netýkají sjezdovky v Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem. Areál, který ozvláštňuje z daleka viditelná karasínská rozhledna, totiž končí.

„Bohužel nám v posledních letech nepřálo počasí. Teplé zimy se sešly se suchem a nedostatkem vody potřebné k výrobě umělého sněhu, lidí tedy chodilo samozřejmě méně. Provoz jsme tak nuceni ukončit,“ uvedla správkyně sjezdovky Michaela Jedličková s tím, že konec je definitní – již je rozprodáváno i vybavení.

Rekreační chata u svahu ale bude nadále fungovat, ovšem ubytovat se v ní bude možné pouze mimo zimní sezonu.

S nepořízenou odejdou během chladnější části roku také turisté mířící na oblíbenou karasínskou rozhlednu. Kvůli nepřítomnosti personálu sjezdovky a tedy i nemožnosti zajištění bezpečnosti turistů bude atrakce v zimních měsících uzavřena. „Schody bývají namrzlé, je tu zbytečné riziko úrazu,“ dodala Michaela Jedličková.

Otazníky stále ještě visí nad zprovozněním lyžařského střediska Vysoká u Havlíčkova Brodu. Kvůli vleklým sporům o pozemky zůstal vlek stát celou minulou zimu. A ani s letošní sezonou lyžaři zatím počítat nemohou. Správci areálu se stále nedohodli s novým majitelem potřebné půdy pod lyžařskou chatou a horní částí vleku.

„V těchto dnech probíhají intenzivní jednání, takže bych nechtěl svými slovy jejich průběh a výsledek nějak ovlivňovat. Na sto procent ještě nevíme nic,“ vyjádřil se Aleš Kadlec, předseda tělovýchovné jednoty Lyžař, která se o provoz Vysoké stará.

Sjezdovka Jalovec je bez lesa - kvůli kůrovci

Návštěvníci sjezdovky Jalovec, jež se nachází u Číchova na Třebíčsku, se o otevření areálu obávat nemusejí. Na sezonu je podle provozovatelů vše nachystáno, pouze svah, na němž se lyžuje, lidé zřejmě ani nepoznají – kvůli kůrovci a kácení je nyní úplně bez lesa.

Na nápor lyžařů se už těší na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Na nadcházející zimní sezonu zde neplánují žádné změny v zavedeném a osvědčeném fungování sjezdovky.

„Máme všechno, co potřebujeme: zavedenou sjezdovku s veškerou potřebnou technikou, půjčovnu a servis vybavení, lyžařskou a snowboardovou školu, restauraci se skibarem, možnost ubytování. Myslím si, že žádná další vylepšení zatím potřeba nejsou, a počasí, které je nakonec nejdůležitější, si stejně dopředu bohužel objednat nejde,“ nechal se slyšet správce areálu Jiří Pálka.

Na Fajtově kopci nemusejí – jako na některých jiných sjezdovkách v regionu – řešit ani potíže se zasněžováním způsobené nadměrných suchem posledních let, a tedy i nedostatkem vody.

„Před pěti lety jsme přistoupili k vybudování akumulační nádrže, ve které pečlivě shromažďujeme vodu. Nedostatek jsme zatím nikdy nepocítili,“ podotkl Pálka.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V plánu ŘSD je oprava dálničního přivaděče, pak nová silnice na Stonařov

Přibližně o dvacet procent větší objem rekonstrukcí či staveb nových komunikací než letos má pro příští rok v plánu...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

Trh a dílničky se ruší, Žďár kvůli covidu přivítá advent online formou

Další města na Vysočině se rozhodla pro zrušení či výrazné omezení programu k zahájení adventu. Sváteční akce budou...

Jihlava sází desítky mladých stromů, u cyklostezky vznikl nový ovocný sad

Podzimní výsadba stromů v Jihlavě je v plném proudu. A nesází se jen okrasné dřeviny. U cyklostezky do místní části...

Fórum se v Jihlavě rozpadá, většina zastupitelů nově tíhne k hnutí STAN

Ve vedení jihlavské radnice dochází k podstatným politickým změnám, jež zatím nejsou příliš vidět. Přestože je uskupení...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...