Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Skiareál Čeřínek na Vysočině vstává z mrtvých, Karasín naopak končí

  8:56
Provozovatelé lyžařských areálů na Vysočině se už intenzivně připravují na nadcházející zimní sezonu, jež je téměř za dveřmi. Jednou z priorit, na něž se ve střediscích letos zaměřují, je posílení zasněžování – zimy v posledních letech na sníh totiž bohaté nebyly.

Lyžařská sezona se blíží, ale na přírodní sníh se skiareály (snímek je ze Šacberku u Jihlavy) příliš spoléhat nemohou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokoušejí se o to i ve skiareálu Čeřínek na Jihlavsku, jenž vstává z mrtvých – ujali se ho noví provozovatelé. Tamní sjezdovka je v posledních letech jako prokletá. Vlek na Čeřínku třináct let fungoval v režii firmy Autonot, která ale činnost v roce 2017 předala novému provozovali. Společnosti Techservis EU v čele se Zdeňkem Zahrádkou se ovšem premiérová zima kvůli nedostatku sněhu příliš nepovedla, a další sezonu tak firma nakonec „odpískala“ úplně – lyžaři na svah vůbec nevyjeli.

V současné době však milovníci sjezdového lyžování z Jihlavska věří, že se blýská na lepší časy. Sjezdovku se pokusí oživit nově založená společnost Lyžařský areál Čeřínek, jejíž majitelé mají dlouholeté zkušenosti s provozováním skiareálu Hradiště u Nové Bystřice na Jindřichohradecku.

Správci mají jasné ambice. „Do sezony vstupujeme tak pozdě, že naším hlavním cílem nyní je, abychom ji vůbec stihli, byli schopni vyrobit sníh a lidé si tady mohli konečně zalyžovat. Potom teprve můžeme řešit nějaké další změny a vylepšení,“ zhodnotil za provozovatele Čeřínku Michal Hána.

V areálu bude dvojnásobek sněžných děl

Podle jeho slov je základem právě dostatečné množství sněhové pokrývky. Aby ji bylo možné při nepříznivých klimatických podmínkách vyrobit, muselo už dojít k posílení elektrického vedení, čerpadel a nákupu nových sněžných děl.

„Těch bude nyní v areálu k dispozici devět, což je více než dvojnásobek původního množství,“ nechal se slyšet Hána.

Sjezdovky na Vysočině

Seznam vybraných areálů

* Čeřínek, Jihlavsko

* Dalečín, Bystřicko

* Fajtův kopec, Velké Meziříčí

* Jalovec, Třebíčsko

* Jimramov, Novoměstsko

* Křemešník, Pelhřimovsko

* Luka nad Jihlavou, Jihlavsko

* Mrákotín, Jihlavsko

* Harusák, Nové Město na Moravě

* Šacberk, Jihlavsko

* Svratka, Žďársko

* Vysoká, Havlíčkobrodsko

Zajištěno je podle jeho slov již také fungování lyžařské školičky, řeší se rovněž podoba parkoviště u spodní stanice vleku a provozovatelé by rádi stihli do zimy ještě vybudování velké zastřešené pergoly před restaurací.

Na posílení zasněžování se zaměřili také na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. Umělý sníh na svahu, který disponuje i sedačkovou lanovkou, bude teď moci vyrábět až deset sněžných děl. Dvě jsou navíc na ramenech, takže nemusejí stát přímo ve sjezdovce, což zajistí větší bezpečnost sjezdařů a rovněž možnost pokrýt sněhem větší plochu svahu.

„Přikoupili jsme modernější děla, která nahradí starší vybavení. Ruku v ruce s tím jde i letošní výměna trafostanice, která je ke zkvalitnění zasněžování nutná,“ vysvětlil správce novoměstského Ski Harusák Karel Klapač.

Změny podle něj čekají i občerstvení. „V tomto směru se mají návštěvníci opravdu nač těšit, nový zkušený provozovatel má co nabídnout, lidé si určitě pochutnají,“ míní Klapač.

Na start zimní sezony jsou již připraveni rovněž ve skiareálech Křemešník na Pelhřimovsku a Luka nad Jihlavou na Jihlavsku. I tam se přikupovala nová sněžná děla a čerpadla, aby se mohli zájemci na svazích prohánět i bez dostatku přírodní sněhové pokrývky.

„V Lukách nad Jihlavou byla navíc vybudována nová přístupová komunikace a parkovací plocha, návštěvníci teď tedy budou parkovat na kvalitním pevném podkladu. Rozšiřujeme také lyžařskou školu, nabíráme instruktory,“ shrnula za provozovatele novinky v obou skiareálech Magda Vaňková.

Definitivní konec – kvůli počasí

Naproti tomu přípravy na zimu se v letošním roce už netýkají sjezdovky v Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem. Areál, který ozvláštňuje z daleka viditelná karasínská rozhledna, totiž končí.

„Bohužel nám v posledních letech nepřálo počasí. Teplé zimy se sešly se suchem a nedostatkem vody potřebné k výrobě umělého sněhu, lidí tedy chodilo samozřejmě méně. Provoz jsme tak nuceni ukončit,“ uvedla správkyně sjezdovky Michaela Jedličková s tím, že konec je definitní – již je rozprodáváno i vybavení.

Rekreační chata u svahu ale bude nadále fungovat, ovšem ubytovat se v ní bude možné pouze mimo zimní sezonu.

S nepořízenou odejdou během chladnější části roku také turisté mířící na oblíbenou karasínskou rozhlednu. Kvůli nepřítomnosti personálu sjezdovky a tedy i nemožnosti zajištění bezpečnosti turistů bude atrakce v zimních měsících uzavřena. „Schody bývají namrzlé, je tu zbytečné riziko úrazu,“ dodala Michaela Jedličková.

Otazníky stále ještě visí nad zprovozněním lyžařského střediska Vysoká u Havlíčkova Brodu. Kvůli vleklým sporům o pozemky zůstal vlek stát celou minulou zimu. A ani s letošní sezonou lyžaři zatím počítat nemohou. Správci areálu se stále nedohodli s novým majitelem potřebné půdy pod lyžařskou chatou a horní částí vleku.

„V těchto dnech probíhají intenzivní jednání, takže bych nechtěl svými slovy jejich průběh a výsledek nějak ovlivňovat. Na sto procent ještě nevíme nic,“ vyjádřil se Aleš Kadlec, předseda tělovýchovné jednoty Lyžař, která se o provoz Vysoké stará.

Sjezdovka Jalovec je bez lesa - kvůli kůrovci

Návštěvníci sjezdovky Jalovec, jež se nachází u Číchova na Třebíčsku, se o otevření areálu obávat nemusejí. Na sezonu je podle provozovatelů vše nachystáno, pouze svah, na němž se lyžuje, lidé zřejmě ani nepoznají – kvůli kůrovci a kácení je nyní úplně bez lesa.

Na nápor lyžařů se už těší na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Na nadcházející zimní sezonu zde neplánují žádné změny v zavedeném a osvědčeném fungování sjezdovky.

„Máme všechno, co potřebujeme: zavedenou sjezdovku s veškerou potřebnou technikou, půjčovnu a servis vybavení, lyžařskou a snowboardovou školu, restauraci se skibarem, možnost ubytování. Myslím si, že žádná další vylepšení zatím potřeba nejsou, a počasí, které je nakonec nejdůležitější, si stejně dopředu bohužel objednat nejde,“ nechal se slyšet správce areálu Jiří Pálka.

Na Fajtově kopci nemusejí – jako na některých jiných sjezdovkách v regionu – řešit ani potíže se zasněžováním způsobené nadměrných suchem posledních let, a tedy i nedostatkem vody.

„Před pěti lety jsme přistoupili k vybudování akumulační nádrže, ve které pečlivě shromažďujeme vodu. Nedostatek jsme zatím nikdy nepocítili,“ podotkl Pálka.

  • Nejčtenější

V hrobě uprostřed remízku ležel zavražděný muž. Policie neví, kdo to byl

Policie na Havlíčkobrodsku pátrá po totožnosti muže, jehož tělo vykopala loni v říjnu v remízku u Habrů. Zjistila, že...

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Po Richtrovkách mizí z turistické mapy Krkonoš i další oblíbené boudy

Premium Změna majitele a nákladná oprava nemusí v případě bud v Krkonoších vždy znamenat posun k lepšímu. Aspoň z pohledu...

Při natáčení filmu s Voskovcem a Werichem přejel ředitele divadla válec

Premium Je to ojedinělá tragická událost v historii československého filmu. Při natáčení komedie Voskovce a Wericha Hej-rup!...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři Maročané „vypadli“ z podvozku kamionu u D1, chtěli do západní Evropy

Neuvěřitelný hazard se životem předvedli v pondělí odpoledne tři cizinci, kteří se objevili na dálničním odpočívadle na...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Nové lasery nad elektrárnou rozeznají ptáka od případného útočícího dronu

Neviditelná síť laserových paprsků posílila ochranu vzdušného prostoru nad jadernými elektrárnami Dukovany a Temelín....

Po staré vlečce zbyl jen ocelový most, Brod přemýšlí nad jeho záchranou

Stoletý ocelový most, který se klene nad řekou Sázavou na západním okraji Havlíčkova Brodu, je bezpečnější. Město ho...

Sběratel propadl autům z Ameriky. Jsou to mastodonti bez elektroniky, říká

Každý vidí před sebou jiný ideál osobního auta. Někdo touží po vozidlu nenápadném, úsporném, lehkém. Jinak to má...

Žďár nad Sázavou se plní sochami, nejnovější jsou z pískovce a skla

Ve Žďáře nad Sázavou přibyly další sochy. Radnice nechala v listopadu za Domem kultury a u knihovny umístit tři...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...