Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Skiareál Čeřínek na Vysočině vstává z mrtvých, Karasín naopak končí

  8:56
Provozovatelé lyžařských areálů na Vysočině se už intenzivně připravují na nadcházející zimní sezonu, jež je téměř za dveřmi. Jednou z priorit, na něž se ve střediscích letos zaměřují, je posílení zasněžování – zimy v posledních letech na sníh totiž bohaté nebyly.

Lyžařská sezona se blíží, ale na přírodní sníh se skiareály (snímek je ze Šacberku u Jihlavy) příliš spoléhat nemohou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokoušejí se o to i ve skiareálu Čeřínek na Jihlavsku, jenž vstává z mrtvých – ujali se ho noví provozovatelé. Tamní sjezdovka je v posledních letech jako prokletá. Vlek na Čeřínku třináct let fungoval v režii firmy Autonot, která ale činnost v roce 2017 předala novému provozovali. Společnosti Techservis EU v čele se Zdeňkem Zahrádkou se ovšem premiérová zima kvůli nedostatku sněhu příliš nepovedla, a další sezonu tak firma nakonec „odpískala“ úplně – lyžaři na svah vůbec nevyjeli.

V současné době však milovníci sjezdového lyžování z Jihlavska věří, že se blýská na lepší časy. Sjezdovku se pokusí oživit nově založená společnost Lyžařský areál Čeřínek, jejíž majitelé mají dlouholeté zkušenosti s provozováním skiareálu Hradiště u Nové Bystřice na Jindřichohradecku.

Správci mají jasné ambice. „Do sezony vstupujeme tak pozdě, že naším hlavním cílem nyní je, abychom ji vůbec stihli, byli schopni vyrobit sníh a lidé si tady mohli konečně zalyžovat. Potom teprve můžeme řešit nějaké další změny a vylepšení,“ zhodnotil za provozovatele Čeřínku Michal Hána.

V areálu bude dvojnásobek sněžných děl

Podle jeho slov je základem právě dostatečné množství sněhové pokrývky. Aby ji bylo možné při nepříznivých klimatických podmínkách vyrobit, muselo už dojít k posílení elektrického vedení, čerpadel a nákupu nových sněžných děl.

„Těch bude nyní v areálu k dispozici devět, což je více než dvojnásobek původního množství,“ nechal se slyšet Hána.

Sjezdovky na Vysočině

Seznam vybraných areálů

* Čeřínek, Jihlavsko

* Dalečín, Bystřicko

* Fajtův kopec, Velké Meziříčí

* Jalovec, Třebíčsko

* Jimramov, Novoměstsko

* Křemešník, Pelhřimovsko

* Luka nad Jihlavou, Jihlavsko

* Mrákotín, Jihlavsko

* Harusák, Nové Město na Moravě

* Šacberk, Jihlavsko

* Svratka, Žďársko

* Vysoká, Havlíčkobrodsko

Zajištěno je podle jeho slov již také fungování lyžařské školičky, řeší se rovněž podoba parkoviště u spodní stanice vleku a provozovatelé by rádi stihli do zimy ještě vybudování velké zastřešené pergoly před restaurací.

Na posílení zasněžování se zaměřili také na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. Umělý sníh na svahu, který disponuje i sedačkovou lanovkou, bude teď moci vyrábět až deset sněžných děl. Dvě jsou navíc na ramenech, takže nemusejí stát přímo ve sjezdovce, což zajistí větší bezpečnost sjezdařů a rovněž možnost pokrýt sněhem větší plochu svahu.

„Přikoupili jsme modernější děla, která nahradí starší vybavení. Ruku v ruce s tím jde i letošní výměna trafostanice, která je ke zkvalitnění zasněžování nutná,“ vysvětlil správce novoměstského Ski Harusák Karel Klapač.

Změny podle něj čekají i občerstvení. „V tomto směru se mají návštěvníci opravdu nač těšit, nový zkušený provozovatel má co nabídnout, lidé si určitě pochutnají,“ míní Klapač.

Na start zimní sezony jsou již připraveni rovněž ve skiareálech Křemešník na Pelhřimovsku a Luka nad Jihlavou na Jihlavsku. I tam se přikupovala nová sněžná děla a čerpadla, aby se mohli zájemci na svazích prohánět i bez dostatku přírodní sněhové pokrývky.

„V Lukách nad Jihlavou byla navíc vybudována nová přístupová komunikace a parkovací plocha, návštěvníci teď tedy budou parkovat na kvalitním pevném podkladu. Rozšiřujeme také lyžařskou školu, nabíráme instruktory,“ shrnula za provozovatele novinky v obou skiareálech Magda Vaňková.

Definitivní konec – kvůli počasí

Naproti tomu přípravy na zimu se v letošním roce už netýkají sjezdovky v Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem. Areál, který ozvláštňuje z daleka viditelná karasínská rozhledna, totiž končí.

„Bohužel nám v posledních letech nepřálo počasí. Teplé zimy se sešly se suchem a nedostatkem vody potřebné k výrobě umělého sněhu, lidí tedy chodilo samozřejmě méně. Provoz jsme tak nuceni ukončit,“ uvedla správkyně sjezdovky Michaela Jedličková s tím, že konec je definitní – již je rozprodáváno i vybavení.

Rekreační chata u svahu ale bude nadále fungovat, ovšem ubytovat se v ní bude možné pouze mimo zimní sezonu.

S nepořízenou odejdou během chladnější části roku také turisté mířící na oblíbenou karasínskou rozhlednu. Kvůli nepřítomnosti personálu sjezdovky a tedy i nemožnosti zajištění bezpečnosti turistů bude atrakce v zimních měsících uzavřena. „Schody bývají namrzlé, je tu zbytečné riziko úrazu,“ dodala Michaela Jedličková.

Otazníky stále ještě visí nad zprovozněním lyžařského střediska Vysoká u Havlíčkova Brodu. Kvůli vleklým sporům o pozemky zůstal vlek stát celou minulou zimu. A ani s letošní sezonou lyžaři zatím počítat nemohou. Správci areálu se stále nedohodli s novým majitelem potřebné půdy pod lyžařskou chatou a horní částí vleku.

„V těchto dnech probíhají intenzivní jednání, takže bych nechtěl svými slovy jejich průběh a výsledek nějak ovlivňovat. Na sto procent ještě nevíme nic,“ vyjádřil se Aleš Kadlec, předseda tělovýchovné jednoty Lyžař, která se o provoz Vysoké stará.

Sjezdovka Jalovec je bez lesa - kvůli kůrovci

Návštěvníci sjezdovky Jalovec, jež se nachází u Číchova na Třebíčsku, se o otevření areálu obávat nemusejí. Na sezonu je podle provozovatelů vše nachystáno, pouze svah, na němž se lyžuje, lidé zřejmě ani nepoznají – kvůli kůrovci a kácení je nyní úplně bez lesa.

Na nápor lyžařů se už těší na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Na nadcházející zimní sezonu zde neplánují žádné změny v zavedeném a osvědčeném fungování sjezdovky.

„Máme všechno, co potřebujeme: zavedenou sjezdovku s veškerou potřebnou technikou, půjčovnu a servis vybavení, lyžařskou a snowboardovou školu, restauraci se skibarem, možnost ubytování. Myslím si, že žádná další vylepšení zatím potřeba nejsou, a počasí, které je nakonec nejdůležitější, si stejně dopředu bohužel objednat nejde,“ nechal se slyšet správce areálu Jiří Pálka.

Na Fajtově kopci nemusejí – jako na některých jiných sjezdovkách v regionu – řešit ani potíže se zasněžováním způsobené nadměrných suchem posledních let, a tedy i nedostatkem vody.

„Před pěti lety jsme přistoupili k vybudování akumulační nádrže, ve které pečlivě shromažďujeme vodu. Nedostatek jsme zatím nikdy nepocítili,“ podotkl Pálka.

  • Nejčtenější

Nejhorší místo na pěstování v naší republice je Vysočina, říká architektka

Premium Každému říkám, že nejhorší místo na pěstování v naší republice je Vysočina a že tady lze v pohodě pěstovat jen rybíz,...

V parku se popíjí, oddává sexu a sprostě pokřikuje, stěžují si lidé v Meziříčí

Vedení Velkého Meziříčí řeší stížnost lidí z ulice Rozkoš. Tamní parčík si totiž oblíbili problémoví jedinci. Ti dle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

D1 na Brno ochromily dvě nehody dodávek s náklaďáky, jeden z řidičů zemřel

Dopravu na dálnici D1 mezi 162. a 178. kilometrem ve směru na Brno dnes zastavily dvě dopolední dopravní nehody, při...

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Namol opilá řidička v noci kličkovala po D1, v autě měla sedmiměsíční dítě

Kličkováním a neobvyklým snižováním a zvyšováním rychlosti na sebe upozornila řidička ze Slovenska, která v pondělí v...

Jihlavská nemocnice dokončila obnovu operačních sálů, pacienti nic nepoznali

Do nově zrekonstruovaných operačních sálů se v pondělí vrátili zdravotníci jihlavské nemocnice. Z celkem šesti sálů...

Historik šel v nové knize po stopách prvních farářů na české straně Vysočiny

Až k úsvitu dějepisu Vysočiny se vypravil dušejovský profesionální historik Václav Nečada. Co byly železné, zádušní či...

V říčce Bystřici se rozšířil račí mor, hrozí zánik celé račí populace

V říčce Bystřici na Žďársku uhynuly desítky raků. Podle zjištění Státní veterinární správy (SVS) za to může rozšíření...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...