Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O pediatry je nouze, novou ordinaci pro děti otevřou v Pelhřimově a Brodě

  8:55
Najít na Vysočině pediatra, který by přijal do péče dítě, se pro rodiče rovná takřka výhře v loterii. Pediatři stárnou, odcházejí do důchodu a mladí, kteří by přebrali jejich ordinace, nejsou. Rodiče jsou nuceni za nimi s dětmi dojíždět mnohdy desítky a desítky kilometrů.
I na Vysočině pediatři stárnou, odcházejí do důchodu a mladí, kteří by přebrali jejich ordinace,nejsou. Rodiče jsou nuceni za nimi s dětmi dojíždět mnohdy desítky kilometrů.

I na Vysočině pediatři stárnou, odcházejí do důchodu a mladí, kteří by přebrali jejich ordinace,nejsou. Rodiče jsou nuceni za nimi s dětmi dojíždět mnohdy desítky kilometrů. | foto: Profimedia.cz

V Jihlavě například během pěti let ubylo šest dětských lékařů. „To znamená, že z jednadvaceti ambulancí jsme najednou na patnácti,“ popsala situaci Eva Matoušková, krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD).

Podle ní je kritická situace vedle Jihlavska i na Třebíčsku. Tam za poslední dva roky skončili čtyři pediatři. Z toho tři bez náhrady. „Obvody, které zůstaly, jsou teď těžce přetížené,“ dodala Matoušková.

Za lékařem do jiného kraje, místo registrace slib. V Česku chybí pediatři

Třeba okresní předseda SPLDD na Třebíčsku Milan Bušek, má ve svém lékařském obvodě takřka dva tisíce dětí. „To je skoro dvojnásobek obvyklé kapacity. Nevím, jak dlouho to vydržím. Je to obrovská zátěž. Jsem poměrně měkkosrdcatý, takže jsme děti přijímali, ale i my jsme už museli dát stopku novým registracím,“ říká šedesátiletý dětský praktik z Budišova.

Přesto denně na obvod volají zoufalí rodiče s prosbou, zda by jejich dítě nemohli vzít do péče. „A nejsou jenom z okolí, ale třeba i z oblasti Brno venkov. Dojezdová vzdálenost k lékaři je klidně i sto kilometrů. To může být problém třeba pro samoživitelky nebo rodiny, které nemají auto,“ poznamenal Bušek.

Ordinace pro dětské lékaře z nemocnice

Pediatrům i rodinám dětí by se nyní mohlo trochu ulevit. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce totiž ve spolupráci s Krajem Vysočina během několika měsíců otevřít při krajských nemocnicích v Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě po jedné ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost.

„V danou chvíli je to jedno z rychlých a dostupných řešení, jak zvýšit kapacity pediatrické péče v Kraji Vysočina. Obě nemocnice prošly ke konci roku výběrovým řízením s doporučujícím výsledkem. VZP zajistí plné financování takové péče,“ potvrdila Viktorie Plívová, tisková mluvčí VZP.

Ošetření dětí je v Česku často problém. Rodiče jezdí i do jiných krajů

Péči na těchto nových obvodech budou zajišťovat dětští lékaři z nemocnice. „Je to jedna z možností, jak alespoň trochu ulevit poptávce po pediatrech v terénu. Není to ale řešení. Tím je mít dostatek praktiků, kteří budou nastupovat do praxí a motivovat mladé lékaře,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný.

Novinku s povděkem kvituje i Milan Bušek. „Když byl dostatek pediatrů, tak jsme se tomuto modelu bránili. Není to úplně správná koncepce, protože pediatři se tam střídají. Ale v této době, kdy je situace naprosto katastrofální, říkám, že jakýkoliv lékař, který bude ochoten léčit děti, je obrovský přínos. Jakákoliv nová ambulance nám velmi uleví,“ pravil okresní předseda pediatrů na Třebíčsku.

„Bude to klasická ambulance“

Nejblíž k otevření má ordinace v havlíčkobrodské nemocnici. Podle její tiskové mluvčí Petry Černo by měla zahájit činnost v červnu. Nebude sídlit v hlavní lůžkové budově, ale bude umístěna do budovy číslo 13 ve třetím patře.

„Bude to klasická ambulance, do které se budou zájemci registrovat jako na běžném dětském obvodu. Péči budou zajišťovat někteří lékaři našeho dětského oddělení,“ upřesnila Černo.

Podle ní podrobné informace ohledně registrace zveřejní nemocnice na svých webových stránkách v květnu. „Celá řada maminek se na nás obracela s tím, že nemohou sehnat pediatra a kam mají děti, které u nás porodí, přihlásit. Považovali jsme za důležité takovýto krok udělat,“ vysvětlila mluvčí nemocnice.

Na vzniku ambulance se bude podílet i organizace UNICEF. Registrovat se tam budou i děti ukrajinských uprchlíků. „Bezradné ukrajinské maminky, které nesehnaly pediatra, využívají pohotovostních služeb nebo se dožadují ošetření na našich specializovaných ambulancích. Vycházíme jim vstříc, ale nemůžeme jim tam zajistit klasickou preventivní péči,“ dodala Petra Černo.

Podle tiskové mluvčí VZP Plívové by v polovině tohoto roku měla vzniknout druhá ordinace v pelhřimovské nemocnici. Umístěna má být v nově postaveném pavilonu dětského oddělení.

Nová budova ještě čeká na své otevření. Kdy a jakým způsobem začne fungovat pediatrická ambulance, nechtělo vedení nemocnice zatím komentovat.

Řešením by mohlo být i zkrácení studia

Nedostatek pediatrů je problém, na který dětští lékaři dlouhodobě upozorňují. „Hovoříme o tom s pojišťovnami i ministerstvem zdravotnictví už patnáct let. Nic se s tím nedělalo a teď se bohužel stalo to, co jsme už dávno predikovali,“ říká Milan Bušek, okresní předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost na Třebíčsku.

Populace pediatrů stárne. Dětští praktici mají nejvyšší průměrný věk mezi lékařskými specializacemi – blíží se 60 letům. A mladí pediatři nejsou. „VZP opakovaně nabízela na Vysočině nové smlouvy, často se ale žádný lékař do řízení nepřihlásil,“ poznamenala tisková mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Milan Bušek vidí zásadní problém ve změně vzdělávacího systému pediatrů, ke kterému před lety došlo. Dokončení studia je u dětských praktiků složitější. Trvá o rok a půl déle než u praktiků pro dospělé.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve uvedl, že do léta chce představit svou vizi změn v pediatrii. Do konce roku pak chce připravit i změnu legislativy. „Zdá se, že praktičtí lékaři jsou – alespoň většinově – přesvědčeni, že zkrácení studia by pomohlo. Má to svoje úskalí, ale já jsem připravený realizovat jakékoliv řešení, které situaci zlepší,“ pronesl Válek na Kongresu primární péče.

Stát, ministerstvo, zdravotní pojišťovna, kraj i obce se snaží budoucí lékaře motivovat finančně. Například VZP od Nového roku v oblastech, kde je nedostatek pediatrických ordinací, nabízí i zvláštní bonusy k nové smlouvě za otevření ordinace a registraci dostatečného počtu klientů VZP až do výše 1,5 milionu korun.

Kraj Vysočina zase nabízí až 300 tisíc korun na vznik, rekonstrukci či vybavení ordinace. Má i systém stipendií pro budoucí lékaře, kteří se zavážou k práci v kraji, a finančně podporuje i rezidenční místa. Města a obce pak nejčastěji nabízejí lékařům městské byty či stavební parcely za výhodné ceny. (ilm, ČTK)

  • Nejčtenější

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

V děsivý zážitek se proměnil úprk z hudebního festivalu Vysočinafest během sobotní bouřky. „Byl slyšet křik, lidi padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to hezký pohled,“ popisuje studentka...

7. července 2024  13:39,  aktualizováno  18:40

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

Několik lidí se v noci na neděli zranilo v tlačenici na festivalu v Jihlavě. Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bylo ošetřeno celkově 17 osob, z toho tři pacienti jsou na jednotce...

7. července 2024  7:14,  aktualizováno  10:07

Někteří lidé se do stanu vraceli pro video, popsal evakuaci pořadatel festivalu

Obtížnou evakuaci návštěvníků jihlavského Vysočina festu, při kterém se zranily desítky lidí, popsali jeho organizátoři. Podle nich se lidé často vraceli do stanu, aby si natočili video. Událost má...

8. července 2024  8:56,  aktualizováno  12:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Žďár žije festivalem KoresponDance, k vidění je tanec i pohybové divadlo

V areálu Zámku Žďár nyní vrcholí KoresponDance, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Mezinárodní akce, která se ve městě koná již podvanácté, přilákala ve čtvrtek večer na...

13. července 2024  9:29

Byt přednosty i zachovalý kryt. Redaktor si před demolicí prošel jihlavské nádraží

Desítky zájemců o jihlavskou historii se koncem týdne symbolicky rozloučily s budovou městského nádraží. Stanice z roku 1887 má totiž na konci roku ustoupit novému terminálu, který na jeho místě...

12. července 2024  18:05

Doprava zhoustne. Kvůli stavbě kruháče zavřou do září u Jihlavy nájezd na D1

V pondělí 15. července se z důvodu přestavby křižovatky na silnici I/38 u Jihlavy uzavře EXIT 112 na dálnici D1 ve směru na Prahu. „Předpokládáme, že konkrétně v tomto uzlu úplně uzavřeme nájezd do...

12. července 2024  15:17

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...