Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Z ruiny honosné sídlo. Opravený zámek začne sloužit příští rok v létě

  9:06
Před pěti roky byl zámeček v Kvaseticích nedaleko Havlíčkova Brodu na zbourání. Pak ho začal Lubomír Dvořák, spolumajitel výrobce svahových sekaček Spider, přestavovat v reprezentativní sídlo firmy. I když ještě zdaleka není hotovo, práce se pomalu chýlí k závěru.

Do dáli doslova svítí bílo-béžová fasáda. V ní jsou vsazena nová okna. Celý zámeček pokrývá nedávno položená černo-šedá střecha. A uvnitř už je dokonce několik místností hotových, položeny jsou v nich i koberce.

„Máme hotovou fasádu z čelní strany. Uvnitř jsou dokončené omítky a zčásti i spodní patro. V tom bude snídárna, kde bude cateringová služba připravovat jídla, a budou tam prostory pro konference,“ popisuje při prohlídce zámečku Lubomír Dvořák.

V patře bude deset pokojů s devatenácti lůžky. Ty mají sloužit především pro obchodní partnery a účastníky mítinků. Pokud je však zrovna firma nebude potřebovat, nabídne je k ubytování i jiným hostům.

„Tam se to také chýlí k závěru. Na pokojích zbývá dodělat sociální zařízení, podlahy a vybavit je nábytkem,“ dodává Dvořák. Po stavební stránce jsou prostory dokončeny, zbývají poslední dodělávky.

„Provoz bychom chtěli spustit příští rok v létě,“ hlásí majitel. 

Říká, že je nejvyšší čas, aby si na sebe zámeček začal aspoň trochu vydělávat. Jeho přestavbu zatím firma Dvořák – svahové sekačky hradila z úvěru a ze svých provozních peněz. Utratila zde už mnoho milionů.

Na řemeslníky se čeká, tak opravují svépomocí

Přestože práce zaznamenaly za poslední tři roky značný pokrok, není majitel úplně spokojen. Trápí ho velké prodlevy, jež se týkají administrativy, dodávek stavebních materiálů i čekání na až příliš zaneprázdněné stavební firmy a řemeslníky.

„Zdržení kvůli tomu máme v řádech několika měsíců. Co dřív bývala záležitost dvou týdnů, teď trvá desetkrát tolik. Snažíme se proto dělat, co zvládneme, i svépomocí,“ svěřuje se Lubomír Dvořák.

A tak se on i se svou partnerkou, koordinátorkou stavby a designérkou Danou Krpálkovou, převlečou do montérek a dají se do díla. Na stavbě tráví celé víkendy. „Ani jsme letos nestihli dovolenou, byli jsme neustále tady,“ říká Krpálková. Postarali se například o úpravu prostranství před hlavním vstupem nebo výmalbu spodního patra. Občas vypomůže i někdo z firmy.

Dvořákova firma vyrábějící známé svahové sekačky ostatně přišla vhod i při jiných příležitostech. Ve výrobní hale u Pohledu si sami vyrábějí například kličky k oknům nebo kliky ke dveřím. Vznikne zde i konstrukce zimní zahrady na terasu i skleníku pod ní.

„Kličky oken jsou naší velkou chloubou. Zachovala se jediná původní. Podle té jsme nakreslili výkres a vyrábíme si je sami ve firmě, kde vznikají svahové sekačky. Ve stejném designu tam děláme i kliky dveří,“ popisuje Krpálková.

Na keramické vypínače si zámek musí vydělat

Jak dodává, bylo to tak i rychlejší. Například s dodáním koberců na zámek to bylo mnohem složitější a celá anabáze trvala přes rok.

„Chtěli jsme v nich aspoň trochu promítnout dobu i zámecké prostředí a nemohli jsme nic takového sehnat. Nakonec se nám podařilo oslovit firmu, která nám koberce sehnala v Dánsku,“ zmínila Dana Krpálková. Od stejného výrobce nakonec budou i záclony a závěsy.

Velkým oříškem jsou pro designérku vypínače. Zatím jsou ve zdech klasické plastové, které se dají běžně sehnat v obchodech.

„Moc se sem nehodí. Chtěla jsem keramické. Jenže když jsou jich v zámku stovky a jeden stojí dva a půl tisíce, je to až příliš,“ vysvětluje Krpálková. Vyměnit je bude chtít, až si na ně zámek dokáže vydělat.

Otázkou budoucnosti jsou pak úpravy exteriérů a přilehlého anglického parku. Na nádvoříčku před vchodem by měla být kašna se sítí cest. A v parku, který zůstane k dispozici ubytovaným hostům, vyrostou různá posezení.

„Musíme ale nechat odborně ošetřit stromy, aby nedocházelo k lámání a pádu větví. Je to tam hodně zanedbané,“ dodává Lubomír Dvořák. 

Před pěti lety kupoval ruinu zralou na zbourání

Zámeček v Kvaseticích Dvořák koupil před pěti roky. V té době to byla naprostá ruina před zbouráním s propadlými střechami, oprýskanou fasádou, bez oken a dveří a uvnitř zcela vybydlená. „Vypadalo to opravdu žalostně. Měl jsem chvíle, kdy jsem litoval, že jsem se do toho pustil,“ vyprávěl před třemi roky Dvořák.

Nemovitost nedaleko silnice z Brodu na Humpolec se začala stavět v roce 1864 jako honosné panské sídlo. K těmto účelům zámek sloužil až do druhé světové války. Pak to s ním ale šlo rychle z kopce. Nejprve se do něj nastěhovala německá okupační správa, po válce a znárodnění pak sloužil jako statek a inseminační stanice.

Až po listopadu 1989 se areál vrátil původním majitelům. Ti ale o zchátralé stavení zájem neměli, společně s okolními polnostmi pak zámek získala Královéhradecká diecéze.

Do rekonstrukce se pustil až nový majitel. Vynálezce unikátní dálkově řízené sekačky Spider tu plánuje hostit obchodní partnery, pořádat mítinky i školicí a společenské akce a zámeček využívat k marketingovým účelům. Časem by sem chtěl přesunout i servisní středisko.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Ať si lidé myslí, co chtějí. Kulturistka o dopingu, přítelkyni i posměváčcích

Kulturistice se Věra Mikulcová věnuje zhruba od dvaceti let. Otevřeně říká, že bez dopingu se profesionální kariéra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Brod končí s covidem. Nemocnice ruší očkovací centrum i testovací buňku

Odběrové místo pro testování na covid-19 v havlíčkobrodské nemocnici končí. A s koncem března uzavře činnost i zdejší...

Na Vysočinu se opakovaně vrací vlk z Polska, zřejmě si hledá teritorium

Poněkolikáté během čtyř měsíců byl na Vysočině zaznamenán výskyt jednoho konkrétního vlka z Polska. Zvíře má speciální...

Vysočina přehodnotí odmítavý postoj k větrníkům, zájemců o stavbu jsou desítky

Kraj Vysočina do konce léta přehodnotí svůj dosud odmítavý postoj k větrným elektrárnám. Jakýsi stop stav v kraji platí...

Dvojice nabídla ženě, že dá zabít jejího manžela. Přiznali se a chtějí podmínku

Krajský soud v Brně se začal zabývat případem dvojice, která podle obžaloby nabídla ženě ze Žďárska, že za úplatu...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR DO VÝROBY (37.000 KČ + PŘÍPLATKY)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 37 000 Kč

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...