Na akcích obecně prospěšné společnosti Chaloupky se děti vzdělávají hlavně venku. | foto: archiv Chaloupek

Doškolováci se učí nejen o přírodě, v lese zvládají i češtinu a fyziku

  • 0
Získat nové vědomosti, utužit ty dosavadní, zvládnout úkoly zadané školou pro domácí výuku a ještě si užít s kamarády zábavu na čerstvém vzduchu v přírodě Vysočiny. Takový je program takzvaných Doškolováků, pětidenních pobytů na způsob tábora, které pro žáky třetích až devátých ročníků připravila nezisková organizace Chaloupky.

Akce je hlavně pomocí pro rodiče, kteří neplánují z různých důvodů i po otevření základních škol od 25. května posílat své ratolesti do školy nebo mají doma žáka druhého stupně, jehož se zahájení výuky netýká.

A o Doškolováky je velký zájem, převážná část ze série pěti běhů, jež startují 25. května a končí 26. června, je již naplněná. Zbývá pouze několik posledních míst.

„Většinou k nám rodiče dávají děti, aby byly v přírodě, dělaly něco smysluplného, potkaly se s vrstevníky. A ti, co nás znají, vědí, že v nich nejen probudíme nebo prohloubíme zájem o přírodu, ale že umíme v přírodě učit třeba i češtinu nebo fyziku,“ uvedl Martin Kříž, vedoucí střediska Kněžice na Jihlavsku, v němž budou Doškolováky probíhat.

Program bude podle jeho slov opravdu pestrý a samozřejmě uzpůsobený věku dětí, ostatně i v jednotlivých turnusech se vždy sejdou žáci buď prvního, či druhého stupně.

„S pravítkem, metrem, knihou nebo badatelskými pomůckami vyrazíme na louku, do lesa, k vodě a do zahrady. A nebude nás čekat jenom přírodopis, ale i čeština, matematika, fyzika, angličtina, zeměpis, dějepis. Všechno se dá učit a naučit v přírodě – tam, kde je nám dobře,“ přiblížil Martin Kříž.

Děti budou mít během dne vyhrazen také čas pro plnění úkolů, které dostávají zadané od své domovské školy. A v případě nejasností jim jsou lektoři Chaloupek připraveni s učivem i pomoci. Účastníky Doškolováků ale čeká rovněž odpočinek a zábava, naplánovány jsou například hry nebo večery u táboráku.

V každém běhu se počítá s patnácti dětmi, jimž se budou věnovat dva lektoři po celý týden a na vybrané aktivity potom pracovník, který má k danému předmětu či metodě nejblíže. Vzhledem k velkému zájmu by se nabízela možnost nabídnout Doškolováky více táborníkům. Chaloupky jsou schopny ve středisku v Kněžicích navýšit kapacitu až na pět desítek lidí.

Kapacitu by šlo i navýšit

K dispozici je dost učitelů i prostoru. „Stejně většinou pracujeme v patnáctičlenných skupinách, týmy řeší úkoly samostatně – tady omezení necítíme. Problém je hlavně ten, že doposud neznáme podmínky pro ubytování. Kdyby vláda řekla, že musí být jedno dítě na pokoji, nebo jich může být více, ale s určitým rozestupem lůžek, tak bychom se podle toho mohli zařídit. Takhle ale nevíme nic a těžko se pak taková akce plní. Přitom zotavovací akce pro děti do patnácti let mají být od 25. května povoleny. A toto datum je už za dveřmi,“ prohlásil Kříž.

Rodiče mohou využít také předprázdninové příměstské tábory. Ty pod názvem Tuláci nabízí třeba další středisko Chaloupek – Ostrůvek ve Velkém Meziříčí. První třídenní běh startuje 3. června, druhý 10. června.

„Program je vymyšlen pro děti od první do sedmé třídy, které čeká příjemné toulání okolím Velkého Meziříčí s pozorováním a objevováním přírody,“ nastínil mluvčí Chaloupek Jan Uher.

Školáci budou v terénu trávit čas s lektorem vždy od půl deváté ráno do třetí odpoledne. Vybaveni mají být jídlem, pitím a vhodným oblečením do přírody. O poznávací toulky ale nemusejí přijít ani ty děti, které čeká po otevření základních škol běžná školní docházka. Tuláci se odehrají i ve třetím, prázdninovém běhu, jenž je plánován na termín od 7. do 10. července. 

Více informací o Tulácích i Doškolovácích najdou zájemci na webu chaloupky.cz.

Po uvolnění podmínek setkávání a výuky hledají Chaloupky i další způsoby, jak se vrátit k environmentálnímu vzdělávání, jež je hlavním posláním této instituce, a zároveň pomoci rodičům i školám s obnovením vyučování ve ztížených podmínkách.

„Naše pracoviště se již chystají do škol, připravujeme speciální nabídku, abychom mohli školám pomoci s výukou třeba na zahradě, máme i zájemce ze škol v rámci vzdělávání pedagogů,“ přiblížil Kříž.

Chaloupky, stejně jako mnohé další neziskové organizace, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení silně zasáhla.

„Sebrala nám hlavní sezonu, měli jsme tu mít každý týden padesát dětí, úplně plno. A to mluvím jen o pobytovém středisku v Kněžicích, denní střediska Horní Krupá, Velké Meziříčí, Baliny, Třebíč či Krátká musela odmítnout třeba stovku škol, tržby nám klesly asi o 500 tisíc měsíčně,“ konstatoval Martin Kříž.

Lektoři ale podle něj nezaháleli. Sepisovali mimo jiné metodiku pro školy zaměřenou na posilování vztahu k přírodě, zahájili sbírku na konání podzimních akcí, radili učitelům s úskalími distančního vzdělávání nebo doučovali školáky. „Už také rozjíždíme kroužky a rozšířili jsme nabídku táborů, takže naši zaměstnanci budou mít kratší prázdniny,“ dodal Kříž.