Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Doškolováci se učí nejen o přírodě, v lese zvládají i češtinu a fyziku

  17:02aktualizováno  17:02
Získat nové vědomosti, utužit ty dosavadní, zvládnout úkoly zadané školou pro domácí výuku a ještě si užít s kamarády zábavu na čerstvém vzduchu v přírodě Vysočiny. Takový je program takzvaných Doškolováků, pětidenních pobytů na způsob tábora, které pro žáky třetích až devátých ročníků připravila nezisková organizace Chaloupky.

Na akcích obecně prospěšné společnosti Chaloupky se děti vzdělávají hlavně venku. | foto: archiv Chaloupek

Akce je hlavně pomocí pro rodiče, kteří neplánují z různých důvodů i po otevření základních škol od 25. května posílat své ratolesti do školy nebo mají doma žáka druhého stupně, jehož se zahájení výuky netýká.

A o Doškolováky je velký zájem, převážná část ze série pěti běhů, jež startují 25. května a končí 26. června, je již naplněná. Zbývá pouze několik posledních míst.

„Většinou k nám rodiče dávají děti, aby byly v přírodě, dělaly něco smysluplného, potkaly se s vrstevníky. A ti, co nás znají, vědí, že v nich nejen probudíme nebo prohloubíme zájem o přírodu, ale že umíme v přírodě učit třeba i češtinu nebo fyziku,“ uvedl Martin Kříž, vedoucí střediska Kněžice na Jihlavsku, v němž budou Doškolováky probíhat.

Program bude podle jeho slov opravdu pestrý a samozřejmě uzpůsobený věku dětí, ostatně i v jednotlivých turnusech se vždy sejdou žáci buď prvního, či druhého stupně.

„S pravítkem, metrem, knihou nebo badatelskými pomůckami vyrazíme na louku, do lesa, k vodě a do zahrady. A nebude nás čekat jenom přírodopis, ale i čeština, matematika, fyzika, angličtina, zeměpis, dějepis. Všechno se dá učit a naučit v přírodě – tam, kde je nám dobře,“ přiblížil Martin Kříž.

Děti budou mít během dne vyhrazen také čas pro plnění úkolů, které dostávají zadané od své domovské školy. A v případě nejasností jim jsou lektoři Chaloupek připraveni s učivem i pomoci. Účastníky Doškolováků ale čeká rovněž odpočinek a zábava, naplánovány jsou například hry nebo večery u táboráku.

V každém běhu se počítá s patnácti dětmi, jimž se budou věnovat dva lektoři po celý týden a na vybrané aktivity potom pracovník, který má k danému předmětu či metodě nejblíže. Vzhledem k velkému zájmu by se nabízela možnost nabídnout Doškolováky více táborníkům. Chaloupky jsou schopny ve středisku v Kněžicích navýšit kapacitu až na pět desítek lidí.

Kapacitu by šlo i navýšit

K dispozici je dost učitelů i prostoru. „Stejně většinou pracujeme v patnáctičlenných skupinách, týmy řeší úkoly samostatně – tady omezení necítíme. Problém je hlavně ten, že doposud neznáme podmínky pro ubytování. Kdyby vláda řekla, že musí být jedno dítě na pokoji, nebo jich může být více, ale s určitým rozestupem lůžek, tak bychom se podle toho mohli zařídit. Takhle ale nevíme nic a těžko se pak taková akce plní. Přitom zotavovací akce pro děti do patnácti let mají být od 25. května povoleny. A toto datum je už za dveřmi,“ prohlásil Kříž.

Rodiče mohou využít také předprázdninové příměstské tábory. Ty pod názvem Tuláci nabízí třeba další středisko Chaloupek – Ostrůvek ve Velkém Meziříčí. První třídenní běh startuje 3. června, druhý 10. června.

„Program je vymyšlen pro děti od první do sedmé třídy, které čeká příjemné toulání okolím Velkého Meziříčí s pozorováním a objevováním přírody,“ nastínil mluvčí Chaloupek Jan Uher.

Školáci budou v terénu trávit čas s lektorem vždy od půl deváté ráno do třetí odpoledne. Vybaveni mají být jídlem, pitím a vhodným oblečením do přírody. O poznávací toulky ale nemusejí přijít ani ty děti, které čeká po otevření základních škol běžná školní docházka. Tuláci se odehrají i ve třetím, prázdninovém běhu, jenž je plánován na termín od 7. do 10. července. 

Více informací o Tulácích i Doškolovácích najdou zájemci na webu chaloupky.cz.

Po uvolnění podmínek setkávání a výuky hledají Chaloupky i další způsoby, jak se vrátit k environmentálnímu vzdělávání, jež je hlavním posláním této instituce, a zároveň pomoci rodičům i školám s obnovením vyučování ve ztížených podmínkách.

„Naše pracoviště se již chystají do škol, připravujeme speciální nabídku, abychom mohli školám pomoci s výukou třeba na zahradě, máme i zájemce ze škol v rámci vzdělávání pedagogů,“ přiblížil Kříž.

Chaloupky, stejně jako mnohé další neziskové organizace, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení silně zasáhla.

„Sebrala nám hlavní sezonu, měli jsme tu mít každý týden padesát dětí, úplně plno. A to mluvím jen o pobytovém středisku v Kněžicích, denní střediska Horní Krupá, Velké Meziříčí, Baliny, Třebíč či Krátká musela odmítnout třeba stovku škol, tržby nám klesly asi o 500 tisíc měsíčně,“ konstatoval Martin Kříž.

Lektoři ale podle něj nezaháleli. Sepisovali mimo jiné metodiku pro školy zaměřenou na posilování vztahu k přírodě, zahájili sbírku na konání podzimních akcí, radili učitelům s úskalími distančního vzdělávání nebo doučovali školáky. „Už také rozjíždíme kroužky a rozšířili jsme nabídku táborů, takže naši zaměstnanci budou mít kratší prázdniny,“ dodal Kříž.

  • Nejčtenější

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Proti suchu bojují lesníci i obnovou desítek rybníků, tůní a mokřadů

Výstavby i obnovy menších nádrží, tůní, mokřadů, rašelinišť či rybníků nebo navracení potoků do jejich přírodních...

Mezi tisíci kubíky dřeva. Turisté poprvé projdou krov kostela v Jihlavě

Vzhůru k výšinám za tajemstvím mistrů tesařů a pokrývačů. Tam se mohou nově vydat turisté a příznivci historie v...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...