Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Doškolováci se učí nejen o přírodě, v lese zvládají i češtinu a fyziku

  17:02
Získat nové vědomosti, utužit ty dosavadní, zvládnout úkoly zadané školou pro domácí výuku a ještě si užít s kamarády zábavu na čerstvém vzduchu v přírodě Vysočiny. Takový je program takzvaných Doškolováků, pětidenních pobytů na způsob tábora, které pro žáky třetích až devátých ročníků připravila nezisková organizace Chaloupky.

Na akcích obecně prospěšné společnosti Chaloupky se děti vzdělávají hlavně venku. | foto: archiv Chaloupek

Akce je hlavně pomocí pro rodiče, kteří neplánují z různých důvodů i po otevření základních škol od 25. května posílat své ratolesti do školy nebo mají doma žáka druhého stupně, jehož se zahájení výuky netýká.

A o Doškolováky je velký zájem, převážná část ze série pěti běhů, jež startují 25. května a končí 26. června, je již naplněná. Zbývá pouze několik posledních míst.

„Většinou k nám rodiče dávají děti, aby byly v přírodě, dělaly něco smysluplného, potkaly se s vrstevníky. A ti, co nás znají, vědí, že v nich nejen probudíme nebo prohloubíme zájem o přírodu, ale že umíme v přírodě učit třeba i češtinu nebo fyziku,“ uvedl Martin Kříž, vedoucí střediska Kněžice na Jihlavsku, v němž budou Doškolováky probíhat.

Program bude podle jeho slov opravdu pestrý a samozřejmě uzpůsobený věku dětí, ostatně i v jednotlivých turnusech se vždy sejdou žáci buď prvního, či druhého stupně.

„S pravítkem, metrem, knihou nebo badatelskými pomůckami vyrazíme na louku, do lesa, k vodě a do zahrady. A nebude nás čekat jenom přírodopis, ale i čeština, matematika, fyzika, angličtina, zeměpis, dějepis. Všechno se dá učit a naučit v přírodě – tam, kde je nám dobře,“ přiblížil Martin Kříž.

Děti budou mít během dne vyhrazen také čas pro plnění úkolů, které dostávají zadané od své domovské školy. A v případě nejasností jim jsou lektoři Chaloupek připraveni s učivem i pomoci. Účastníky Doškolováků ale čeká rovněž odpočinek a zábava, naplánovány jsou například hry nebo večery u táboráku.

V každém běhu se počítá s patnácti dětmi, jimž se budou věnovat dva lektoři po celý týden a na vybrané aktivity potom pracovník, který má k danému předmětu či metodě nejblíže. Vzhledem k velkému zájmu by se nabízela možnost nabídnout Doškolováky více táborníkům. Chaloupky jsou schopny ve středisku v Kněžicích navýšit kapacitu až na pět desítek lidí.

Kapacitu by šlo i navýšit

K dispozici je dost učitelů i prostoru. „Stejně většinou pracujeme v patnáctičlenných skupinách, týmy řeší úkoly samostatně – tady omezení necítíme. Problém je hlavně ten, že doposud neznáme podmínky pro ubytování. Kdyby vláda řekla, že musí být jedno dítě na pokoji, nebo jich může být více, ale s určitým rozestupem lůžek, tak bychom se podle toho mohli zařídit. Takhle ale nevíme nic a těžko se pak taková akce plní. Přitom zotavovací akce pro děti do patnácti let mají být od 25. května povoleny. A toto datum je už za dveřmi,“ prohlásil Kříž.

Rodiče mohou využít také předprázdninové příměstské tábory. Ty pod názvem Tuláci nabízí třeba další středisko Chaloupek – Ostrůvek ve Velkém Meziříčí. První třídenní běh startuje 3. června, druhý 10. června.

„Program je vymyšlen pro děti od první do sedmé třídy, které čeká příjemné toulání okolím Velkého Meziříčí s pozorováním a objevováním přírody,“ nastínil mluvčí Chaloupek Jan Uher.

Školáci budou v terénu trávit čas s lektorem vždy od půl deváté ráno do třetí odpoledne. Vybaveni mají být jídlem, pitím a vhodným oblečením do přírody. O poznávací toulky ale nemusejí přijít ani ty děti, které čeká po otevření základních škol běžná školní docházka. Tuláci se odehrají i ve třetím, prázdninovém běhu, jenž je plánován na termín od 7. do 10. července. 

Více informací o Tulácích i Doškolovácích najdou zájemci na webu chaloupky.cz.

Po uvolnění podmínek setkávání a výuky hledají Chaloupky i další způsoby, jak se vrátit k environmentálnímu vzdělávání, jež je hlavním posláním této instituce, a zároveň pomoci rodičům i školám s obnovením vyučování ve ztížených podmínkách.

„Naše pracoviště se již chystají do škol, připravujeme speciální nabídku, abychom mohli školám pomoci s výukou třeba na zahradě, máme i zájemce ze škol v rámci vzdělávání pedagogů,“ přiblížil Kříž.

Chaloupky, stejně jako mnohé další neziskové organizace, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení silně zasáhla.

„Sebrala nám hlavní sezonu, měli jsme tu mít každý týden padesát dětí, úplně plno. A to mluvím jen o pobytovém středisku v Kněžicích, denní střediska Horní Krupá, Velké Meziříčí, Baliny, Třebíč či Krátká musela odmítnout třeba stovku škol, tržby nám klesly asi o 500 tisíc měsíčně,“ konstatoval Martin Kříž.

Lektoři ale podle něj nezaháleli. Sepisovali mimo jiné metodiku pro školy zaměřenou na posilování vztahu k přírodě, zahájili sbírku na konání podzimních akcí, radili učitelům s úskalími distančního vzdělávání nebo doučovali školáky. „Už také rozjíždíme kroužky a rozšířili jsme nabídku táborů, takže naši zaměstnanci budou mít kratší prázdniny,“ dodal Kříž.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Děkuji klientům za to, že jim můžu pomáhat, říká oceněný dobrovolník

Doprovází imobilní seniory k nepříjemným vyšetřením u lékařů, bere je na vycházky. Dává jim oporu i pocit bezpečí....

Žďár zakázal pyrotechniku ve městě, výjimku má jen Silvestr a Nový rok

Zastupitelé ve Žďáru nad Sázavou zpřísnili regulaci hlučné zábavní pyrotechniky. Nově už nebude možné bez postihu...

Žďár vybral šest míst ve městě, kde se mohou sprejeři vyřádit legálně

Žďár nad Sázavou chce podpořit streetartové umělce a sprejery. Radní jim na území města vyčlenili šest míst pro tvorbu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...