Začínají výlovy velkých rybníků, zdražení vánočních kaprů se neplánuje

  8:44aktualizováno  8:44
Rybáři na Vysočině začali s výlovy některých rybníků. Kapři, které zatím z vod vytáhli, ale velikostní rekordy nejspíš lámat nebudou. Na přírůstcích se projevil hlavně chladný květen.

Jeden z nejoblíbenějších výlovů bývá pravidelně ze Štěpnického rybníka v Telči. Letos se uskuteční 26. října, na hrázi zahrají i muzikanti. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Už loni nás zasáhlo sucho, násady tak byly drobnější. Letos to asi bude spíš takový průměrný rok,“ zhodnotil sezonu Josef Nikl, majitel chotěbořského Rybářství Vysočiny. To hospodaří na zhruba 65 hektarech rybníků na Havlíčkobrodsku. Nikl zároveň dodal, že o zvyšování cen vánočních kaprů nyní neuvažují.

Zdražování aktuálně neplánuje ani společnost Kinský Žďár. Ta již oznámila termín oblíbeného a hojně navštěvovaného výlovu Veselského rybníka v Novém Veselí na Žďársku, který patří svojí rozlohou 87 hektarů k největším v kraji. V sobotu 12. října mohou zájemci dorazit už hned zrána na hráz a sledovat rybáře při práci.

Fotogalerie

Na hrázi budě opět umístěn bazének, kde si především děti budou moci prohlédnout ryby, které se ten den vyloví.

„Nebude samozřejmě chybět ani prodej čerstvých ryb – hlavně kaprů, ale i některých dravců, například štik nebo candátů. Ostatní druhy pak podle toho, co vylovíme, to se dá těžko plánovat,“ nastínil Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství společnosti Kinský Žďár. To obhospodařuje na Žďársku bezmála 600 hektarů rybníků, další pak ještě u Humpolce či mimo Vysočinu.

Na výlovu „Veseláku“ si šupináče mohou lidé obstarat v sobotu mezi půl devátou ráno a čtvrtou hodinou odpolední, v neděli od půl deváté ráno do poledne. Zkrátka nepřijdou ani milovníci rybích specialit – bude se podávat třeba rybí polévka, řízky, kapří hranolky.

„Na výlov Veselského rybníka jezdíváme s rodinou už pravidelně. No a na jejich topinku s rybím tatarákem nedám dopustit,“ řekla Marcela Holá z Jihlavy s tím, že letos plánuje zavítat i na výlov rybníka Řeka.

Ten se nachází u Krucemburku na Havlíčkobrodsku. Jeho výlov, rovněž spojený s prodejem ryb a občerstvením, připadá letos na sobotu druhého listopadu od půl desáté dopoledne.

S požehnáním faráře

Davy návštěvníků vždy přiláká rovněž slavnostní výlov Štěpnického rybníka v Telči na Jihlavsku. Ten letos bude v sobotu 26. října. Ani tentokrát nebudou příchozí ochuzeni o ceremoniály, jež k tradičnímu výlovu patří.

Kde a kdy budou výlovy

 • Veselský rybník
  Nové Veselí 12. a 13. října
 • Belfríd 
  Bohdalov 15. října
 • Dolní a Horní rybník
  Sedlejov 19. října
 • Štěpnický rybník
  Telč 26. října
 • Řeka 
  Krucemburk 2. listopadu
 • Vazebný 
  Rudolec 12. listopadu

„Začneme tak, jak bývalo před lety zvykem – požehnáním faráře v osm ráno. Odpoledne po ukončení výlovu proběhne pasování rybářů,“ popsal Pavel Nechvátal z Rybářství Nechvátal z Horní Cerekve, které hospodaří na asi 150 hektarech rybníků na Pelhřimovsku a Jihlavsku. Aby příchozí věděli, co se při výlovu děje, na hrázi stojí vždy také „moderátor“, jenž popisuje, co zrovna rybáři dělají a proč se jednotlivé úkony provádějí.

I u telčského rybníka budou moci lidé nakoupit čerstvé ryby. „Prodávat se budou kapři, amuři, líni, sumci, štiky. Lidé si mohou pořídit rybu živou i opracovanou. Chybět rozhodně nebudou ani různé rybí speciality, řízky, škvarky, uzený kapr i pstruh, polévka. Výlov bude provázet živá hudba,“ sdělil rybář.

Kilo za 75 korun

Na hrázi Štěpnického rybníka pořídí lidé kilo kapra za 75 korun, vánoční ceny se pak budou pohybovat kolem osmdesáti.

„Zdražovat nebudeme, ceny budou stejné jako loni,“ dodal Nechvátal. Podle jeho slov se jedná o jediný rybník tohoto rybářství, jenž se letos loví s programem. Z dalších větších vodních nádrží, které ryby brzy opustí, je ještě rybník Hladov u Těšenova na Pelhřimovsku, a to 3. listopadu.

Žádný výlov spojený s prodejem ryb a programem pro veřejnost nechystá společnost Maria Podstatzká-Lichtensteinová, která hospodaří na asi padesáti rybnících v okolí Velkého Meziříčí.

„Jednou za dva roky děláme pro lidi výlov Netínského rybníka, ten byl ale zrovna loni,“ uvedl Karel Báňa ze střediska rybářství společnosti.

Z větších vodních nádrží, na kterých tato firma hospodaří, je pro letošek naplánováno vylovení rybníků Rudský a Závistský, a to na počátku listopadu.

Ryby z Velkého Dářka zamíří do rybníka Nový

Letos je v plánu i výlov Velkého Dářka. S rozlohou 206 hektarů se jedná o největší rybník na Českomoravské vrchovině, loví se jednou za dva roky. Kvůli rozloze a relativně malé hloubce se ale ryby pouštějí s vodou do sousedního rybníka Nový, z nějž teprve míří do sítí.

„Velké Dářko lovíme tradičně jako jeden z posledních našich rybníků, jelikož se jedná o první rybník v soustavě a berou z něj vodu také sádky. Přesný termín ještě nemáme, stejně jako u některých našich dalších větších rybníků, které se letos budou lovit – například Rendlíček nebo Medlov,“ podotkl Kulhánek ze společnosti Kinský Žďár.

Program pro děti i veřejnost se ale nemusí nutně vázat pouze k výlovům těch největších vodních ploch. Příkladem je třeba tradiční akce na návsi v Sedlejově na Jihlavsku, kterou pořádají už zhruba dvě desítky let tamní hasiči. Tento podzim připadá na sobotu 19. října. Zájemci si budou moci odnést čerstvé ryby nebo okusit nejrůznější pochutiny z rybího masa. A o týden dříve jsou rybí hody třeba hned v sousední vsi Urbanov.

 • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Výlov je pro rybáře srdeční záležitostí, ani dospat před ním nemohou

Vstávat časně ráno, brodit se v bahně a studené vodě, tahat sítě a kádě. To je jen zlomek toho, co musejí absolvovat...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz