„I další klisny by měly zanedlouho porodit. Otcem je nový hřebec, kterého jsme loni na jaře přivezli. Březost u zeber trvá jedenáct měsíců,“ poznamenal ředitel zoologické zahrady Jan Vašák.
K letošním mláďatům patří také kotě kočky arabské. Vidět jej návštěvníci mohou v jedné z expozic pavilonu šelem. Svou drobotinu si ve výběhu vodí a stráží i husy kuří.
Jedináčci lemurů bývají silnější
Svá mláďata si nosí hrdě na těle také lemuři kata. Jedno z nich se narodilo 12. února, druhé přišlo na svět o deset dní později.
„Letos se nenarodila žádná dvojčata. Obě samice porodily po jednom mláděti. Pokud se narodí jedináček, mláďata bývají silnější a i samice se jim může lépe věnovat. Rovněž v přírodě rodí samice obvykle po jednom mláděti,“ uvedl mluvčí zoologické zahrady Martin Maláč.
Prvních čtrnáct dní až jeden měsíc nosí matky své potomky na břiše. Nyní už jsou mláďata větší a samice je vozí na zádech.
„To trvá další dva až tři měsíce. Poté se začínají osamostatňovat. Ale v případě, když je například něco vyleká, opět se utíkají schovat k samici nebo k jinému členovi skupiny,“ popsal.
Návštěvníci mohou rodinku lemurů kata vidět nejenom ve vnitřní expozici africké vesnice Matongo, ale zvířata začínají chodit i ven, do venkovního výběhu. Lidé tyto primáty z Madagaskaru poznají velice snadno. Poznávacím znamením bývá dlouhý pruhovaný ocas a typická obličejová maska.
Rozhodně to ale nejsou poslední mláďata v jihlavské zoologické zahradě. Ten hlavní babyboom teprve přijde.