Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Chcete stavět? Zaplaťte poplatek, vyzve nově Jihlava nejen developery

  16:14
Jihlava chystá souhrn pravidel pro investory. Na poplatky by se už od 5. ledna museli připravit developeři i lidé, kteří si chtějí ve městě postavit rodinný dům. Záměrem se bude příští týden zabývat zastupitelstvo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokud jihlavští zastupitelé schválí 17. prosince Zásady pro spolupráci s investory, začnou pro developery platit od 5. ledna 2021 nová pravidla. Ta se dotknou nejen velkých investorů a stavebníků, ale v podstatě každého, kdo si bude na území krajské Jihlavy chtít postavit byť jenom malý rodinný dům.

Nově by měli zaplatit finanční příspěvek podle předem daného sazebníku. Bude vypočítán z metrů čtverečních zastavěné plochy. Cena se má lišit podle toho, o jaký investiční záměr se jedná a v jaké části města je.

Více má stát například vybudování logistické haly, podstatně méně bytový dům v centru či rodinný domek. Poplatky ale mohou být předány i formou nefinančního plnění a lidé mohou využívat také některé slevy, které poplatek minimalizují.

Transparentnost a rychlost

Podle náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou) se v případě Zásad pro spolupráci s investory jedná o pilotní projekt, který může být vzorem pro celou Českou republiku.

Na podobě těchto pravidel se v polovině října 2020 shodli zástupci města a představitelé Asociace developerů a Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Magistrát na tvorbě Zásad pro spolupráci s investory pracoval rok.

„Jihlava má po některých pražských městských částech šanci stát se prvním statutárním městem, které bude mít nastavená pravidla, jež se stanou zárukou efektivního a transparentního řízení vztahů s developerem. Díky tomu se bude v Jihlavě stavět kvalitněji, za jasných a přehledných podmínek a zároveň v rámci možností legislativy co nejrychleji. Zásady přinášejí předvídatelnost a transparentnost, čímž minimalizují riziko možného lobbismu a korupce,“ zdůraznil náměstek primátorky.

Součástí materiálu jsou například priority města týkající se městské zástavby nebo způsoby tvorby ulic.

Revoluční je podle Zemana fakt, že město bude garantovat čas, po který bude záměr investora úřadem zprocesován. Nově hodlá magistrát v rámci smluv s investorem garantovat lhůtu 90 dnů. Tím se má celé řízení podstatně zkrátit.

Novinkou je investiční poplatek. Díky němu se bude každý investor podílet na zátěži území, která zástavbou vznikne. Peníze pak budou využity například na údržbu komunikací, zeleně, MHD či výstavbu školek.

Sazba má být nižší než jinde

Jak Vít Zeman upozornil, zatímco doporučení pro Českou republiku hovoří o poplatku 900 korun za metr čtvereční plochy, sazba pro Jihlavu má být podstatně nižší i v porovnání s jinými městy, která už podobný materiál přijala.

„Stavby pro bydlení ve městě by měly stát 350 korun za metr čtvereční, stavby pro bydlení za městem 600 korun za metr čtvereční plochy. A pokud jde o logistické haly, cena je 800 korun za metr čtvereční,“ uvedl Zeman.

Investoři ale mají možnost využít i slevy na poplatcích. „Pokud bude developer vytvářet adaptační opatření, které bude hospodařit například s vodou, pracovat se zelení nad rámec daný zákonem, tak jsou tam slevy 200 korun z metru čtverečního. Například za stavbu pro bydlení, která bude mít zelenou střechu, by se poplatek snížil na 150 korun na metr čtvereční,“ dává příklad náměstek primátorky.

Zásady pro investory se dotknou rovněž individuálních stavebníků. Zpoplatněn bude tedy i každý nový rodinný domek. Ale i zde lze podle Zemana dosáhnout na významnou slevu.

„Pokud se do tří měsíců od kolaudace majitel prokáže, že je občanem města Jihlavy s trvalým bydlištěm, tak se mu 90 procent z ceny odpouští. Investiční příspěvek pak bude v řádu tisíců,“ podotkl.

Opozice mluví i o výpalném

Pokud zastupitelé záměr schválí, dokument umožní poplatky předat také formou nefinančního plnění.

„Například když jde o developera, který staví bytové domy, může městu dát dva tři byty. Město tím bude nabývat bytový fond, který v předchozích letech ztratilo. My tyto byty budeme moci využívat jako startovací pro mladé rodiny,“ uvedl další příklad Zeman.

Opoziční zastupitelé se k problematice již v minulosti stavěli spíše odmítavě. Například Radek Popelka (ANO) hovořil v tom smyslu, že se jedná o nový druh výpalného či daně.

Zastupitel Martin Hyský (ČSSD) se obával toho, že poplatky odradí nové zájemce o bydlení a ceny bytů se zdraží. Hospodářská komora zase vyjádřila obavy, že se sníží zájem investorů o město.

Vedení města v té souvislosti vypracovalo takzvaný argumentář, který zveřejnilo na webu. Tam zmapovalo nejčastější výhrady opozičních zastupitelů i některých odborníků k této problematice a doplnilo o komentáře právníků, pohled samosprávy, developerů, architektů či neziskového sektoru. Ti se shodují na tom, že Zásady pro spolupráci s investory jsou potřebné.

„Díky nim můžeme směřovat potenciální investory do Jihlavy a přesněji jim komunikovat, o co má město zájem. Můžeme je lákat na jasné a nadstandardní podmínky pro výstavbu a na příležitost podílet se na opatřeních pro udržitelné řešení jejich projektu,“ uvedla třeba Šárka Špoutilová, ředitelka divize podnikatelského prostředí CzechInvestu.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Pro česko-řeckou rodinu byl život v Jihlavě za komunismu plný překážek

Listopadové události v roce 1989 znamenaly velkou změnu v životě tehdy zřejmě jediné česko-řecké rodiny v Jihlavě....

Srážka šesti aut zablokovala D1 na Vysočině, jedno nákladní se převrátilo

Provoz na D1 ve směru na Brno stojí v úseku přes Vysočinu kvůli nehodě na 124. kilometru. Havarovalo tam celkem šest...

Zámek Brtnice prozkoumají archeologové, zájemci o koupi záměr opustili

V příštím roce má být zahájen archeologický průzkum zámku v Brtnici a v roce 2023 mají začít práce na odvodnění třetího...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

V plánu ŘSD je oprava dálničního přivaděče, pak nová silnice na Stonařov

Přibližně o dvacet procent větší objem rekonstrukcí či staveb nových komunikací než letos má pro příští rok v plánu...

Do Brielle míří z Vysočiny desetimetrový vánoční smrk, překážel na zahradě

Náklad, který v pondělí vyjel z Havlíčkova Brodu, se na evropských silnicích vidí jen jednou do roka. Z Vysočiny až do...

Střetů se zvěří na silnicích přibývá, účinnost ohradníků s časem klesá

Větší migrace zvěře za ubývající potravou, podzimní mlhy a dříve nastupující šero. To jsou hlavní faktory, které řadí...

Do nemocnic na Vysočině se vrátili vojáci, roste počet pacientů i karantén

Na pomoc zdravotníkům v jihlavské a havlíčkobrodské nemocnici se zvládáním péče o pacienty s koronavirem přijela...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...