Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Uzavírka odřízne Velký Beranov od Jihlavy, jezdit se bude přes dálnici

  11:22
Nevídané dopravní omezení čeká na řidiče a cestující, kteří o víkendu zamíří z Jihlavy do Velkého Beranova nebo opačným směrem. Frekventovaná silnice II/602 bude totiž v úseku dlouhém 655 metrů od soboty do pondělí zcela uzavřena. Objízdná trasa pro vozidla povede přes dálnici D1, kde budou řidiči v daném úseku osvobozeni od dálničního poplatku.

Výrazné omezení bude platit i pro linky MHD, které až do pondělního večera nebudou zajíždět do Malého ani Velkého Beranova.

Důvodem těchto opatření je stavba obchvatu Velkého Beranova, jejímž investorem je Kraj Vysočina. Dopravní omezení jsou podle radního Kraje Vysočina Jana Hyliše nutná zejména z důvodu pokládky obrusné asfaltové vrstvy na celou šířku vozovky bez středové podélné spáry.

Dalším důvodem je i požadovaná rychlost prací a zajištění bezpečnosti na staveništi. „Vzhledem k jednotlivým navazujícím technologiím je nutné tuto akci provést v jednom tahu. To znamená demontáž svodidel, frézování povrchu mezi mosty, sanace trhlin ve vozovce po odfrézování a konečně pokládka nového asfaltu v celém úseku. Nelze tuto akci rozdělit například na dva víkendy po sobě,“ vysvětlil Hyliš.

Tři dny zcela bez MHD

Starosti, jak se dostat o víkendu a v pondělí za prací nebo do škol, budou mít hlavně obyvatelé odříznutého Velkého Beranova, Malého Beranova a Nových Domků. Tam totiž nebude po tři dny zajíždět ani jihlavská městská hromadná doprava.

Fotogalerie

„Bohužel, v tyto dny to bude na auto. Ale kdo ho nemá, má možnost dostat se do krajského města linkovým autobusem, který pojede přes dálnici. Je to pro nás nemilé, ale obchvat bude pro naši obec velkým přínosem. Ty tři dny budeme muset zkrátka přečkat,“ zdůraznil starosta Velkého Beranova Milan Pulicar.

Většina obyvatel Beranova už stejně raději volí cestu přes dálnici. V daném úseku silnice II/602 totiž od začátku stavby obchvatu řídí dopravu semafory.

„My už dlouhou dobu jezdíme z Beranova do Jihlavy po dálnici. Pokud není na D1 nehoda, je to tam přece jenom rychlejší. Když jedeme po staré silnici, tak při dopravní špičce nám cesta trvá i 45 minut. Z toho většinu času strávíme popojížděním a čekáním ve frontách na semaforech,“ říká paní Dana z Velkého Beranova.

Pondělí jako časová rezerva

Krajský radní Jan Hyliš i starosta Velkého Beranova Milan Pulicar věří, že by se úplná uzavírka inkriminovaného úseku mohla zkrátit ze tří na dva dny.

Silnice II/602 mezi Velkým Beranovem a Jihlavou

 • 13. září
  Semafor na silnici II/602 ve směru od Jihlavy bude přesunut těsně za křižovatku do Malého Beranova.
 • 14.–16. září večer
  Úplná uzavírka pro veškerou dopravu.
  Objízdná trasa povede přes D1 (Exit 119 – Exit 112). Řidiči jsou osvobozeni od dálničního poplatku. Auta do 3,5 tuny se mohou vracet do Jihlavy od přivaděče přes Jiráskovu ulici kolem City Parku. Vozidla od 3,5 tuny do12 tun přes Jiráskovu ulici, kolem autobusového nádraží, přes Okružní ulici, směr sídliště Březinky. Objízdná trasa pro vozidla nad 12 tun vede po přivaděči, obchvatu až na křižovatku V Ráji.

  Průjezd přes Malý Beranov nebude možný (uzavřena bude křižovatka na výjezdu na Jihlavu).

  MHD (linka č.12) bude zkrácena pouze do Helenína. Malý ani Velký Beranov nebude vůbec obsluhován.

  Trasa pro linkovou dopravu bude vedena přes D1. V Jihlavě nebudou dočasně obsluhovány zastávky Hradební, Brněnský kopec, Na Člunku, Helenín a Helenín, zastávka („přemístěny“ na zastávku Jihlava, autobusové nádraží). Ve Velkém Beranově nebude obsluhována zastávka Velký Beranov – Nové Domky („přemístěna“ na zastávku Velký Beranov, škola).
 • 17. – 22. září
  Semafor ve směru od Jihlavy bude stále umístěn těsně za křižovatkou do Malého Beranova. Postupně se pak bude jezdit nejprve po levé, následně po pravé straně vozovky kvůli montáži svodidel.
 • 23. září – 31. října
  Semafor na silnici II/602
  ve směru od Jihlavy bude posunut až před odbočku do Henčova s vyznačenými vyloučenými stáními na mostě přes řeku Jihlavu a v místě vjezdu do staveniště u bývalé střelnice. Celková délka semaforového úseku bude už jenom 250 metrů.

Zdroj: Kraj Vysočina

„V případě ideálních okolností, jako je počasí bez deště a dobrý stav vozovky po odfrézování, bude možné pokládku nového asfaltového povrchu dokončit do nedělního večera. Pondělí je uvažováno jako časová rezerva pro případné komplikace. Pokud se práce stihnou během neděle, znamenalo by to, že v pondělí 16. září by už neplatila úplná uzavírka. Nahradilo by ji pouze semaforové omezení s provozem MHD,“ zdůraznil radní Hyliš. A velkoberanovský starosta jej doplnil: „Jsme domluveni na tom, že pokud budeme do nedělní 17. hodiny vědět, že se práce stihnou, vyjede v pondělí MHD. O všech novinkách samozřejmě budeme obyvatele neprodleně informovat.“

Obchvat Velkého Beranova, který odvede hustou tranzitní dopravu, je jednou z historicky nejnáročnějších investičních dopravních akcí Kraje Vysočina s celkovými výdaji téměř 800 milionů korun. Kraj má na ni schválenu evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 535 milionů.

Obce čekaly na obchvat řadu let

Výstavbu obchvatu zahájil kraj letos v březnu. Nová část silnice bude měřit 4,2 kilometru a kraj ji plánuje zprovoznit příští rok v listopadu.

Obchvat bude směrem od Jihlavy začínat na silnici II/602. Nová silnice „obejde“ zleva místní část Nové Domky a pak i Velký Beranov. Okružní křižovatka vznikne v místě křížení se silnicí II/353.

Po obchvatu volaly dotčené obce už řadu let. Průtahem Novými Domky projede denně na 12 tisíc vozidel. V případě, že je uzavřená dálnice D1 a auta sjíždějí na Beranov, je zde situace ještě daleko horší.

Aby nebylo uzavírek málo, začne dnes platit také uzavírka v Jihlavě na ulici Hradební. Ta se však bude týkat pouze nákladních aut nad 3,5 tuny.

„Rozšíření vozovky na této ulici se blíží ke konci, a tak je nutno během posledního měsíce položit na silnici nový asfalt. Objízdná trasa pro nákladní vozy je stanovena přes ulici Brněnskou, Okružní a Jiráskovu,“ informovala mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

Místo úplné uzavírky silnice II/602 mezi Velkým Beranovem a Jihlavou.

Místo úplné uzavírky silnice II/602 mezi Velkým Beranovem a Jihlavou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

 • Nejčtenější

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Zvonek zelený postupně mizí i z Vysočiny, na vině je krmítková nákaza

Zvonek zelený, výrazně zbarvený pták s mohutným zobákem, patří zatím ještě mezi poměrně běžné pěvce Vysočiny. Jeho...

Námitky firem znovu zbrzdily přípravu obchvatu Jihlavy, kraji dochází čas

Vybudování jihovýchodní části obchvatu Jihlavy je, zdá se, zakleté. Hejtmanství musí stavbu opět odložit. Přípravu...

V třebíčském prvorepublikovém parku letos přibude socha T. G. Masaryka

V Tyršových sadech, dvouhektarovém parku v Třebíči, bude letos umístěna socha T. G. Masaryka. Bronzová plastika v...

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISÁK S AJ NA VÝJEZDY (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...