Uzavírka odřízne Velký Beranov od Jihlavy, jezdit se bude přes dálnici

  11:22aktualizováno  11:22
Nevídané dopravní omezení čeká na řidiče a cestující, kteří o víkendu zamíří z Jihlavy do Velkého Beranova nebo opačným směrem. Frekventovaná silnice II/602 bude totiž v úseku dlouhém 655 metrů od soboty do pondělí zcela uzavřena. Objízdná trasa pro vozidla povede přes dálnici D1, kde budou řidiči v daném úseku osvobozeni od dálničního poplatku.

Výrazné omezení bude platit i pro linky MHD, které až do pondělního večera nebudou zajíždět do Malého ani Velkého Beranova.

Důvodem těchto opatření je stavba obchvatu Velkého Beranova, jejímž investorem je Kraj Vysočina. Dopravní omezení jsou podle radního Kraje Vysočina Jana Hyliše nutná zejména z důvodu pokládky obrusné asfaltové vrstvy na celou šířku vozovky bez středové podélné spáry.

Dalším důvodem je i požadovaná rychlost prací a zajištění bezpečnosti na staveništi. „Vzhledem k jednotlivým navazujícím technologiím je nutné tuto akci provést v jednom tahu. To znamená demontáž svodidel, frézování povrchu mezi mosty, sanace trhlin ve vozovce po odfrézování a konečně pokládka nového asfaltu v celém úseku. Nelze tuto akci rozdělit například na dva víkendy po sobě,“ vysvětlil Hyliš.

Tři dny zcela bez MHD

Starosti, jak se dostat o víkendu a v pondělí za prací nebo do škol, budou mít hlavně obyvatelé odříznutého Velkého Beranova, Malého Beranova a Nových Domků. Tam totiž nebude po tři dny zajíždět ani jihlavská městská hromadná doprava.

Fotogalerie

„Bohužel, v tyto dny to bude na auto. Ale kdo ho nemá, má možnost dostat se do krajského města linkovým autobusem, který pojede přes dálnici. Je to pro nás nemilé, ale obchvat bude pro naši obec velkým přínosem. Ty tři dny budeme muset zkrátka přečkat,“ zdůraznil starosta Velkého Beranova Milan Pulicar.

Většina obyvatel Beranova už stejně raději volí cestu přes dálnici. V daném úseku silnice II/602 totiž od začátku stavby obchvatu řídí dopravu semafory.

„My už dlouhou dobu jezdíme z Beranova do Jihlavy po dálnici. Pokud není na D1 nehoda, je to tam přece jenom rychlejší. Když jedeme po staré silnici, tak při dopravní špičce nám cesta trvá i 45 minut. Z toho většinu času strávíme popojížděním a čekáním ve frontách na semaforech,“ říká paní Dana z Velkého Beranova.

Pondělí jako časová rezerva

Krajský radní Jan Hyliš i starosta Velkého Beranova Milan Pulicar věří, že by se úplná uzavírka inkriminovaného úseku mohla zkrátit ze tří na dva dny.

Silnice II/602 mezi Velkým Beranovem a Jihlavou

 • 13. září
  Semafor na silnici II/602 ve směru od Jihlavy bude přesunut těsně za křižovatku do Malého Beranova.
 • 14.–16. září večer
  Úplná uzavírka pro veškerou dopravu.
  Objízdná trasa povede přes D1 (Exit 119 – Exit 112). Řidiči jsou osvobozeni od dálničního poplatku. Auta do 3,5 tuny se mohou vracet do Jihlavy od přivaděče přes Jiráskovu ulici kolem City Parku. Vozidla od 3,5 tuny do12 tun přes Jiráskovu ulici, kolem autobusového nádraží, přes Okružní ulici, směr sídliště Březinky. Objízdná trasa pro vozidla nad 12 tun vede po přivaděči, obchvatu až na křižovatku V Ráji.

  Průjezd přes Malý Beranov nebude možný (uzavřena bude křižovatka na výjezdu na Jihlavu).

  MHD (linka č.12) bude zkrácena pouze do Helenína. Malý ani Velký Beranov nebude vůbec obsluhován.

  Trasa pro linkovou dopravu bude vedena přes D1. V Jihlavě nebudou dočasně obsluhovány zastávky Hradební, Brněnský kopec, Na Člunku, Helenín a Helenín, zastávka („přemístěny“ na zastávku Jihlava, autobusové nádraží). Ve Velkém Beranově nebude obsluhována zastávka Velký Beranov – Nové Domky („přemístěna“ na zastávku Velký Beranov, škola).
 • 17. – 22. září
  Semafor ve směru od Jihlavy bude stále umístěn těsně za křižovatkou do Malého Beranova. Postupně se pak bude jezdit nejprve po levé, následně po pravé straně vozovky kvůli montáži svodidel.
 • 23. září – 31. října
  Semafor na silnici II/602
  ve směru od Jihlavy bude posunut až před odbočku do Henčova s vyznačenými vyloučenými stáními na mostě přes řeku Jihlavu a v místě vjezdu do staveniště u bývalé střelnice. Celková délka semaforového úseku bude už jenom 250 metrů.


Zdroj: Kraj Vysočina

„V případě ideálních okolností, jako je počasí bez deště a dobrý stav vozovky po odfrézování, bude možné pokládku nového asfaltového povrchu dokončit do nedělního večera. Pondělí je uvažováno jako časová rezerva pro případné komplikace. Pokud se práce stihnou během neděle, znamenalo by to, že v pondělí 16. září by už neplatila úplná uzavírka. Nahradilo by ji pouze semaforové omezení s provozem MHD,“ zdůraznil radní Hyliš. A velkoberanovský starosta jej doplnil: „Jsme domluveni na tom, že pokud budeme do nedělní 17. hodiny vědět, že se práce stihnou, vyjede v pondělí MHD. O všech novinkách samozřejmě budeme obyvatele neprodleně informovat.“

Obchvat Velkého Beranova, který odvede hustou tranzitní dopravu, je jednou z historicky nejnáročnějších investičních dopravních akcí Kraje Vysočina s celkovými výdaji téměř 800 milionů korun. Kraj má na ni schválenu evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 535 milionů.

Obce čekaly na obchvat řadu let

Výstavbu obchvatu zahájil kraj letos v březnu. Nová část silnice bude měřit 4,2 kilometru a kraj ji plánuje zprovoznit příští rok v listopadu.

Obchvat bude směrem od Jihlavy začínat na silnici II/602. Nová silnice „obejde“ zleva místní část Nové Domky a pak i Velký Beranov. Okružní křižovatka vznikne v místě křížení se silnicí II/353.

Po obchvatu volaly dotčené obce už řadu let. Průtahem Novými Domky projede denně na 12 tisíc vozidel. V případě, že je uzavřená dálnice D1 a auta sjíždějí na Beranov, je zde situace ještě daleko horší.

Aby nebylo uzavírek málo, začne dnes platit také uzavírka v Jihlavě na ulici Hradební. Ta se však bude týkat pouze nákladních aut nad 3,5 tuny.

„Rozšíření vozovky na této ulici se blíží ke konci, a tak je nutno během posledního měsíce položit na silnici nový asfalt. Objízdná trasa pro nákladní vozy je stanovena přes ulici Brněnskou, Okružní a Jiráskovu,“ informovala mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

Místo úplné uzavírky silnice II/602 mezi Velkým Beranovem a Jihlavou.

Místo úplné uzavírky silnice II/602 mezi Velkým Beranovem a Jihlavou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

 • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V Havlíčkově Brodě kolabuje kvůli uzavírkám doprava, průjezd trvá i hodiny

Mnohakilometrové kolony téměř ze všech směrů, desítky minut čekání a nervózní řidiči. Tak to od rána vypadá v...

Upomínka na Jakuba zavražděného pedofilem se i díky petici vrátí zpět

Do obnovené části havlíčkobrodského parku Budoucnost se vrátí pamětní deska Jakuba Šimánka. Vedení města už pro ni...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Před 595 lety zemřel u Přibyslavi Jan Žižka, padouch i oslavovaný hrdina

Bez pěti let šest století uplynulo ode dne, kdy zemřel Jan Žižka z Trocnova. Husitský vojevůdce při tažení na Moravu u...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Výlov je pro rybáře srdeční záležitostí, ani dospat před ním nemohou

Vstávat časně ráno, brodit se v bahně a studené vodě, tahat sítě a kádě. To je jen zlomek toho, co musejí absolvovat...

Na křižovatce zemřelo šest lidí, než se ji stát rozhodl přestavět

Silničáři přebudují nebezpečnou odbočku ze silnice první třídy číslo 38 u Moravských Budějovic směrem na obec...

Najdete na iDNES.cz