Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vitásková opět stojí před jihlavským soudem, líčení však bylo odročeno

  8:51aktualizováno  12:04
K Okresnímu soudu v Jihlavě se tento týden od vyšší instance vrátil případ bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Ta podle obžaloby porušila povinnosti při správě cizího majetku a zneužila své pravomoci, když jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, jež pak měla na starosti legislativně správní sekci úřadu.

 Jmenování Vesecké do funkce bylo podle obžaloby v rozporu s požadavky na sedmiletou praxi v energetice, kterou pro takovou pozici určuje zákon.

Okresní soud v Jihlavě vynesl rozsudek v této záležitosti loni v listopadu. Vitáskové vyměřil za zneužití pravomoci úřední osoby podmíněný trest dva roky s odkladem na 30 měsíců.

Obhájce Aleny Vitáskové požadoval zproštění obžaloby. Státní zástupce pro ni naopak chtěl nepodmíněný trest 3,5 roku vězení. Oba dva se proti rozsudku odvolali.

Krajský odvolací soud v Brně původní rozsudek zrušil a případ vrátil zpět do Jihlavy s tím, že se má doplnit dokazování.

V pondělí tak před soudem opět stanula nejen Vitásková, ale také sedm svědků, vesměs bývalých místopředsedů ERÚ, jenž má sídlo v Jihlavě. Dotazováni byli především na personální situaci na právním úseku ERÚ a jaká byla snaha tuto problematiku řešit.

Vitásková u soudu znovu odkázala na svou předchozí výpověď, v níž například odmítla, že by funkce pro Veseckou byla zřízena účelově. Zároveň znovu připomněla složitou personální situaci, která na ERÚ v té době panovala. Způsobena podle ní byla nárůstem správní a trestní agendy v souvislosti s udílením licencí a boomem v oblasti fotovoltaiky a rovněž přesunem povinností ze Státní energetické inspekce na ERÚ.

„Činnost ERÚ byla v té době tak rozsáhlá, že jednotlivé odborné sekce nemohly být řízeny jedním místopředsedou, jak tomu bylo předtím. Proto byly zřízeny funkce místopředsedů pro jednotlivé oblasti,“ uvedla Vitásková.

To se týkalo i legislativně správní sekce. Na ERÚ nebyl podle ní žádný právník, který by ji mohl vést. „Byli tam mladí právníci krátce po škole, bez zkušeností. Tyto odborné zkušenosti ale paní Vesecká jako někdejší nejvyšší státní zástupkyně měla a má. Jsem o tom stále přesvědčená,“ řekla u soudu Vitásková.

Většina v pondělí předvolaných svědků potvrdila složitou personální situaci, která na úřadě v té době panovala. „Měli jsme personální problémy. Právníci, kteří u nás pracovali, měli velmi krátkou praxi. Já sama bych si na ten post netroufala,“ poznamenala například Irena Demeniová, která na ERÚ stále pracuje.

V té době se také začínala řešit řada složitých právních kauz. „Chtěli jsme přijmout někoho, kdo to bude celé zastřešovat. Paní Vesecká byla člověkem na svém místě,“ pověděl soudu bývalý místopředseda ERÚ Jan Nehoda.

Podobně hovořil i další bývalý místopředseda Richar Wieluch: „Zátěž z hlediska právních agend rostla. Právníci, kteří tam pracovali, byli velmi mladí, jejich praxe spočívala pouze z práce na ERÚ. Hledal se erudovaný právník, který by měl zkušenosti a tuto agendu zastřešil.“

Personální krizi však odmítl bývalý místopředseda Antonín Panák. „Personálně jsme byli vybaveni přiměřeně. Největší personální problém byl na oddělení licencí,“ pronesl. Podle něj na ERÚ přišlo po přesunu kompetencí z inspekce 30 až 40 úředníků.

Snahu najít potřebné právníky doložila Alena Vitásková i dopisy na unii soudců a unii státních zástupců, které odeslala na konci roku 2013 a v nichž žádala o pomoc se zajištěním odborníků s praxí v oblasti správního práva.

Předvolána byla rovněž vrchní státní zástupkyně Bradáčová

Soud v úterý pokračoval výslechy dalších svědků. Alena Vitásková předložila dopisy, které v říjnu roku 2013 adresovala vrcholným představitelům unie soudců, unie státních zástupců a v prosinci téhož roku též předsedovi Nejvyššího správního soudu a první viceprezidentce soudcovské unie.

V nich informuje o tom, že se úřadu nedostává kvalitních odborníků v oblasti správního práva a žádá o doporučení vhodných kandidátů, například z pozice bývalých či stávajících zaměstnanců, soudních asistentů nebo z řad neúspěšných kandidátů na místo soudce nejvyššího správního soudu.

Současná pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a tehdejší předsedkyně Unie státních zástupců, která v pondělí v Jihlavě svědčila, potvrdila čtyři oficiální schůzky s Alenou Vitáskovou, jež se ale vždy uskutečnily v budově Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Všechna tato jednání souvisela s budoucími možnými trestními oznámeními, které podávala z pozice šéfky ERÚ. Na písemnost, ve které by se paní Vitásková obrátila na Unii státních zástupců s nějakým personálním požadavkem, si nepamatuji. Nemohu vyloučit, že na některé ze schůzek, které jsme spolu měly, mohlo dojít i na tento její problém. Ale já si to nepamatuji. Je to šest let. Musím jenom říci, za zvláštnost považuji, že tento dopis nebyl dohledán v archivu Unie státních zástupců,“ uvedla v úterý před soudem pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Tehdejší předseda soudcovské unie a současný soudce ústavního soudu Tomáš Lichovník, si nevybavuje žádnou osobní schůzku s Alenou Vitáskovou. „Nemohu vyloučit, že jsme se s někým z ERÚ o personálních otázkách bavili, ale nevybavuji si podrobnosti,“ řekl.

Hlavní líčení odročil soudce Zdeněk Chalupa na 16. října, kdy se bude pokračovat výslechy zbývajících dvou svědků.

Alena Vitásková u jihlavského okresního soudu v létě 2018:

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní srážka s kamionem pick-up sešrotovala, jeho řidič se vážně zranil

15. dubna 2024  16:27

Hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem v pondělí odpoledne uzavřela vážná dopravní...

Hospodaření Brodu překvapilo i samu radnici. Zůstaly jí desítky milionů

19. dubna 2024  11:05

Rozpočet na rok 2023 měl být původně v Havlíčkově Brodě poměrně nudný. Příjmy a výdaje ve shodné...

Kouč Jihlavy: Zase jsme prohráli, ale neklepu se v rohu. Spartu B už porazíme

19. dubna 2024  9:22

Fotbalisté FC Vysočina prožili ve středu svoje další jarní druholigové zklamání, z Brna si do...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

18. dubna 2024  17:26

Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...