Zoolog Bezděčka: V bajkách je vše biologicky správně, jen zvířata mluví

  8:32aktualizováno  8:32
Příběhy o prohnaném slepýši, o veverkách a jejich pokladu, o žabákovi, jenž se chtěl ženit, či o tom, proč se nevyplácí křičet. To je jen několik málo příběhů z pětatřiceti bajek a pohádek, které čtenáři najdou v nové knize zoologa jihlavského Muzea Vysočiny Pavla Bezděčky.

Podobně jako u knihy Pohádky o zvířátkách, která Pavlu Bezděčkovi vyšla v roce 2001, autor knihu Bajky a pohárky z Vysočiny ilustroval sám. „Malování, kreslení i fotografování, to jsou další moje velké záliby,“ vysvětlil. | foto: repro kniha

Muzeum knižní novinku vydalo na konci loňského roku. Publikace v pevné vazbě s bohatými barevnými ilustracemi samotného autora nese název Bajky a pohádky z Vysočiny. Třicet pět zábavných a poučných příběhů je situováno do konkrétních míst rozesetých po celé Vysočině.

Ne, na tomto starém psacím stroji Bajky a pohádky z Vysočiny nevznikly. Zoolog...

Pavel Bezděčka

Pavel Bezděčka je zkušený autor. Kromě odborných publikací v oblasti zoologie napsal již několik pohádkových knih. A i v tomto případě se pohádkovou formou snažil osvětlit některé přírodní zajímavosti. Například proč jsou můry chlupaté nebo proč mravenci bydlí v mraveništích.

„Zvířátka i rostliny spolu mluví stejně jako my. Umí toho mnohem víc, než o nich dosud víme. Jsem přesvědčen, že umí mnohem víc, než chceme vědět,“ píše Pavel Bezděčka v úvodu své knihy.

Proč jste si jako literární útvar vybral bajku a pohádku?
To téma je mi blízké. Mám za sebou několik knih pro dětské čtenáře. První z nich jsem napsal už v roce 1996. Byly to Pohádky o zvířátkách. Pak přišly na svět další. Jedna z nich, Kouzelník Futuro a jeho přátelé, byla přeložena do němčiny. Kniha Medvídek Hamánek zase do slovenštiny. Z 98 procent jsou mým tématem zvířata nebo rostliny.

Odráží se ve vašem psaní pro děti fakt, že jste zoolog?
Například všechny bajky píšu ve správném zoologickém náhledu. Rozčilují mě totiž příběhy, kdy někdo napíše pohádku o tom, že myška měla narozeniny a do svého pelíšku pozvala kamarády z celého lesa, včetně lišky a jezevce. To si zkrátka neumím představit.

Jaká jsou tedy zvířátka, jež v bajkách popisujete?
Nemají ruce, nemají nohy, nejsou oblečená... Vše mají biologicky správně. Akorát mluví. A samozřejmě se držím faktu, že správná bajka má zobrazovat hezké i nehezké lidské vlastnosti, ze kterých pak pro nás plyne určité ponaučení. Mnohé z bajek proto končí tak, jak to má být – špatně. Bajky nám vlastně nastavují takové naše kritické zrcadlo.

Fotogalerie

Která zvířata na sebe ve vaší nejnovější knize vzala lidské vlastnosti?
Jsou to zvířata nejrůznějších velikostí a forem napříč zoologickým systémem. Začíná to u žížal a pokračuje přes mouchy, brouky, ptáky, plazy až třeba po medvěda. Jedna bajka je také o kapradině. Další například o stromech. V ní se kořeny, větve a listy spolu hádají o to, kdo je důležitější.

Kniha má ještě jeden regionální rozměr. Vy jste jednotlivé příběhy zasadil do konkrétních přírodních lokalit na Vysočině. Je tam například Mohelno, Čeřínek, Žďárské vrchy, Golčův Jeníkov či Kámen na Pelhřimovsku.
Ano. Dá se říci, že ta kniha je vlastně i takovým cestopisem po Vysočině. Zabrousil jsem do všech okresů kraje od Žďárska po Pelhřimovsko. Myslím, že lokální patrioti si přijdou na své. Na Vysočině žiju už třináct let a mám to tu rád.

Pro jak staré děti je kniha určená? A vůbec, je to knížka jen pro děti?
Já s oblibou říkám, že je to kniha pro čtenáře od osmi do sto osmi let, případně pro mladší či starší posluchače.

Kdo četl knihu jako první? Měl jste nějakého dětského recenzenta?
Od dětí se mi pozitivní nebo negativní kritiky ještě nedostalo. Knihu ale četla řada dospělých a ti mi říkali, že je to milé, dojemné i poučné.

Jak dlouho jste na knize pracoval?
Některé z bajek jsem měl napsané už před pěti lety a byly uložené v šuplíku. Další jsem pak napsal vyloženě pro tuto knihu. Zadání od ředitele Muzea Vysočiny Jihlava na přípravu knihy jsem dostal v červnu a pracoval jsem na ní do října. Dva dny před Štědrým dnem knihu přivezli z tiskárny. Někdy jsem se k práci týden nedostal. Z toho jsem pak zase pracoval celý víkend od rána do noci.

Vy jste knížku obohatil i vlastními ilustracemi.
Malování, kreslení i fotografování, to jsou další moje velké záliby. Některé předchozí knihy mi ilustrovali renomovaní autoři, například Josef Kremláček, Galina Miklínová nebo Bára Zichová. Teď jsem se ale rozhodl, že se toho ujmu sám, podobně jako v roce 2001, kdy mi vyšla kniha Pohádky o zvířátkách.

Povězte, co vás kromě práce v nejbližší době čeká?
Bude to několik výstav. První budu mít 14. února v Olomouci. Jsem členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny a surrealistické skupiny Stir up. Připravuji se také na výstavu fotografií v Uherském Brodě a v Přibyslavi.

A pokud jde o psaní?
Do konce února musím odevzdat šest pohádek o hadech. Mám také zakázku na audioknihu pohádek a bajek a na nějaké odborné texty. Nenudím se. Zkrátka pořád se něco děje.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Sídliště bojuje s auty, místo parkovacího domu ale vyrostou další bytovky

Brodští zastupitelé měli výhrady i k představené vizualizaci, jak by měly tři...

Na okraji havlíčkobrodského sídliště Výšina vyrostou další tři bytové domy. Těsná většina zastupitelů schválila jejich...

Oceněného fotografa připravili o humor komunisté, ateliér mu vzali dvakrát

Václav a Ema Formanovi, kteří vedli ústav Americká domovina v Brně, díky němuž...

Byl žďárským kronikářem 20. století a nepotřeboval pero ani psací stroj. Vilém Frendl se z chudých poměrů vypracoval v...

Svou chalupu v Novém Veselí Zeman neprodá, bude tam jezdit až do smrti

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní oficiální návštěvu na Vysočinu.

I letos vítaly prezidenta Miloše Zemana na Vysočině červené trenýrky. Někdo je namaloval před hlavní vstup do budovy...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz