Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

  9:23
Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence, nejlacinějšího v kraji. Liškutín měl ovšem cestu k herectví komplikovanou drsnými zásahy. Divadelní školu musel v padesátých letech přerušit, protože ho komunisté kvůli jeho selskému původu poslali hluboko pod zem kopat uhlí.

V nesmrtelné komedii Na samotě u lesa Alois Liškutín v roli stavebníka Kose vytipoval manželům Lavičkovým (hlavu rodiny Oldřicha hrál Zdeněk Svěrák) chalupu dědy Komárka. | foto: archiv MAFRA

Když se pak do divadla z šachty vrátil, ztěžoval mu režim práci dál, jak jen mohl.

Není bez zajímavosti, že Alois Liškutín byl vedle herectví stavebníkem i ve skutečnosti. A nepotřeboval k tomu rady zedníka Lorence za deset korun na hodinu. „Manžel sám postavil zděnou chatu v Rozdrojovicích, vlastně šlo o dům. Nechal si tam předem dovézt kameny, které dva roky osekával,“ vzpomíná Eva Liškutínová, která byla manželkou herce až do jeho smrti v roce 2000. Prožila s ním i čtyři roky jeho angažmá v Jihlavě.

Doprovázela ho před 45 lety i na natáčení nesmrtelné komedie Na samotě u lesa. „Musel tam nosit hodně špinavé tričko, k té roli to ale patřilo. Toho si všimnu pokaždé, když film opakují. Vzpomínám si taky, jak jsme na louce seděli během natáčení na dece. S námi tam seděl syn kameramana Jaromíra Šofra, který mě udivoval tím, že už v dětství podrobně znal všechny československé řeky i s jejich prameny a přítoky,“ vybavuje si Eva Liškutínová okolnosti vzniku komedie.

V roli stavebníka Roberta Kose vytipoval Liškutín manželům Lavičkovým chalupu na samotě dědy Komárka, jehož hrál Josef Kemr. A zedníka Lorence,  jehož stále houpal na invalidním vozíčku, dával brzo spát – „Aby byl ráno čilej.“

Komunistický režim zabral rodičům většinu majetku

Filmové encyklopedie uvádějí, že se Alois Liškutín narodil v jednom ze tří Otínů, jež se nacházejí na Jihlavsku a Žďársku. Podle manželky ale přišel na svět v obci Tvarožná v roce 1929. Jeho rodiče pocházeli ze starých selských rodů. Herec měl tři sourozence. Jeho sestra stále žije v Tvarožné. „Hospodářství živilo celou rodinu,“ popisuje František Kopecký, kronikář obce.

Zpočátku to vypadalo, že Alois Liškutín bude pracovat na rodinném statku. Po válce, v roce 1946, začal studovat zemědělskou školu ve Šlapanicích. Jeho maminka ale byla divadelní ochotnicí v Tvarožné. A na jeviště přivedla i svého syna.

V komedii režiséra Jiřího Menzela Na samotě u lesa Alois Liškutín hrál stavebníka Roberta Kose.

Jenže po válce v Československu přituhovalo. „Komunistický režim v rámci kolektivizace zabavil rodičům Liškutínovým většinu majetku, který byl převeden do JZD Tvarožná,“ popisuje kronikář.

Alois Liškutín šel tedy studovat konzervatoř a následně JAMU. Adept herectví měl i pěvecké nadání. Muzikanství měli v rodině. Jeho sestry zpívaly v kostele na kůru a sestřenice Věra Knosová byla členkou opery Státního divadla v Brně. Sám Alois Liškutín hrál na různé nástroje a rád zpěvem bavil společnost.

Nechtěl se stát svazákem, skončil u pétépáků

Jenže musel studia herectví předčasně opustit. Stačilo, aby jeden z jeho spolužáků zašel na Místní národní výbor ve Tvarožné a zeptal se, jak mohou nechat studovat syna kulaka. Navíc Liškutín odmítal stát se svazákem. A tak byl ze studia vyloučen a musel nastoupit k pomocným technickým praporům, takzvaným pétépákům. A začal fárat na dole Československý pionýr v Petřvaldě. 

„Zde po dobu dvou let a dvou měsíců pracoval jako důlní rychlorazič. Na konci roku 1953 byl ze zdravotních důvodů propuštěn do civilu,“ uvádí kronikář František Kopecký.

A jelikož se mezitím změnilo vedení JAMU, mohl dokončit studia herectví. V absolventském představení se skvěle představil a dostal angažmá v Hradci Králové. Jenže tam obdržel po třech sezonách nabídku vstupu do komunistické strany, což odmítl. 

Z hradeckého Divadla Vítězného února ho vyhodili zrovna v době, kdy byla jeho žena těhotná. Mladé rodině pomohl ve svízelné situaci ředitel Horáckého divadla Ladislav Panovec. Toho nezajímalo, jaké má Liškutín politické názory. Vzal ho pro jeho herecké schopnosti.

A herec si čtyři roky v Jihlavě nemohl na práci stěžovat. Zahrál si třeba vedle hostujícího Karla Högera v dramatu Smrt obchodního cestujícího. „Bydleli jsme i se synem v Jihlavě v Brněnské ulici blízko náměstí. Měli jsme tam jeden pokoj a malou místnůstku, kam se vešel jen vařič a dva kbelíky vody. Tu jsme si napouštěli na chodbě. Tam jsem vařila. Ale my nebyli nároční. V roce 1963 jsme se pak přestěhovali do brněnského bytu, kde bydlím dodnes,“ přibližuje třiaosmdesátiletá Eva Liškutínová.

Angažmá v Praze odmítl, dal přednost rodině

Pak už hrál její muž až do penze v Brně, naposledy v tamním Městském divadle. Po přestupu z Jihlavy ale dostával méně rolí než na Vysočině, důvodem byly opět jeho protikomunistické postoje, které ve větším městě zase začaly vadit. Dostal sice nabídku angažmá v Praze, ale odmítl. Nechtěl opustit rodinu.

Místo jeviště nacházel uplatnění ve filmu, televizi, rozhlase a dabingu. Kromě komedie Na samotě u lesa si zahrál i v Postřižinách, kriminálce Smrt stopařek či v seriálu Slovácko se nesúdí. Jednu z posledních rolí před kamerou dostal v Četnických humoreskách. Také vyučoval dramaturgii na Lidové škole umění v Rousínově.

Ve volném čase rád fotografoval i amatérsky filmoval. Byl železničním modelářem a též turistou, rád stanoval v přírodě. „Projezdili jsme celou republiku od Zemplínské šíravy až po Lipno. Vraceli jsme se na hory i k moři. Měla jsem s ním krásný život. A to jsem si ho zpočátku nechtěla vzít, že byl o osm let starší,“ vyznala se Eva Liškutínová.

Pravidelně navštěvoval i rodiče, jimž celý život vykal. Pomáhal jim při jednocení řepy nebo vybírání brambor. Později v důchodu pracoval v rádiu Proglas, recitoval na různých společenských akcích, například vernisážích.

„Politickou křivdu, spáchanou komunistickým režimem na sobě a na rodičích, se snažil po sametové revoluci řešit aktivní činností v lidové straně a ve výboru bývalých příslušníků pomocných technických praporů,“ píše se v kronice Tvarožné.

Alois Liškutín zemřel 10. října 2000 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Krutý život i smrt. Před 450 lety popravili největšího masového českého vraha

Premium Byl to jeden z nejstrašlivějších lotrů české historie. Neštítil se vyříznout těhotné ženě dítě z těla, vnitřnosti...

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Hudebkám odešla část žáků. Nevyhovuje jim distanční výuka a plné školné

Premium Základním uměleckým školám na Vysočině začali v pololetí ubývat žáci. Důvodem je distanční výuka, která ne každému...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těžaři chtějí poblíž Jihlavy obnovit starý lom, místní jsou zásadně proti

Poblíž jihlavské místní části Kosov je lom, který je již přes dvacet let nevyužívaný. Jeho provozovatel, společnost...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Na stůl vysázel deset zlatých a založil tak slavné závody Zlatá lyže

Životní příběh Josefa Jílka je i příběhem zrodu Zlaté lyže, jednoho z nejslavnějších lyžařských závodů v Evropě. O...

Počet dětí bez jízdenky v Jihlavě rostl, revizoři ale rodiče neinformovali

V loňském roce po propuknutí pandemie koronaviru přibylo v Jihlavě dětí do patnácti let, které revizoři zjistili v MHD...

Z dírek v ledu na rybníce tahali rybáři žravé pstruhy a siveny

Vojtův rybník ve Víru na Bystřicku je jednou z několika mála vodních ploch na Vysočině, kde lze v zimě provozovat...

O farmářské trhy se v Brodě nikdo nepřihlásil. Budou, věří pořadatelka

Bez odezvy zůstala na radnici v Havlíčkově Brodě nabídka grantu na pořádání farmářských trhů Koudelův talíř. Do prvního...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...