Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

  9:23
Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence, nejlacinějšího v kraji. Liškutín měl ovšem cestu k herectví komplikovanou drsnými zásahy. Divadelní školu musel v padesátých letech přerušit, protože ho komunisté kvůli jeho selskému původu poslali hluboko pod zem kopat uhlí.

V nesmrtelné komedii Na samotě u lesa Alois Liškutín v roli stavebníka Kose vytipoval manželům Lavičkovým (hlavu rodiny Oldřicha hrál Zdeněk Svěrák) chalupu dědy Komárka. | foto: archiv MAFRA

Když se pak do divadla z šachty vrátil, ztěžoval mu režim práci dál, jak jen mohl.

Není bez zajímavosti, že Alois Liškutín byl vedle herectví stavebníkem i ve skutečnosti. A nepotřeboval k tomu rady zedníka Lorence za deset korun na hodinu. „Manžel sám postavil zděnou chatu v Rozdrojovicích, vlastně šlo o dům. Nechal si tam předem dovézt kameny, které dva roky osekával,“ vzpomíná Eva Liškutínová, která byla manželkou herce až do jeho smrti v roce 2000. Prožila s ním i čtyři roky jeho angažmá v Jihlavě.

Doprovázela ho před 45 lety i na natáčení nesmrtelné komedie Na samotě u lesa. „Musel tam nosit hodně špinavé tričko, k té roli to ale patřilo. Toho si všimnu pokaždé, když film opakují. Vzpomínám si taky, jak jsme na louce seděli během natáčení na dece. S námi tam seděl syn kameramana Jaromíra Šofra, který mě udivoval tím, že už v dětství podrobně znal všechny československé řeky i s jejich prameny a přítoky,“ vybavuje si Eva Liškutínová okolnosti vzniku komedie.

V roli stavebníka Roberta Kose vytipoval Liškutín manželům Lavičkovým chalupu na samotě dědy Komárka, jehož hrál Josef Kemr. A zedníka Lorence,  jehož stále houpal na invalidním vozíčku, dával brzo spát – „Aby byl ráno čilej.“

Komunistický režim zabral rodičům většinu majetku

Filmové encyklopedie uvádějí, že se Alois Liškutín narodil v jednom ze tří Otínů, jež se nacházejí na Jihlavsku a Žďársku. Podle manželky ale přišel na svět v obci Tvarožná v roce 1929. Jeho rodiče pocházeli ze starých selských rodů. Herec měl tři sourozence. Jeho sestra stále žije v Tvarožné. „Hospodářství živilo celou rodinu,“ popisuje František Kopecký, kronikář obce.

Zpočátku to vypadalo, že Alois Liškutín bude pracovat na rodinném statku. Po válce, v roce 1946, začal studovat zemědělskou školu ve Šlapanicích. Jeho maminka ale byla divadelní ochotnicí v Tvarožné. A na jeviště přivedla i svého syna.

V komedii režiséra Jiřího Menzela Na samotě u lesa Alois Liškutín hrál stavebníka Roberta Kose.

Jenže po válce v Československu přituhovalo. „Komunistický režim v rámci kolektivizace zabavil rodičům Liškutínovým většinu majetku, který byl převeden do JZD Tvarožná,“ popisuje kronikář.

Alois Liškutín šel tedy studovat konzervatoř a následně JAMU. Adept herectví měl i pěvecké nadání. Muzikanství měli v rodině. Jeho sestry zpívaly v kostele na kůru a sestřenice Věra Knosová byla členkou opery Státního divadla v Brně. Sám Alois Liškutín hrál na různé nástroje a rád zpěvem bavil společnost.

Nechtěl se stát svazákem, skončil u pétépáků

Jenže musel studia herectví předčasně opustit. Stačilo, aby jeden z jeho spolužáků zašel na Místní národní výbor ve Tvarožné a zeptal se, jak mohou nechat studovat syna kulaka. Navíc Liškutín odmítal stát se svazákem. A tak byl ze studia vyloučen a musel nastoupit k pomocným technickým praporům, takzvaným pétépákům. A začal fárat na dole Československý pionýr v Petřvaldě. 

„Zde po dobu dvou let a dvou měsíců pracoval jako důlní rychlorazič. Na konci roku 1953 byl ze zdravotních důvodů propuštěn do civilu,“ uvádí kronikář František Kopecký.

A jelikož se mezitím změnilo vedení JAMU, mohl dokončit studia herectví. V absolventském představení se skvěle představil a dostal angažmá v Hradci Králové. Jenže tam obdržel po třech sezonách nabídku vstupu do komunistické strany, což odmítl. 

Z hradeckého Divadla Vítězného února ho vyhodili zrovna v době, kdy byla jeho žena těhotná. Mladé rodině pomohl ve svízelné situaci ředitel Horáckého divadla Ladislav Panovec. Toho nezajímalo, jaké má Liškutín politické názory. Vzal ho pro jeho herecké schopnosti.

A herec si čtyři roky v Jihlavě nemohl na práci stěžovat. Zahrál si třeba vedle hostujícího Karla Högera v dramatu Smrt obchodního cestujícího. „Bydleli jsme i se synem v Jihlavě v Brněnské ulici blízko náměstí. Měli jsme tam jeden pokoj a malou místnůstku, kam se vešel jen vařič a dva kbelíky vody. Tu jsme si napouštěli na chodbě. Tam jsem vařila. Ale my nebyli nároční. V roce 1963 jsme se pak přestěhovali do brněnského bytu, kde bydlím dodnes,“ přibližuje třiaosmdesátiletá Eva Liškutínová.

Angažmá v Praze odmítl, dal přednost rodině

Pak už hrál její muž až do penze v Brně, naposledy v tamním Městském divadle. Po přestupu z Jihlavy ale dostával méně rolí než na Vysočině, důvodem byly opět jeho protikomunistické postoje, které ve větším městě zase začaly vadit. Dostal sice nabídku angažmá v Praze, ale odmítl. Nechtěl opustit rodinu.

Místo jeviště nacházel uplatnění ve filmu, televizi, rozhlase a dabingu. Kromě komedie Na samotě u lesa si zahrál i v Postřižinách, kriminálce Smrt stopařek či v seriálu Slovácko se nesúdí. Jednu z posledních rolí před kamerou dostal v Četnických humoreskách. Také vyučoval dramaturgii na Lidové škole umění v Rousínově.

Ve volném čase rád fotografoval i amatérsky filmoval. Byl železničním modelářem a též turistou, rád stanoval v přírodě. „Projezdili jsme celou republiku od Zemplínské šíravy až po Lipno. Vraceli jsme se na hory i k moři. Měla jsem s ním krásný život. A to jsem si ho zpočátku nechtěla vzít, že byl o osm let starší,“ vyznala se Eva Liškutínová.

Pravidelně navštěvoval i rodiče, jimž celý život vykal. Pomáhal jim při jednocení řepy nebo vybírání brambor. Později v důchodu pracoval v rádiu Proglas, recitoval na různých společenských akcích, například vernisážích.

„Politickou křivdu, spáchanou komunistickým režimem na sobě a na rodičích, se snažil po sametové revoluci řešit aktivní činností v lidové straně a ve výboru bývalých příslušníků pomocných technických praporů,“ píše se v kronice Tvarožné.

Alois Liškutín zemřel 10. října 2000 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Premium O cyklostezce podél řeky v jihlavské Helenínské ulici se dlouho mluvilo. Nyní radnice stavbu zahájila. Jenže tak, že z...

Na bráchu se všichni ptají, je to fajn. Házenkářka Součková o slavném sourozenci

Premium „Pojď si s námi zahrát fotbal,“ vyzval starší sestru Tomáš Souček na chalupě nedaleko Havlíčkova Brodu. „Co s 12letou...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Z Pelhřimova do Pelhřimova se jde přes jiné katastry, výjimku zatím nežádá

V nekomfortní a nepřehledné situaci se ocitli obyvatelé Pelhřimova v souvislosti s vládním nařízením o omezení pohybu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loučení legend bez diváků. Loni v Novém Městě končil Šlesingr, letos Moravec

Být to kdykoliv jindy, po novoměstské trati by ho zcela jistě hnal kupředu úžasný divácký kotel tradičně vroucí...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

V Brodě začala výměna železničního mostu, který se vznáší nad pilíři

V Havlíčkově Brodě začala velká železniční rekonstrukce. Správa železnic se rozhodla kompletně vyměnit most nad...

Reynkův zámek má ožít už v létě, vznikne v něm Česko-francouzské centrum

Zámek v Petrkově u Havlíčkova Brodu, kde žil básník a grafik Bohuslav Reynek, má před sebou novou etapu života. Od...

Venku je mokro a zima, děti ve školce svačí u ohně v indiánském týpí

Děti v Šalamounkově Dvorečku, zařízení v malebném údolí řeky Doubravy poblíž Chotěboře nahrazujícím běžnou školku,...

Z Pelhřimova do Pelhřimova se jde přes jiné katastry, výjimku zatím nežádá

V nekomfortní a nepřehledné situaci se ocitli obyvatelé Pelhřimova v souvislosti s vládním nařízením o omezení pohybu....

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...