Investor mění plány. Jihlavské centrum Aventin bude menší, přibude zeleň

  17:39aktualizováno  17:39
Krajské město Vysočiny trhá svůj vlastní rekord. Zatímco obchodní centrum City Park v Hradební ulici v době své výstavby před dvanácti lety čelilo kritice za architektonickou megalomanii, v trojúhelníku u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov vzniká nová obchodní zóna Aventin na ploše čtyřikrát větší.

Svah na západním okraji města Jihlavy mezi Hosovem a Horním Kosovem, kde by mělo do jara 2021 vyrůst obchodní centrum Aventin, mění těžké stroje k nepoznání. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Investor však zřejmě oproti svým původním plánům „usekne“ zastavěnou plochu Aventinu.

„Objekt se proti původnímu stavebnímu povolení asi o třicet procent zmenšil, počet parkovacích míst zůstal stejný, ale přibyly zelené plochy,“ řekl architekt Radomír Kaman z firmy Znojmoprojekt, která areál pro investora navrhuje.

„Pokračují hrubé terénní úpravy, v září či říjnu by se mělo začít s usazováním pilotů a začne se dělat skelet stavby. Nejzazší termín dokončení stavby je jaro 2021,“ dodal Kaman.

Nákupní centrum Aventin má nyní platné stavební povolení, podle kterého se provádí terénní úpravy. „V zájmu investora je změna projektu, o které se jedná. Snahou města je minimalizovat potenciální rizika spojená s odváděním srážkových vod,“ tlumočila stanovisko magistrátu Aneta Hrdličková z kanceláře primátora.

Městští architekti se obávají, že velikost rozlohy areálu Aventinu v kombinaci s aktuálními změnami počasí může znamenat pro dotčenou část města riziko.

„Velké výměry zastavěných a jinak zpevněných ploch a současné změny klimatu, sucha střídaná silnými dešti, představují spolu s nedostatečnou kapacitou Koželužského potoka ohrožení pro oblast níže podél jeho toku,“ upozornila Hrdličková.

Svah na západním okraji města Jihlavy mezi Hosovem a Horním Kosovem, kde by...

Svah na západním okraji města Jihlavy mezi Hosovem a Horním Kosovem, kde by mělo do jara 2021 vyrůst obchodní centrum Aventin, mění těžké stroje k nepoznání.

Město se snaží investora také ovlivnit, aby změnil vzhled celého areálu a jeho začlenění do okolí.

„Chceme, aby investor například vysadil stromy po obvodu, aby na střechách byla zeleň. Máme také požadavek dobrého napojení areálu všemi druhy dopravy a koordinaci záměru s plány města na trasy pro pěší a cyklisty do Hosova a v takzvaném Zeleném okruhu,“ sdělila Hrdličková.

Odbor životního prostředí žádá investora, aby nad horním z dvojice rybníků pod prádelnou na Rantířovské ulici vybudoval suchý poldr. Ten by měl zadržet část přívalových vod.

„Kdyby přívalová dešťová voda vtrhla do Koželužského potoka, tak se může stát, že bude zaplavena oblast Skalky. Chceme tu vodu zpomalit, aby nasákla a nevtrhla hned do řeky,“ sdělila Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí. Vodu ze svahů u Aventinu bude zadržovat i objemná retenční nádrž ve spodní části areálu.

Lidé z okolí stavby si v minulých týdnech stěžovali na silnou prašnost. „V červenci jsem kvůli tomu měla čtyři telefonáty denně,“ dodala Ruschková.

Je to obrovská investice

Pro architekta Kamana prý není jihlavský Aventin největší stavbou, kterou realizoval. „Největší byla centrála společnosti Kaufland v Praze na Vypichu. V případě Aventinu jsou velice náročné hrubé terénní úpravy, jsou tam velké přesuny hmot. Co se ale na jednom místě odkope, to se v rámci stavby na jiném místě uloží, nic se neodváží mimo,“ přiblížil Kaman.

Vjezd do areálu by měl být od výpadovky na Pelhřimov okružní křižovatkou.

O projektu Aventin se první informace objevily na jaře roku 2006. Podle tehdejších plánů měl komplex na ploše 150 tisíc čtverečních metrů obsahovat šestnáct staveb a parkoviště pro tisíc aut.

Zaměstnání tam mělo najít 500 lidí. Už tehdy se mluvilo o investici v objemu necelé miliardy korun. V areálu by měly být obchody s potravinami i prodejna nábytku.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz