Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dej pusu a jeď? Na autobusovém nádraží nezaparkujete. Ani na chvíli

  16:12
Na autobusovém nádraží v Jihlavě v současnosti nemohou řidiči zaparkovat ani na krátkou chvíli. Firma ICOM transport takové parkoviště ani neplánuje budovat. I s odvoláním na více než milionovou investici.

Na velké tabuli u autobusového nádraží v Jihlavě mají teď řidiči naservírováno několik příkazů najednou – zákaz vjezdu, jízda maximálně dvacítkou a zákaz stání, který se ovšem netýká autobusů.

A navíc ještě dovětek, že vjezd je povolen pouze smluvním partnerům a držitelům povolení ICOM.

Celé toto opatření má jeden hlavní účel: aby do areálu nevjížděla veřejnost. Řidiči, kteří chtějí třeba staršího člověka, co už hůř chodí, nebo někoho s kufry přivézt blíž ke stanovištím jednotlivých linek, mají smůlu.

Ostatně, není to novinka. „Zákaz vjezdu platil vždy, byl zde i za minulého režimu. Jedná se pouze o nové značky,“ uvedla předsedkyně představenstva největší tuzemské dopravní firmy ICOM transport Kateřina Kratochvílová.

O tom, že by i jen menší část rozlehlého nádraží posloužila pro parkování veřejnosti typu K+R (Kiss and Ride, v překladu „Dej pusu a jeď“ – tedy stání například na 15 minut), vedení ICOM nyní neuvažuje.

„Parkování cestujících bychom se rádi věnovali. Investice do systému parkování, který zmiňujete, však přesahuje milion korun. Vzhledem k nejistotě v budoucím využití autobusového nádraží jsme se rozhodli tuto investici nerealizovat,“ vysvětlila Kratochvílová.

Poukázala na to, že město plánuje výstavbu nového dopravního uzlu při současném městském vlakovém nádraží. To je od stávajícího „autobusáku“ vzdálené asi pět minut chůze.

Nezájem projektantů

„První stavební práce směřující k vybudování velkého centrálního terminálu by mohly začít někdy v roce 2020,“ hlásil letos v dubnu náměstek jihlavského primátora Vratislav Výborný.

Jenže stihnout tento termín, to nebude jen tak. „Minulý týden ve čtvrtek jsme měli výběrové řízení na projektanta, které dopadlo ‚hezky‘, protože se nikdo nepřihlásil. Ono jedna věc je mít snahu a druhá věc narazit na tvrdou realitu. Výběrové řízení budeme vypisovat znovu, nesložíme ruce do klína,“ ujistil náměstek primátora.

Změna nejdřív za čtyři roky

V terminálu, který by v optimistické verzi mohl začít sloužit od roku 2022, už parkoviště pro veřejnost bude. „Budou to i poměrně velké kapacity. Řada lidí to může brát rovněž jako odstavné parkoviště, když pojedou do práce,“ dodal Výborný.

Do parkování ve stávajícím areálu autobusového nádraží nemá město možnost zasahovat, protože je to soukromý majetek.

„Pokud by tam možnost krátkodobého parkování pro veřejnost byla, tak to uvítám. Ale na druhou stranu, nehodlám na společnost ICOM transport vyvíjet nějaký nátlak,“ řekl náměstek.

Veřejnost může v současnosti parkovat bezplatně a libovolně dlouho v ulici Karoliny Světlé, tedy hned naproti autobusovému nádraží. Jenže místa tady bývají v pracovní dny od časného rána obsazená.

Další stání se nacházejí u magistrátního odboru dopravy v Tyršově ulici. Když byl reportér MF DNES na místě ve čtvrtek dopoledne, bylo tu relativně volno. Jenže odbor měl zrovna zavírací den. O pondělcích, středách a pátcích, kdy se úřaduje, je situace horší.

Vedle stanovišť 31 a 32 na autobusovém nádraží sice smějí stát osobní auta. Jenže to mohou být pouze vozidla zaměstnanců ICOM. Za sklem musí být firemní povolenka.

„Bylo by fajn, kdyby tady měli nějaká parkovací stání i cestující,“ řekla pro MF DNES paní Jitka z Jihlavy, která zrovna čekala na autobus.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

Pilotní projekt. Žďár má sociálního doktora, službu využili už i lidé bez domova

Lidem v krizové situaci, již se nemají se svými zdravotními obtížemi zrovna kam obrátit, může pomoci takzvaný sociální doktor. Tato služba se od letošního června pilotně zkouší ve Žďáře nad Sázavou,...

23. července 2024  14:33

Brod chystá stavbu bazénu, architektonickou soutěž zajistí profesionálové

Havlíčkův Brod míří ke stavbě nového krytého plaveckého bazénu. Se společností CBArchitektura uzavřelo smlouvu o organizaci architektonické soutěže, z níž podoba sportovního zařízení vzejde. Jak by...

23. července 2024  8:43

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Jihlavská nemocnice buduje další parkoviště. Práce lze sledovat přes internet

Před pár dny začaly stavební práce na novém parkovišti v areálu jihlavské nemocnice. Zázemí tam po dokončení najdou bezmála dvě stovky aut. Veškeré dění na staveništi lze sledovat online. Z pohodlí...

22. července 2024  12:07

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ - ŠANCE PRO ABSOLVENTA! (28 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...