Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Před opravou zámeckého chrámu vystavují v Jaroměřicích skryté poklady

  11:11
Exponáty, které se před zraky návštěvníků dosud ukrývaly v depozitářích, ukazuje sezonní výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jde o zbraně z období třicetileté války, portréty a veduty od proslulých mistrů, barokní nábytek i osobní předměty šlechticů.

Chrám svaté Markéty, což je budova s kupolí, čeká v nejbližších dnech generální rekonstrukce. Technický stav památky, která byla vysvěcena v roce 1738, je rok od roku horší. Trámy ničí tesařík, plíseň, vlhkost a kupole věže je prasklá. Ohrožené jsou i vzácné fresky, včetně té nacházející se v kupoli lodi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Expozice nese název Od pole válečného po objetí múz a díky jedinečným předmětům vypráví o nejvýznamnějším rodě jaroměřického zámku.

„Questenberkové byli šlechtický rod, který poměrně krátce ovlivňoval historii českých zemí. Do Jaroměřic nad Rokytnou přišel v roce 1623, kdy si panství koupil jako konfiskát po protestantské šlechtě Gerhard z Questenberka,“ přibližuje historii rodu kurátorka výstavy Jana Petrová z jaroměřického zámku.

Osobnosti Gerharda je věnována první místnost výstavy. Vyznamenal se na bojištích třicetileté války. Kvůli pohnutým událostem se původem německý rod usídlil v Království českém.

Atmosféru třicetileté války dokresluje replika vojenského ležení, palné i chladné zbraně a vojenská zbroj. Část zbraní je na výstavu zapůjčena z hradu Bítov.

Fotogalerie

Návštěvníci by neměli přehlédnou ani unikátní obraz bitvy u Prešpurku, dar císaře Leopolda I. za věrné služby habsburskému rodu.

Majitelé jaroměřického panství se do historie zapsali nejenom jako úspěšní válečníci, ale také jako milovníci umění a stavitelé. To na výstavě dokládají mnohé stavební plány a veduty, což jsou malířské nebo grafické záznamy krajiny s bočním pohledem na město.

Pozornost upoutá návrh ideální podoby jaroměřického zámku, který však nebyl nikdy dokončený.

„Další osobnosti rodu a jejich životní příběhy představuje kolekce portrétů, která svým dochovaným rozsahem i uměleckou kvalitou patří mezi unikáty zámeckých sbírek,“ zdůrazňuje Markéta Slabová, mluvčí územní správy Národního památkového ústavu.

Když byl zámek centrem hudby a divadla

Každodenní život na zámku přibližuje na výstavě zařízení barokního salonu i jídelna s bohatě prostřenou tabulí s množstvím cínového nádobí a holb, což jsou nádoby na nápoje.

Největší pozornost výstava věnuje poslednímu mužskému příslušníkovi rodu. „Gerhardův vnuk Jan Adam z Questenberka byl zcela zásadní osobností pro dějiny zdejšího zámku. Jeho intenzivní zájem o hudbu vytvořil z Jaroměřic ve své době jedno z předních center barokní hudby a divadla,“ vyzdvihuje jeho význam Jana Petrová.

Na výstavu se podařilo od místní farnosti zapůjčit také dobovou kopii portrétu Jana Adama z Questenberka od proslulého barokního portrétisty Jana Kupeckého.

Nechybí ani grafika, která zachycuje šlechtice hrajícího na loutnu.

Zámeckou kapelu i zaniklé zámecké divadlo připomíná replika barokního jeviště s kulisami a trojrozměrné návrhy barokních kostýmů. Na vzniku kostýmů se podílela restaurátorka historického textilu Radka Kalabisová.

„Vycházejí ze skutečných grafických návrhů barokních divadelních kostýmů. Tyto materiály pocházejí z Českého Krumlova,“ řekl kastelán zámku Radim Petr s tím, že příprava celé výstavy trvala půl roku.

Součástí prohlídky je i návštěva zámecké kuchyně. Výstava v přízemních sálech jaroměřického zámku, která si nezadá s klasickým prohlídkovým okruhem, bude otevřena ještě do konce října. Pak bude opět zpřístupněna v příštím roce.

„Výstavu plánujeme mít na zámku minimálně další dva roky,“ řekl kastelán Radim Petr s tím, že tato výstava je vhodná i pro návštěvníky s pohybovým omezením. Sezonní expozici zatím vidělo dva a půl tisíce návštěvníků.

Do chrámu naposledy příští týden, pak nastoupí dělníci

Lidé, kteří se ještě do konce příštího týdne vydají na jaroměřický zámek, budou mít také poslední příležitost prohlédnout si chrám svaté Markéty, který je čtvrtým prohlídkovým okruhem zámku. Kostel totiž čeká generální oprava.

Technický stav památky, která byla vysvěcena v roce 1738, je rok od roku horší. Trámy ničí tesařík, plíseň, vlhkost a kupole věže je prasklá. Ohrožené jsou i vzácné fresky, včetně té, která se nachází v kupoli lodi. Namaloval ji roku 1734 Karel František Tepper a oslavuje svatou Markétu.

„Momentálně je interiér kostela vystěhovaný, bez veškerého mobiliáře. Čeká se už jenom na to, až si objekt převezme stavební firma,“ uvedl kastelán s tím, že obnova chrámu potrvá tři roky.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Krize by přišla i bez covidu, bude trvat i příští rok, tvrdí šéf Žďasu

To nejhorší teprve přijde. Myslí si to generální ředitel jedné z největších a tradičních firem na Vysočině, žďárského...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Kůrovec už silně ohrožuje i Žďárské vrchy, zasažena je polovina katastrů

Ačkoli letošní srážkově příznivé léto lesům pustošeným kůrovcem pomohlo, kalamitu postupující Vysočinou nezažehnalo....

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...