Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

Na opraveném chrámu svaté Markéty bude i vyhlídka do zámecké zahrady

  14:59
Nejcennější prvky unikátního barokního chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou jsou zachráněny. Stavbařům a restaurátorům se již podařilo dokončit opravy krovu jižní věže kostela a jedinečné dřevěné kupole chrámu.

Kraj Vysočina poskytl farnosti mimořádnou finanční dotaci ve výši jednoho milionu korun. | foto: Radek Laudin, MF DNES

Z většiny je zrestaurována i unikátní 300 let stará freska pod kupolí chrámu, na níž byly znatelné pukliny. Na kupoli se před časem vrátil i charakteristický stavební prvek – takzvaná lucerna.

„Kostel byl na pokraji životnosti pro statickou nestabilitu krovu. Kdyby se propadla lucerna, znamenalo by to i konec interiéru kostela,“ poznamenal farář Tomáš Holcner. 

S generální opravou chrámu za 107 milionů korun se začalo předloni v říjnu. Na rekonstrukci památka čekala dlouho. Technický stav chrámu, jenž byl vysvěcen v roce 1738, byl rok od roku horší. Trámy ničil tesařík, plíseň, vlhkost a kupole věže praskala. Ohroženy byly i vzácné fresky, včetně té, jež se nachází v kupoli lodi. Namaloval ji roku 1734 Karel František Tepper a oslavuje svatou Markétu.

„Kdyby se kostel nezačal opravovat, zcela jistě by byl uzavřen pro statickou nestabilitu. Odhadoval jsem, že za mého života bychom se do kostela už nepodívali. Tato investice nejde dělat po etapách, ale je nutné ji dělat jako generální obnovu. I proto jsem rád, že se na obnovu podařilo získat prostředky z evropské dotace,“ poznamenal farář.

Lešení připomínalo věž

Obnova mohutné a charakteristické kupole chrámu byla náročná. Není totiž zděná, ale je vyklenutá ze dřeva. Na dřevěné podbití pak byla nanesena monumentální freska o rozloze 450 metrů čtverečních. Kvůli rekonstrukci kupole museli dělníci postavit uvnitř chrámu mohutné lešení připomínající věž, jež neslo celou kupoli a lucernu. Během několika týdnů by už mělo být sneseno.

Intenzivní práce na obnově kostela ale budou dále pokračovat. Na stavbě podle Holcnera denně pracuje na padesát řemeslníků. „Jsou to skuteční profesionálové, kteří svému řemeslu dobře rozumí,“ chválí jaroměřický farář.

Obnoven bude dále vnější plášť kostela a opraveny technicky degradované či nevhodné novodobé povrchové úpravy. Stavební řešení zahrnuje také celkovou obnovu elektroinstalace, kompletní rekonstrukci systému vytápění, sociálního zařízení a dalšího zázemí kostela.

Restaurátorské práce budou pokračovat dál v interiéru a týkají se ploch stěn a doplňků omítek a bočních oltářů. Obnova v exteriéru památky pak zahrnuje restaurování kamenných architektonických prvků, jako jsou kamenná vstupní ostění a voluty věží.

Liturgickým účelům bude i nadále sloužit vlastní chrám s presbytářem. V severní oratoři v přízemí bude zřízena nová sakristie, doplněná o sociální zázemí.

Dělníci odstraňují bariéry

Chrám by se ale po obnově měl ještě více zpřístupnit veřejnosti. Při návrhu rekonstrukce byl proto kladen maximální důraz na odstranění všech dosavadních bariér, aby byl umožněn přístup i hůře pohyblivým lidem.

Také z tohoto důvodu jsou navrženy výměny veškerých podlahových konstrukcí přízemí a jejich uspořádání do jedné výškové úrovně. I nově zpřístupněná zahradní terasa pro komunitní centrum bude mít z kostela bezbariérový přístup.

Původní sakristie v ose presbytáře bude obnovena v někdejší podobě a stane se součástí rozšířené prohlídkové trasy. V severním ochozu a v severní chodbě bude vytvořena nová stálá expozice. Lákadlem pro turisty bude nově zpřístupněná jižní věž kostela. Jako vyhlídková věž nabídne nevšední pohled do celé zámecké barokní zahrady.

Kostel svaté Markéty navazuje na sousední budovu zámku, s nímž tvoří celek. Pro svou kulturně historickou hodnotu je chráněn jako součást národní kulturní památky se zámkem a jeho zahradou. Po opravě bude mít kostel, dříve červenobílý, původní okrovou barvu, ke které se už před lety vrátil i přilehlý zámek.

Vítězství v anketě

Generální obnova je financovaná 95 miliony korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Zbytek musí uhradit vlastník, kterým je jaroměřická farnost. Ta proto uspořádala veřejnou sbírku, na jejímž kontě se díky milodarům věřících, příspěvkům města, firem či nadace ČEZ sešlo 8,9 milionu. Kraj Vysočina v této souvislosti poskytl farnosti mimořádnou finanční dotaci ve výši jednoho milionu korun.

„Náš příspěvek pomůže konkrétně s opravou jižní věže kostela, která bude sloužit návštěvníkům jako vyhlídková. Rozpočet oprav počítá s repasí dřevěných žaluziových oken vyhlídkového patra, opravami hodinových ciferníků a části omítek fasády věže,“ popsal hejtman Vítězslav Schrek.

Oprava kostela získala v květnu v krajské anketě Zlatá jeřabina první místo v kategorii péče o kulturní dědictví.

„Nebojím se říct, že to bude nejlépe opravená památka Kraje Vysočina současné doby. Myslím, že máme šanci uspět i v podobné celostátní soutěži, kam se rádi přihlásíme,“ dodal farář Holcner.

Mše slouží v kulturním domě

Když byl chrám svaté Markéty v roce 2019 kvůli rekonstrukci uzavřen a vyklizen, farníci přišli na tři roky o místo, kde se do té doby odehrával jejich pravidelný duchovní život. Najednou nebylo, kde by se lidé setkávali, kde by se konaly pravidelné bohoslužby, obřady, křty, svatby či pohřby. Jiný kostel totiž v Jaroměřicích není. 

Farníci se museli smířit s provizoriem. „K dispozici máme na faře kapli a bohoslužby sloužíme v kulturním domě. V místě, kde je pódium a kde se hrála divadelní představení, se nyní slouží nedělní mše svaté,“ pousmál se farář Tomáš Holcner. A bohoslužby se konají třeba i na nádvoří fary.

Nejhůř změnu podle něj nesli senioři. „Je to citlivé téma, které bolestně lidé vnímají při pohřbech a rozloučení se svými blízkými. Ti starší dokonce plakali, říkali – doufejme, že se otevření kostela dožijeme,“ popsal.

Improvizace na lešení 

Pět měsíců po zavření chrámu nastal lockdown a kostely se zavřely i ve zbytku republiky. Farář Holcner si pochvaluje, jak se jeho farníci, včetně těch nejstarších, naučili sledovat online přenášené bohoslužby. Dokonce jim zprostředkoval dvě unikátní mše přímo z uzavřeného kostela. A to konkrétně z míst, kam se lidé dostanou jednou za 150let při opravě chrámu.

„Domluvil jsem se se stavbaři a půlnoční mši jsem sloužil z lešení v lucerně kostela. O tři patra níž, u unikátní fresky pod kopulí chrámu se zase konaly velikonoční bohoslužby. Vytvořili jsme na místě oltář a přinesli všechny potřebné atributy. I varhaník si na místo přinesl malé přenosné varhany,“ popsal jaroměřický farář. 

Do nově opraveného chrámu svaté Markéty se lidé dostanou v příštím roce.

  • Nejčtenější

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jihlavsku končí zavedená značka Auto Máca, pohltí ji impérium Louda

Z mapy autocenter na Vysočině mizí zavedená značka. Jihlavská společnost Auto Máca končí. Kupuje ji automobilové...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jako v Kometě. Brankářské trio z klubu se schází v české reprezentaci

Pouhých osm zápasů za seniorskou reprezentaci a žádný na mistrovství světa dospělých dají dohromady tři brankáři...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Pacientka z Vysočiny má záškrt, nemoc v ČR nebyla zachycena od roku 1995

V České republice se po sedmadvaceti letech objevila raritní forma záškrtu. O nálezu informovaly Státní zdravotní ústav...

ANO na Vysočině chce do Senátu Nagyovou obžalovanou v kauze Čapí hnízdo

Sněm hnutí ANO na Vysočině navrhl do podzimních senátních voleb na Jihlavsku exnáměstkyni primátora Janu Nagyovou,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Zchátralá kovárna má staronovou střechu, vrátila se i unikátní zvonička

Historická kovárna ve Věžnici na Havlíčkobrodsku už má zpět střechu, po opravě se na ni vrátila i unikátní zvonička. Do...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...