Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Chata Doubravanka v Orlických horách se vyplácí, Brod ji přesto prodává

  8:37
Vedení havlíčkobrodské radnice se rozhodlo prodat rekreační chatu Doubravanka v Orlických horách. Objekt využíval především dům dětí pro zájezdy a rekreace. Chata ale potřebuje rekonstrukci a není celoročně využívaná. I přes nesouhlas vedení domu dětí a opozice zvedla ruku pro prodej většina zastupitelů.

Chata Doubravanka ve Zdobnici v Orlických horách splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí do patnácti let. | foto: AZ Centrum Havlíčkův Brod

Chata Doubravanka stojí ve Zdobnici už od roku 1930. Původně to byla pionýrská základna. Zařízení o patnácti pokojích pak společně s domem dětí přešlo pod město. Poslední velkou modernizaci chata podstoupila před padesáti roky.

V posledních letech nechalo město přistavět lyžárnu a domácí dílnu, pořídilo i nové tepelné čerpadlo za 650 tisíc korun. „Současné standardy na rekreační ubytování však chata ani zdaleka nesplňuje,“ upozornil místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS).

Aby je splňovala, musela by chata projít kompletní rekonstrukcí. Odhad nákladů hovoří minimálně o 15 milionech korun, Stejskal ale zmínil výdaje ve výši až 40 milionů během nejbližších let. „To je nereálné,“ zdůraznil.

„Hydroizolace je již zřejmě nefunkční, zdivo je zamokřené od základů, střecha je lokálně poškozená, zatéká do fasády objektu. Vysoká je ekonomická náročnost objektu. Stav je hodnocen jako před celkovou rekonstrukcí,“ uvádí se v podkladech pro zastupitele.

Na Doubravance není funkční kuchyň ani stálý personál. Když na místo míří zájezd, musí si kuchařky brát s sebou. Chata se nenachází v atraktivní části Zdobnice ani Orlických hor jako takových a není dobře přístupná, se zavazadly se k ní musí od autobusu kus pěšky. V posledních letech Doubravanku už nevyužívají ani brodské školy.

„Město tu není od toho, aby provozovalo ubytování ve 120 kilometrů vzdálených horách. Dnes za stejných nákladů uspořádá AZ Centrum zájezd do jiného, lépe umístěného a snáze dostupného penzionu,“ podotkl Stejskal.

Hospodaření zůstalo v plusu i při covidu

Proti chystanému prodeji se však hned na jednání zastupitelstva ohradil ředitel AZ Centra Martin Domkář. Toho radní šéfem této příspěvkové organizace vybrali na jaře. Stalo se tak i díky jeho vizi, kam dál volnočasové zařízení posunout. A právě Doubravanka v jeho úvahách hrála velkou roli.

„Chata je kapacitně ideální na autobusový zájezd. Začali jsme tam dělat pobyty rodin s dětmi, které nejsou tak náročné na přítomnost vedoucích, chystáme zážitkové kurzy. Dům se zatím nehroutí, ekonomicky se nám s přehledem vyplatí,“ snažil se přesvědčit zastupitele. Hospodaření Doubravanky zůstalo v kladných číslech i v době covidu.

„Chtěl bych o tom vést dialog, a ne ze dne na den přijít o zařízení pro čtyřicet lidí,“ dodal s tím, že už má nasmlouvané pobyty na zimu a připravuje letní aktivity.

„Doubravanka splňuje podmínky pro pořádání zotavovacích akcí pro třicet dětí pod 15 let,“ upozornil jeden ze skautských vedoucích Filip Prokop.

Pro prodej hlasovalo 14 zastupitelů

Proti unáhlenému prodeji se vyslovila nejen opozice, ale třeba i koaliční radní Ivana Mojžyšková (ČSSD).

„Prodejem bychom se obohacovali na úkor dětí. Staneme se jediným městem na Vysočině, které nemá vlastní táborovou základnu,“ pravila.

Eva Vyoralová (Ženy za Brod) radila chatu zatím neprodávat a nechat novému řediteli AZ Centra čas uplatnit jeho vize. „Počkejme rok dva, co se mu s Doubravankou podaří udělat,“ nechala se slyšet.

Že je Doubravanka vhodným místem pro rekreaci zvláště nízkopříjmových rodin s dětmi, zmiňovali komunisté. „Je to zařízení pro děti. A podporu dětí mají v programech všechny strany. Každý nemá na Dolomity,“ poznamenal zastupitel KSČM Zdeněk Dobrý.

„Máme chatu, na kterou nejezdí brodské děti, to mi velmi vadí. A do této chaty budeme muset v nejbližších letech investovat desítky milionů korun,“ naopak zdůrazňoval starosta Jan Tecl (ODS).

„V minulosti jsme tam postupně dávali drobné a dařilo se chatu držet v chodu. Proč v tom tedy nepokračovat?“ podivoval se myšlenkám na prodej Jan Schwarz (SNK Broďáci).

Nad osudem chaty zastupitelé diskutovali skoro hodinu. Ivana Mojžyšková přednesla protinávrh, který by prodeji zamezil. Neuspěla, pro něj se vyslovilo pouhých osm zastupitelů. Naopak pro vyhlášení záměru prodeje jich ruku zvedlo 14, což byla pohodlná většina.

Posudek odhadl cenu na 9,5 milionu

Podmínky prodeje Doubravanky zatím město nevyhlásilo. Podle Zbyňka Stejskala se bude radnice snažit hledat kupce nejspíš přes realitní agenturu, případně uspořádá aukci.

Stanovena dosud nebyla ani cena, i když ta se bude blížit sumě ve znaleckém posudku, což je 9,5 milionu korun. Přesné podmínky by chtělo vedení města stanovit na jaře 2022.

„Zatím jsme pouze deklarovali, že máme zájem chatu prodat. Následovat bude stanovení přesných podmínek a pak případné jednání se zájemci. Konečné slovo, zda chatu skutečně prodáme, budou mít opět zastupitelé,“ dodal starosta Tecl.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Malý vánoční smrček stojí do stokoruny, dvoumetrové jedle i přes tisícovku

Vytvořit si doma sváteční atmosféru vonící lesem mohou lidé i za cenu, která nebude výrazným zásahem do jejich...

Hotel Přibyslav končí, městem se šíří obavy z proměny v dělnickou ubytovnu

Hotel Přibyslav, největší ubytovací zařízení ve stejnojmenném městě na Havlíčkobrodsku, končí. Nájemce se dohodl s...

Jihlava opět připraví běžkařům trať přímo ve městě, čeká se jen na mráz

Milovníci běžeckého lyžování v Jihlavě se letos v zimě opět dočkají až kilometr dlouhého upraveného okruhu s technickým...

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...