Brodští zastupitelé schválili ekologické desatero, závazné ale není

  8:38aktualizováno  8:38
Každý si o tom může myslet, co chce, ale Havlíčkův Brod se stal „městem přátelským k životnímu prostředí“. Právě takové označení svého města totiž v pondělí jednomyslně přijali brodští zastupitelé.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: archiv MAFRA

Znamená to, že při plánování, investování či výstavbě bude město Havlíčkův Brod více dbát na životní prostředí. Usnesení však není nikterak závazné.

„Města na Vysočině se často prezentují jako města nabízející zdravé prostředí. Označují se za zdravá města, čistá města. Obvykle však přitom těží především ze své polohy na čisté Vysočině a už mnoho dalšího pro tento svůj status nedělají,“ upozornil zastupitel Václav Hlaváč.

On sám je jedním z nejvyhlášenějších ochránců přírody na Vysočině. Je vedoucím havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny, ředitelem Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a předsedou výboru pro životní prostředí. Právě on tento bod navrhl.

Představil přitom deset širokých oblastí životního prostředí, které by měly být pro město do budoucna prioritou. Jedná se například o ochranu vod, péči o zeleň, podporu aktivit vedoucích k omezení vzniku odpadů i podporu bezemisní dopravy, včetně třeba budování čerpacích stanic na alternativní pohon.

Město přátelské i k ptákům

V desateru je ale i bod zaměřený na světelný smog včetně „omezení zbytečných reklam“ či jiný označující Brod rovněž za město přátelské k ptákům. A to třeba i kavkám, které jsou trnem v oku mnohým občanům. V dalším bodě se píše o pořizování solárních panelů na budovy města i jeho organizací i o zřizování zelených střech.

Usnesení nicméně nebude závazné. Má pouze deklarativní charakter. Město neslibuje žádné konkrétní akce či kroky, jakými se chce výsledku dobrat a program splnit. Na plnění ekologického desatera má nicméně dohlížet rada města a každý rok má předložit zprávu, zda se tak daří.

„Konkrétní akce a kroky budou postupně připravovány odborem životního prostředí ve spolupráci s výborem pro životní prostředí,“ podotkl Hlaváč.

Zapojit se mají i městské organizace. „Zejména technické služby by si to měly vzít za své,“ poznamenal Hlaváčův kolega zastupitel Tomáš Hermann.

Každý z kroků, které by měly ke zvýšené ochraně životního prostředí přispět, budou aktuálně a individuálně posuzovat zastupitelé. Vedle obecného přístupu města k přírodě a ekologii totiž mohou některé přinést i zvýšené náklady.

„Každý rok schvalujeme rozpočet města. Ten udává, co můžeme dělat. Abychom jednotlivé kroky mohli dělat, musí být do rozpočtu zahrnuté,“ upozornil brodský starosta Jan Tecl.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Jedinečný krov kostela se chystá na turisty, ozáří ho stovka svítidel

Střecha gotického chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě už se leskne novotou. Po dvou letech generální opravy krovu a...

Moštárny mají extrémně špatnou sezonu. Není ovoce, a tak zejí prázdnotou

Jen velmi krátkou sezonu letos očekávají provozovatelé moštáren na Vysočině. Lidé si oproti extrémně úspěšnému loňskému...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz