Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

V Havlíčkově Brodě začaly práce na obnově střechy kostela ze 13. století

  8:54
I když to momentálně není zvenku příliš vidět, po delší pauze se opět rozeběhly práce na záchraně kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě. Do konce října má být nad sakristií položena nová střecha. Ta by na této části kostela měla nahradit provizorní zakrytí instalované před dvěma lety.

Do konce října má být nad sakristií kostela svaté Kateřiny položena nová střecha. Ta by na této části kostela měla nahradit provizorní zakrytí instalované před dvěma lety. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tak dlouho už je nejstarší brodský kostel bez klasické střechy. Dva roky vypadá, jako by ho někdo těsně pod střechou i s věžičkou podřízl. Neplánovaně. Nová střecha se měla dělat už loni na jaře. Jenže farnost, která je vlastníkem kostela, na opravy nedostala peníze.

Má je k dispozici až letos. V září tak mohly začít první práce na obnově střechy. Přijdou na milion korun.

Do konce října má být nad sakristií kostela svaté Kateřiny položena nová střecha. Ta by na této části kostela měla nahradit provizorní zakrytí instalované před dvěma lety.

„Přibližně 350 tisíc korun činí dotace ministerstva kultury, stejnou částku poskytl Kraj Vysočina. Město i farnost se podílí zhruba sto padesáti tisíci,“ sečetl Oldřich Kučera, děkan havlíčkobrodské farnosti.

Za tuto sumu může být opravena jen menší část střechy nad sakristií. Nové jsou zde potřeba střešní trámy, vazba i krytina.

„Střecha zde byla v naprosto dezolátním stavu. Navíc je to část, která jde snáze připojit na provizorní zastřešení,“ vysvětluje Vít Vodrážka, jednatel Spolku Epigram, který o záchranu kostela dlouhodobě usiluje.

Jako poslední se opravy dočká věžička

Práce by zhotovitelská firma měla stihnout do konce října. Jejich součástí bude i vybudovat zděné základy pro budoucí římsu. Počítá se s tím, že během příštího měsíce bude část provizorní střechy snesena a na nové trámy bude položen i nový šindel. Kdy se obnovy dočká další část střechy, není momentálně zcela jasné. 

„Dá-li Bůh a budouli peníze, chtěli bychom ji udělat příští rok. A teprve v roce následujícím by mohlo dojít na věžičku, kterou musíme nechat vyrobit zcela znova,“ přiblížil Kučera.

Vše bude záviset především na penězích. Farnost i Epigram se obávají, že jich v době koronavirové pandemie nebude nazbyt a že jich může být spíš méně a méně.

Spolek se proto snaží alespoň část peněz sehnat různými benefičními akcemi. Poslední se konala v brodském parku Budoucnost před dvěma týdny. Při sérii koncertů a prodejní výstavě místních umělců se podařilo vybrat okolo 40 tisíc korun.

„Kostel byl v opravdu velmi špatném a zanedbaném stavu. Prací je na něm potřeba udělat obrovský objem a co se podaří vybrat nám, jsou v porovnání s náklady velmi nízké částky. Proto bychom chtěli, aby finance z benefic šly na jednu konkrétní věc,“ říká Vodrážka.

Epigram v tomto smyslu přemýšlí o pořízení nových hodin. Z původní věžičky, kde hodiny rovněž byly, nelze použít nic. Ani stroj, ani ciferníky. Vše je potřeba zakoupit a nechat sestavit nově. Do věžičky by pak měl přibýt i renovovaný zvon.

Jenže jak se zdá, věžička kostela bude až úplně to poslední, co se na střeše bude dělat. „Bylo by samozřejmě pěkné, kdyby už tam byla. Ale vzhledem k její výrobě a jejímu umístění na již hotovou střechu přijde na řadu naopak až nakonec,“ podotkl jednatel spolku.

Původní věžička byla na kostel instalována v roce 1852, v době, kdy se kolem něj stavěla nová silnice a most přes Sázavu. Byla otevřená, neměla žádná okna ani okenice. Uvnitř visely dva zvony. Jeden z nich měl pocházet z roku 1696.

V jak špatném stavu původní věžička byla, všechny překvapilo. „Dříve či později by se sama zřítila. Oprava přichází na poslední chvíli,“ konstatoval při jejím sundávání Vít Vodrážka.

Náklady na její výrobu farnost v minulosti odhadovala na zhruba jeden milion korun. Celkem by rekonstrukce střechy měla stát přes šest milionů.

Na obnovu kostela běží veřejná sbírka

Kostel svaté Kateřiny je jednou z nejstarších památek v Havlíčkově Brodě. Pochází už ze 13. století, kdy byl postaven jako kostel hornický mimo tehdejší městskou zástavbu u mostu přes Sázavu. Právě svatá Kateřina je patronkou horníků.

Desítky posledních let ho však církev nevyužívala a stavba značně zchátrala. Kostel navíc trpí dopravou. Je umístěn v těsném sousedství a pod úrovní frekventovaného kruhového objezdu a kamenného mostu.

Více pozornosti je mu věnováno až teprve v posledních čtyřech letech. Spolek Epigram zajistil jeho úklid, stará se i o prostranství okolo kostela, pořádá dobrovolné brigády. Na restaurování byl odeslán hlavní oltář, vnitřní stěny byly kvůli vysušení zbaveny omítek, chystá se rekonstrukce podlah. Na obnovu kostela běží od roku 2017 veřejná sbírka.

10. května 2019

  • Nejčtenější

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Chodce na Jihlavsku srazil nákladní vůz s rakouskou registrační značkou

Policisté ve spolupráci s veřejností identifikovali vozidlo, které v noci na neděli 24. října na silnici I/38 na...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič chtěl vjet pod náklaďák, za pokus o vraždu spolujezdce dostal 9 let

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v autě, které ujíždělo policejním hlídkám, si Tomáš Kocourek definitivně...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Humpolecká knihovna po přestavbě mění název a otevírá dětské oddělení

Letošní rok je pro humpoleckou knihovnu výjimečný. Nejen, že slaví sté narozeniny a dostala nové jméno podle Jiřiny...

S novým jízdním řádem se od prosince na Vysočinu vrátí mezistátní expresy

Železniční spojení severní části Kraje Vysočina s Prahou a Brnem čekají s novým jízdním řádem velké změny. Skoro by se...

Poslankyni Bělohlávkovou vystřídá na postu místostarosty Žďáru Dvořák

Lidovci už se dohodli na tom, kdo nahradí nově zvolenou poslankyni Romanu Bělohlávkovou ve vedení žďárské radnice....

Na Zelené hoře září oltář, okna i dlažba. Poutní kostel po opravě otevírá

Dlouho do noci se v posledních dnech svítilo v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Do finiše totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...