Blok domů vytvoří kruhový objezd, rekonstrukce ulic na čas ochromí Brod

  16:25aktualizováno  16:25
Havlíčkův Brod se musí v příštím roce připravit na další obří dopravní komplikace. Přinese je rekonstrukce částí Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Obě budou při opravě zavřené. Po skončení prací se z těchto ulic stanou jednosměrky a kolem mlýna vznikne kruhový objezd.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Opravovat se bude nejspodnější úsek Žižkovy ulice od hasičů po křižovatku s Dolní ulicí. Tam oprava přejde plynule dál až ke kamennému mostu přes řeku Sázavu. Obnovovat se bude nejen povrch ulic, ale i veškeré pod ní uložené rozvody, chodníky i veřejné osvětlení.

Investici za mnoho desítek milionů korun si mezi sebou rozdělí město, Kraj Vysočina a vodárenská společnost Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK). Všechny tři subjekty by měly postupovat společně tak, aby se o dílo postaral jeden dodavatel a práce stihl během jedné stavební sezony.

„Udělat se to musí. Ale uvědomujeme si, že po uzavření obou ulic to bude ve městě blázinec,“ konstatoval brodský místostarosta Libor Honzárek. Město už záležitost začalo projednávat s památkáři, policií i živnostníky z obou ulic.

Žižkova a Dolní ulice patří v Havlíčkově Brodě k těm vůbec nejvytíženějším. Podstatnou část příštího roku se budou muset motoristé obejít bez nich. Doba uzavírky ani objízdné trasy dosud stanoveny nebyly.

„Je pravděpodobné, že část dopravy se přesune do ulice Na Ostrově, kterou jsme nedávno nechali opravit,“ podotkl Honzárek.

Ovšem je možné, že se tudy bude jezdit jen jedním směrem, nejspíš od mostu na Žižkov. V opačném směru by se totiž muselo objet celé město po severovýchodním obchvatu.

„Momentálně připravujeme žádost o stavební povolení a dokončujeme prováděcí dokumentaci pro zadávací řízení,“ popsala současné přípravy mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Jestliže se podaří bez problémů zakázku vysoutěžit, začnou práce hned na jaře.

Krajský úřad zajistí odstranění stávající komunikace, položení nové, opravu mostu v Žižkově ulici přes Cihlářský potok tekoucí v podzemí, instalaci semaforů pro hasiče a položení dešťové kanalizace. VaK se postará o kanalizační a vodovodní síť. Na městu pak zbude výměna dlažby na chodnících, vybudování parkovacích ploch a zavedení nového veřejného osvětlení.

V celkovém součtu půjde o investici za několik desítek milionů korun. „Jen náš městský podíl bude činit dle odhadů přibližně 30 milionů. Krajský bude minimálně stejný, ne-li ještě o něco vyšší,“ konstatoval Libor Honzárek. Krajský podíl nechtěla do doby výběrového řízení mluvčí Svatošová komentovat.

Po dokončení opravy dostanou nové ulice zcela jinou podobu. Podstatně by se měla zúžit vozovka a víc prostoru by měli dostat chodci. Vzniknou také parkovací místa minimálně pro zásobování, nový přechod pro chodce i autobusová zastávka. A hlavně, celý úsek obou ulic se změní v jednosměrku. Bude se jezdit ve směru od hasičů k mostu přes Sázavu.

Městu pomohl počítačový model

„Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní vznikne velký kruhový objezd okolo bloku domů a mlýna. Nechali jsme si na tuto úpravu zpracovat počítačový model a podle něho by se tím měla podstatně zlepšit doprava v centru města,“ vysvětlil Honzárek.

Při cestě od hotelu Slunce na Havlíčkovo náměstí budou muset řidiči hned za mostem přes Sázavu odbočit doprava ke kinu Ostrov a do Dolní ulice přijedou po Žižkově.

Dolní ulicí až k řece a kolem kina bude muset ten, kdo bude mířit z náměstí na Žižkov. Jenom pro vozy jedoucí od Žižkova by se nic nezměnilo.

„Uvolnila by se tím přetížená křižovatka ulic Dolní a Žižkova. Automobily z náměstí by zde nemohly odbočit vlevo. Když tak chtějí teď učinit, dopravu zablokují a kolona sahá až přes náměstí,“ popsal místostarosta Honzárek.

Brodští zastupitelé už učinili první výrazný krok směrem k realizaci celé investice. Zkraje minulého týdne schválili, byť s drobnými výhradami, smlouvu o společném postupu zadavatelů. Výhrady se týkaly formulace jednoho z odstavců. Zastupitelé si vymínili, že kraj musí inkriminovanou pasáž upravit.

Krajští radní měli smlouvu schválit minulé úterý. Kvůli nutné úpravě k tomu ale zatím nedošlo.

„Rada Kraje Vysočina materiál odložila. Bude se mu věnovat příští týden, jde jen o doladění textů smlouvy o společném postupu zadavatelů. Za Kraj Vysočina platí, že připravujeme vše k tomu, abychom na jaře mohli začít,“ vzkázala mluvčí Jitka Svatošová.

Ulice Na Ostrově, a části ulic Dolní a Žižkova v centru Havlíčkova Brodu se stanou jednosměrkami, aby byl provoz plynulejší.

Ulice Na Ostrově, a části ulic Dolní a Žižkova v centru Havlíčkova Brodu se stanou jednosměrkami, aby byl provoz plynulejší.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Evropské volby mají rekord, obálka s lístky dosud nikdy nebyla tak těžká

Obálka s hlasovacími lístky pro nynější evropské volby váží 130 gramů. Dosud...

Volby do Evropského parlamentu, které před několika hodinami začaly i v České republice, přinesly jeden rekord. Je jím...

Na nové trase hradem Roštejn turisté zažijí pravou loveckou hostinu

Kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková má napilno. Veškeré stavební práce...

Další etapa obnovy interiérů a exteriérů loveckého hradu Roštejn u Telče se blíží ke konci. Po loňském zpřístupnění...

Brodští parkouristé mají sen, chtějí zbudovat první halu na Vysočině

Protože jsou ve skupině pouze studenti a někteří z nich docházejí na stavební...

Havlíčkův Brod by se mohl stát prvním městem na Vysočině a teprve čtvrtým v České republice, v němž by zájemci našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz