Blok domů vytvoří kruhový objezd, rekonstrukce ulic na čas ochromí Brod

  16:25aktualizováno  16:25
Havlíčkův Brod se musí v příštím roce připravit na další obří dopravní komplikace. Přinese je rekonstrukce částí Dolní a Žižkovy ulice v centru města. Obě budou při opravě zavřené. Po skončení prací se z těchto ulic stanou jednosměrky a kolem mlýna vznikne kruhový objezd.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Opravovat se bude nejspodnější úsek Žižkovy ulice od hasičů po křižovatku s Dolní ulicí. Tam oprava přejde plynule dál až ke kamennému mostu přes řeku Sázavu. Obnovovat se bude nejen povrch ulic, ale i veškeré pod ní uložené rozvody, chodníky i veřejné osvětlení.

Investici za mnoho desítek milionů korun si mezi sebou rozdělí město, Kraj Vysočina a vodárenská společnost Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod (VaK). Všechny tři subjekty by měly postupovat společně tak, aby se o dílo postaral jeden dodavatel a práce stihl během jedné stavební sezony.

„Udělat se to musí. Ale uvědomujeme si, že po uzavření obou ulic to bude ve městě blázinec,“ konstatoval brodský místostarosta Libor Honzárek. Město už záležitost začalo projednávat s památkáři, policií i živnostníky z obou ulic.

Žižkova a Dolní ulice patří v Havlíčkově Brodě k těm vůbec nejvytíženějším. Podstatnou část příštího roku se budou muset motoristé obejít bez nich. Doba uzavírky ani objízdné trasy dosud stanoveny nebyly.

„Je pravděpodobné, že část dopravy se přesune do ulice Na Ostrově, kterou jsme nedávno nechali opravit,“ podotkl Honzárek.

Ovšem je možné, že se tudy bude jezdit jen jedním směrem, nejspíš od mostu na Žižkov. V opačném směru by se totiž muselo objet celé město po severovýchodním obchvatu.

„Momentálně připravujeme žádost o stavební povolení a dokončujeme prováděcí dokumentaci pro zadávací řízení,“ popsala současné přípravy mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Jestliže se podaří bez problémů zakázku vysoutěžit, začnou práce hned na jaře.

Krajský úřad zajistí odstranění stávající komunikace, položení nové, opravu mostu v Žižkově ulici přes Cihlářský potok tekoucí v podzemí, instalaci semaforů pro hasiče a položení dešťové kanalizace. VaK se postará o kanalizační a vodovodní síť. Na městu pak zbude výměna dlažby na chodnících, vybudování parkovacích ploch a zavedení nového veřejného osvětlení.

V celkovém součtu půjde o investici za několik desítek milionů korun. „Jen náš městský podíl bude činit dle odhadů přibližně 30 milionů. Krajský bude minimálně stejný, ne-li ještě o něco vyšší,“ konstatoval Libor Honzárek. Krajský podíl nechtěla do doby výběrového řízení mluvčí Svatošová komentovat.

Po dokončení opravy dostanou nové ulice zcela jinou podobu. Podstatně by se měla zúžit vozovka a víc prostoru by měli dostat chodci. Vzniknou také parkovací místa minimálně pro zásobování, nový přechod pro chodce i autobusová zastávka. A hlavně, celý úsek obou ulic se změní v jednosměrku. Bude se jezdit ve směru od hasičů k mostu přes Sázavu.

Městu pomohl počítačový model

„Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní vznikne velký kruhový objezd okolo bloku domů a mlýna. Nechali jsme si na tuto úpravu zpracovat počítačový model a podle něho by se tím měla podstatně zlepšit doprava v centru města,“ vysvětlil Honzárek.

Při cestě od hotelu Slunce na Havlíčkovo náměstí budou muset řidiči hned za mostem přes Sázavu odbočit doprava ke kinu Ostrov a do Dolní ulice přijedou po Žižkově.

Dolní ulicí až k řece a kolem kina bude muset ten, kdo bude mířit z náměstí na Žižkov. Jenom pro vozy jedoucí od Žižkova by se nic nezměnilo.

„Uvolnila by se tím přetížená křižovatka ulic Dolní a Žižkova. Automobily z náměstí by zde nemohly odbočit vlevo. Když tak chtějí teď učinit, dopravu zablokují a kolona sahá až přes náměstí,“ popsal místostarosta Honzárek.

Brodští zastupitelé už učinili první výrazný krok směrem k realizaci celé investice. Zkraje minulého týdne schválili, byť s drobnými výhradami, smlouvu o společném postupu zadavatelů. Výhrady se týkaly formulace jednoho z odstavců. Zastupitelé si vymínili, že kraj musí inkriminovanou pasáž upravit.

Krajští radní měli smlouvu schválit minulé úterý. Kvůli nutné úpravě k tomu ale zatím nedošlo.

„Rada Kraje Vysočina materiál odložila. Bude se mu věnovat příští týden, jde jen o doladění textů smlouvy o společném postupu zadavatelů. Za Kraj Vysočina platí, že připravujeme vše k tomu, abychom na jaře mohli začít,“ vzkázala mluvčí Jitka Svatošová.

Ulice Na Ostrově, a části ulic Dolní a Žižkova v centru Havlíčkova Brodu se stanou jednosměrkami, aby byl provoz plynulejší.

Ulice Na Ostrově, a části ulic Dolní a Žižkova v centru Havlíčkova Brodu se stanou jednosměrkami, aby byl provoz plynulejší.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Další z rubriky

Neplatí nám dost, stěžuje si provozovatel úzkokolejky na Kraj Vysočina

Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD)

Jestli to takhle půjde dál, tak v roce 2024 přestaneme jezdit. To vzkazuje šéfům hejtmanství Boris Čajánek, ředitel...

Řidič jel rychle a narazil do stromu i dvou aut. Škoda jde do milionů

Při čtvrteční nehodě na okraji Jihlavy byly poničeny tři vozy.

Čtyři zraněné a škodu za nejméně jeden a tři čtvrtě milionu si vyžádala dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek ráno...

Zůstalo kolem mě zdravé jádro, říká Joukl. Zvažuje návrat do politiky

Bývalý náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a majetku Libor...

Libor Joukl, který byl tento týden zproštěn obžaloby kvůli nákupu sypačů pro krajské silničáře, bude požadovat náhradu...

Najdete na iDNES.cz