Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Uzavření centra Brodu se obešlo bez kolapsu, kolona stála jen na obchvatu

  15:48
V Havlíčkově Brodě je od pondělního rána uzavřena Dolní a Žižkova ulice. Omezení v centru města, jehož se řidiči i radnice obávali, výraznější problémy nepřineslo. Motoristé se s objížďkami vypořádali se ctí. Uzavírka ovšem připomněla problém, o němž město už dlouho ví.

Až několik stovek metrů dlouhé kolony se nárazově tvořily na severovýchodním obchvatu města před světelnou křižovatkou s Masarykovou ulicí. Kolona během dopoledne sahala občas až pod kopec ke koupališti. Řidiči v ní čekali mnoho minut.

Fotogalerie

Uzavírka Dolní a Žižkovy ulice právě tuto křižovatku prověří. Radnice i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ji označují za budoucí špunt pro celý brodský obchvat. Nyní se obavy ukázaly jako oprávněné.

Někteří řidiči v koloně nechtěli čekat, a tak v protisměru kličkovali mezi auty a odbočovali vlevo na sídliště Na Výšině. Na Masarykovu ulici se dostávali přes něj.

Při některých manévrech nebylo daleko k nehodě. Auta od světelné křižovatky musela uhýbat mimo vozovku, aby se s netrpělivými řidiči jedoucími v protisměru nesrazila.

„V praxi se nám ukazuje, jak je tato křižovatka nedostatečná a jak oprávněné jsou snahy obchvatovou komunikaci posunout severněji nad město,“ konstatoval místostarosta Libor Honzárek.

Město proto nechalo vypracovat studii, která bude zdejší provoz řešit.

„Tato stavba je od počátku jedno velké neštěstí. Teď musíme hasit to, co se v minulosti udělalo špatně. Tenkrát se vůbec nepřemýšlelo o budoucnosti,“ komentovala už v minulosti tento úsek obchvatu vedoucí jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Vedení města bude křižovatku sledovat. Pokud se situace neuklidní, pokusí se vyjednat přečasování intervalů světelné signalizace. Prodloužení zelené je tu však komplikovanější v tom, že podobně by musela být upravena i sousední křižovatka u nákupní zóny.

Drobné zmatky na křižovatce

S dalším zdržením v řádu minut se museli vypořádat řidiči, kteří si cestu k severovýchodnímu obchvatu chtěli zkrátit z Žižkovy ulice Kyjovskou. Přitom stačilo na obchvat najet na kruhovém objezdu u Alberta o tři sta metrů dál. „Na to si musí řidiči přijít sami,“ řekl Honzárek.

K drobnějším zmatkům docházelo hlavně před osmou ráno i na křižovatce Žižkovy ulice s ulicí Na Ostrově a vjezdem k hasičům. Právě zde mnoho rodičů vykládá děti, které jdou do základní školy V Sadech. Do toho se motalo, otáčelo a couvalo plno řidičů, kteří nerespektovali dopravní značení už od kraje města oznamující zaslepení Žižkovy ulice.

Jinak byl ale provoz ráno a dopoledne až překvapivě klidný a bezproblémový. „Trochu to předčilo naše očekávání, čekali jsme to mnohem horší. Všem řidičům za to musíme poděkovat,“ vzkázal místostarosta.

A komplikace se neobjevily ani na předpokládaném nejrizikovějším místě, na mostě přes Sázavu u Rica mezi Plovárenskou ulicí a Kauflandem. Ten běžně slouží jen pro chodce, kvůli uzavírce v centru ho ale město nechalo jednosměrně otevřít i pro motoristy.

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní  vznikne v centru Havlíčkova...

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní vznikne v centru Havlíčkova Brodu velký kruhový objezd kolem celého bloku. Radnice si od toho slibuje, že ubude kolon a střed města bude lépe průjezdný.

Pro chodce tu vznikl vyvýšený chodník z panelů, od aut je odděluje i vysoký plot.

Ráno tu na provoz dohlíželi strážníci. „Ubyly nám dva přechody pro chodce v centru, tudíž naše hlídky budou na mostě mezi sedmou a osmou hodinou každý den. Budeme dohlížet na školáky, kteří tu chodí od autobusů a vlaků, i na nedočkavé řidiče,“ sdělil ředitel městské policie Jan Pavlík.

Most je pro motoristy otevřen nepřetržitě s výjimkou právě doby mezi sedmou a osmou hodinou ranní ve všední dny. Dodržování tohoto zákazu, který z lesa značek před mostem nemusí být každému řidiči na první pohled jasný, budou strážníci kontrolovat.

Více komplikací až od května

Pouze menší problémy se objevily v městské hromadné dopravě. Ta nově jezdila podle objížďkového jízdního řádu. Část cestujících drobně zmatkovala, vyptávala se a dlouze hledala spoje v jízdních řádech, řidiči ale vždy dokázali poradit.

„Jeden řidič nám omylem zajel na zastávku, na níž podle objížďkového jízdního řádu jet neměl, a musel se vracet. Menší část spojů měla kvůli kolonám a čekání zpoždění do pěti minut. Ale nebylo to nic neřešitelného. Žádné krizové scénáře se nenaplnily,“ prohlásil vedoucí MHD Lubomír Hepner s tím, že bližší vyhodnocení bude až za několik dnů.

Více komplikací se dá čekat až v květnu, kdy se práce v Dolní a Žižkově ulici přesunou do druhé etapy. To bude zavřena i sousední ulice Na Ostrově a vjezd k hasičům. Uzavírku tak už nebude možné ve směru od řeky na Žižkov snadno objet.

V obou uzavřených ulicích se hned v pondělí ráno začalo pracovat. Jen pár minut po otočení předinstalovaných značek už byla část vozovky odfrézovaná. Až do listopadu se zde bude opravovat vozovka samotná i chodníky, osvětlení i vodovod a kanalizace v podzemí.

Po dokončení prací se tu změní dopravní režim. „Dojde ke zjednosměrnění ulic směrem k mostu sv. Kateřiny. Ve směru od mostu na Žižkov budou auta jezdit jednosměrnou ulicí Na Ostrově,“ přiblížila vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Irena Šedová.

Právě Kraj Vysočina je hlavním investorem. Cena díla má činit 54 milionů korun.

„V Dolní ulici vznikne městský bulvár se zúženou komunikací a rozšířenými chodníky s velkoformátovou dlažbou. Zásobování obchodů usnadní zásobovací zálivy. Obnovenou ulici doplní zeleň, veřejné osvětlení a další městský mobiliář,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

  • Nejčtenější

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

Na stavbě obchvatu Lukavce objevili archeologové vzácný dehtářský areál

Archeologové objevili při průzkumu na stavbě obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku výrobní dehtářský areál z druhé poloviny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trať v Novém Městě? Rozhodně mi sedí, těším se tam, říká Van der Poel

Nejprve vyhrál short track a pak se i v olympijském cross country držel s nejlepšími Ninem Schurterem, Ondřejem Cinkem...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Odložení jsme si nechtěli připustit, říká pořadatel Mahlerova festivalu

Dvacet let stojí profesor Jiří Štilec v čele hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava. Ale tak náročnou...

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Výročí Borovského připomínají v ulicích umělecky ztvárněné epigramy

V jednu velkou uměleckou galerii se proměnil Havlíčkův Brod. A nejen on. V rámci oslav 200 let od narození Karla...

Mahlerův festival bude bez ohledu na covid, připravené jsou jeho varianty

V Jihlavě začne 20. května jubilejní 20. ročník hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava. Navzdory...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...