Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Uzavření centra Brodu se obešlo bez kolapsu, kolona stála jen na obchvatu

  15:48aktualizováno  15:48
V Havlíčkově Brodě je od pondělního rána uzavřena Dolní a Žižkova ulice. Omezení v centru města, jehož se řidiči i radnice obávali, výraznější problémy nepřineslo. Motoristé se s objížďkami vypořádali se ctí. Uzavírka ovšem připomněla problém, o němž město už dlouho ví.

Až několik stovek metrů dlouhé kolony se nárazově tvořily na severovýchodním obchvatu města před světelnou křižovatkou s Masarykovou ulicí. Kolona během dopoledne sahala občas až pod kopec ke koupališti. Řidiči v ní čekali mnoho minut.

Fotogalerie

Uzavírka Dolní a Žižkovy ulice právě tuto křižovatku prověří. Radnice i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ji označují za budoucí špunt pro celý brodský obchvat. Nyní se obavy ukázaly jako oprávněné.

Někteří řidiči v koloně nechtěli čekat, a tak v protisměru kličkovali mezi auty a odbočovali vlevo na sídliště Na Výšině. Na Masarykovu ulici se dostávali přes něj.

Při některých manévrech nebylo daleko k nehodě. Auta od světelné křižovatky musela uhýbat mimo vozovku, aby se s netrpělivými řidiči jedoucími v protisměru nesrazila.

„V praxi se nám ukazuje, jak je tato křižovatka nedostatečná a jak oprávněné jsou snahy obchvatovou komunikaci posunout severněji nad město,“ konstatoval místostarosta Libor Honzárek.

Město proto nechalo vypracovat studii, která bude zdejší provoz řešit.

„Tato stavba je od počátku jedno velké neštěstí. Teď musíme hasit to, co se v minulosti udělalo špatně. Tenkrát se vůbec nepřemýšlelo o budoucnosti,“ komentovala už v minulosti tento úsek obchvatu vedoucí jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Vedení města bude křižovatku sledovat. Pokud se situace neuklidní, pokusí se vyjednat přečasování intervalů světelné signalizace. Prodloužení zelené je tu však komplikovanější v tom, že podobně by musela být upravena i sousední křižovatka u nákupní zóny.

Drobné zmatky na křižovatce

S dalším zdržením v řádu minut se museli vypořádat řidiči, kteří si cestu k severovýchodnímu obchvatu chtěli zkrátit z Žižkovy ulice Kyjovskou. Přitom stačilo na obchvat najet na kruhovém objezdu u Alberta o tři sta metrů dál. „Na to si musí řidiči přijít sami,“ řekl Honzárek.

K drobnějším zmatkům docházelo hlavně před osmou ráno i na křižovatce Žižkovy ulice s ulicí Na Ostrově a vjezdem k hasičům. Právě zde mnoho rodičů vykládá děti, které jdou do základní školy V Sadech. Do toho se motalo, otáčelo a couvalo plno řidičů, kteří nerespektovali dopravní značení už od kraje města oznamující zaslepení Žižkovy ulice.

Jinak byl ale provoz ráno a dopoledne až překvapivě klidný a bezproblémový. „Trochu to předčilo naše očekávání, čekali jsme to mnohem horší. Všem řidičům za to musíme poděkovat,“ vzkázal místostarosta.

A komplikace se neobjevily ani na předpokládaném nejrizikovějším místě, na mostě přes Sázavu u Rica mezi Plovárenskou ulicí a Kauflandem. Ten běžně slouží jen pro chodce, kvůli uzavírce v centru ho ale město nechalo jednosměrně otevřít i pro motoristy.

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní  vznikne v centru Havlíčkova...

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní vznikne v centru Havlíčkova Brodu velký kruhový objezd kolem celého bloku. Radnice si od toho slibuje, že ubude kolon a střed města bude lépe průjezdný.

Pro chodce tu vznikl vyvýšený chodník z panelů, od aut je odděluje i vysoký plot.

Ráno tu na provoz dohlíželi strážníci. „Ubyly nám dva přechody pro chodce v centru, tudíž naše hlídky budou na mostě mezi sedmou a osmou hodinou každý den. Budeme dohlížet na školáky, kteří tu chodí od autobusů a vlaků, i na nedočkavé řidiče,“ sdělil ředitel městské policie Jan Pavlík.

Most je pro motoristy otevřen nepřetržitě s výjimkou právě doby mezi sedmou a osmou hodinou ranní ve všední dny. Dodržování tohoto zákazu, který z lesa značek před mostem nemusí být každému řidiči na první pohled jasný, budou strážníci kontrolovat.

Více komplikací až od května

Pouze menší problémy se objevily v městské hromadné dopravě. Ta nově jezdila podle objížďkového jízdního řádu. Část cestujících drobně zmatkovala, vyptávala se a dlouze hledala spoje v jízdních řádech, řidiči ale vždy dokázali poradit.

„Jeden řidič nám omylem zajel na zastávku, na níž podle objížďkového jízdního řádu jet neměl, a musel se vracet. Menší část spojů měla kvůli kolonám a čekání zpoždění do pěti minut. Ale nebylo to nic neřešitelného. Žádné krizové scénáře se nenaplnily,“ prohlásil vedoucí MHD Lubomír Hepner s tím, že bližší vyhodnocení bude až za několik dnů.

Více komplikací se dá čekat až v květnu, kdy se práce v Dolní a Žižkově ulici přesunou do druhé etapy. To bude zavřena i sousední ulice Na Ostrově a vjezd k hasičům. Uzavírku tak už nebude možné ve směru od řeky na Žižkov snadno objet.

V obou uzavřených ulicích se hned v pondělí ráno začalo pracovat. Jen pár minut po otočení předinstalovaných značek už byla část vozovky odfrézovaná. Až do listopadu se zde bude opravovat vozovka samotná i chodníky, osvětlení i vodovod a kanalizace v podzemí.

Po dokončení prací se tu změní dopravní režim. „Dojde ke zjednosměrnění ulic směrem k mostu sv. Kateřiny. Ve směru od mostu na Žižkov budou auta jezdit jednosměrnou ulicí Na Ostrově,“ přiblížila vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Irena Šedová.

Právě Kraj Vysočina je hlavním investorem. Cena díla má činit 54 milionů korun.

„V Dolní ulici vznikne městský bulvár se zúženou komunikací a rozšířenými chodníky s velkoformátovou dlažbou. Zásobování obchodů usnadní zásobovací zálivy. Obnovenou ulici doplní zeleň, veřejné osvětlení a další městský mobiliář,“ doplnil vedoucí odboru rozvoje města Josef Beneš.

  • Nejčtenější

Opilí Rusové, rybáři a krutá zima. Cestovatelka brázdila zamrzlou Sibiř

Více než dva roky života už strávila na cestách dvaatřicetiletá Jolana Sedláčková z Jihlavy. Vášnivá cestovatelka,...

Psa umlátí polenem a opečou hořákem, líčí indonéské trhy český zoolog

Premium Emeritní ředitel jihlavské zoologické zahrady a vášnivý cestovatel, fotograf a zoolog Vladislav Jiroušek je zvyklý být...

Pár obcí na Vysočině netuší, že jim stát nakreslil přes katastr rychlovlak

Stát pokračuje v rýsování plánů vysokorychlostní železniční trati přes Vysočinu. V budoucnu má spojit Prahu s Brnem....

Zahrádkáři v brodské kolonii zasázeli naposledy, na podzim musejí odejít

V zahrádkářské kolonii Na Nebi v Havlíčkově Brodě bylo v posledních týdnech obzvlášť živo. Lidé využili jarního počasí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na startu druhé ligy Dukla porazila Jihlavu, krátce po půli rozhodl Holík

Začala druhá fotbalová liga. V předehrávce 18. kola pražská Dukla porazila druhou Jihlavu 2:1 a bodově se dotáhla na...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Ve Žďárských vrších bude turisty vítat nový Dům přírody za 30 milionů

K padesátému výročí, jež tento rok slaví chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, dostanou dárek návštěvníci tohoto...

Na terase hejtmanství v Jihlavě jsou úly, včely pomohou zahradám v okolí

Nové „podnájemníky“ má sídlo krajského úřadu v Jihlavě. Ve čtvrtém patře jedné z budov se na terase u oken ředitele...

Za zapálení autobazaru a barokního zámku dostali žháři mnohaleté tresty

Krajský soud v Táboře potrestal šestici mužů za úmyslné založení požáru autobazaru u Humpolce na Pelhřimovsku,...

Alternativní školka vzniká u lesa ve zrenovované maringotce s terasou

Alternativu ke klasické mateřské škole si budou moci pro své ratolesti zvolit rodiče v Novém Městě na Moravě. K...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...