Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

  8:44
Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže. Na několika místech trasy se v půdě vyskytuje arzen. Zeminu proto není možné jednoduše přesouvat. Zřejmě jde o pozůstatek středověké těžby rud.

Podle archeologů nejspíš výskyt arzenu v půdě souvisí se středověkou těžbou a zpracováním kovů. V údolí Stříbrného potoka objevili pozůstatky po velkém hutním provozu centrálního rázu ze 13. století. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

O výskytu arzenu v půdě informoval MF DNES zdroj obeznámený s procesem nakládání s odpady na velkých stavbách. Informace záhy potvrdila Marie Tesařová, ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem výstavby.

„Vzorky z několika míst skutečně vyšly pozitivní, arzen tam opravdu je. Jak moc ho je a jak to výstavbu může ovlivnit, se teprve ukáže. Provádí se detailní laboratorní průzkum, jeho výsledky dosud nemáme,“ řekla Tesařová.

Arzen je nebezpečný a jedovatý těžký kov. Jeho výskyt má zásadní dopad na možnosti, jak s takto kontaminovanou půdou zacházet, zvláště pak když se vyskytuje ve vyšší koncentraci.

„S takto kontaminovanou zeminou není možné volně nakládat, je to v podstatě nebezpečný odpad. Podle předpisů by stavbu vůbec neměla opustit,“ říká zdroj MF DNES.

Při vyšší koncentraci se tato zemina musí přepravovat pouze v uzavřených boxech, ukládat v uzavřených kontejnerech a skladovat na speciálně upravených skládkách.

„Tento problém se může týkat až 400 tisíc kubíků zeminy. Při takovém množství je to pak skoro neřešitelné,“ tvrdí informovaný zdroj.

Že může výskyt arzenu stavbu obchvatu podstatně zkomplikovat, připouští i ředitelka Tesařová. „Samozřejmě, každý odpad má své specifické postupy. Čím nebezpečnější je, tím dražší záležitost to bývá,“ konstatovala. 

Další postupy se budou odvíjet od výsledků laboratorních zkoušek. Může se třeba i stát, že koncentrace bude tak malá, že nebude třeba žádných speciálních opatření.

Archeologové výskyt těžkých rud očekávali

Vedení města, které se na investici částkou v řádech desítek milionů také podílí, zatím o výskytu arzenu informováno nebylo.

„Zatím o tom nic nevíme. Může se jednat o starou ekologickou zátěž nebo lokální výskyt. Nikdy jsem o výskytu arzenu v okolí města neslyšel,“ reagoval na zprávu havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Podle archeologů, kteří v budoucí trase silnice už několik měsíců provádějí průzkum, však objev souvisí se středověkou těžbou rud a dal se očekávat.

„Pokud v lokalitách hornická činnost ve středověku probíhala, těžké kovy se v nich najdou i po staletích,“ zmínil Jakub Těsnohlídek, vedoucí týmu archeologů ze společnosti Archaia Brno.

„Po těžbě se ruda hutnila a vše pak odcházelo do strusek a do vrstev, které středověcí horníci vyhazovali. Podobné je to na všech hornických lokalitách, které se z nějakého důvodu rozkopou,“ dodal.

Také archeologové čekají na výsledky laboratorních rozborů, i na jejich práci budou mít zjištění vliv. „Ale myslím, že dokud si člověk při kopání neolizuje ruce nebo si z toho nedělá čaj, je to v pohodě,“ zlehčuje archeolog.

Práce na stavbě zastaveny nebyly

Zda musela dodavatelská firma nějak stavbu omezit, nechtěla mluvčí stavební společnosti Strabag Edita Novotná komentovat.

„Za zhotovitele bych uvedla pouze to, že práce na stavbě zastaveny nebyly,“ uvedla. S dotazy odkázala na investora.

Společně se společností Strabag na stavbě havlíčkobrodského obchvatu pracují ještě firmy M-Silnice a Porr.

Podle dřívějšího vyjádření Novotné je právě na přesuny obrovského množství zeminy kvůli členitému terénu stavba obchvatu Havlíčkova Brodu náročná. Celkem by jí měli stavebníci přesunout až 830 tisíc kubíků.

Momentálně stavebníky nejvíc zaměstnávají přeložky sítí. Podle Tesařové je komplikací i administrativní přístup k jednomu z elektrických sloupů, který je nutné přesunout. Záležitostí se podle ní zabývá i krajský úřad.

Výstavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu oficiálně začala koncem loňského roku. Více než čtyři kilometry dlouhá silnice spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice. Veškeré práce mají přijít na 1,6 miliardy korun. Auta by po nové silnici měla jezdit koncem roku 2022.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Spor o půdu na Vysoké graduje, farmář zastavěl lyžařskou chatu balíky slámy

Tělovýchovná jednota Lyžař HB, která provozuje lyžařský areál na Vysoké u Havlíčkova Brodu, řeší další problém. Opět je...

Lipánek s nižším množstvím cukru u lidí uspěl, říká šéf Madety Milan Teplý

Kvůli výbuchu v přístavu v Bejrútu i koronaviru se společnosti Madeta propadl vývoz zboží téměř na nulu. Pomáhá to však...

Třebíč zahájila propagaci obchvatu, odpůrci se kvůli jeho trase soudí

Spor o podobu třebíčského obchvatu se stupňuje. Zatímco odpůrci obchvatu v jeho vytyčené trase chtějí podat stížnost k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lézt s kyslíkem? Jako jet Tour de France na elektrokole, říká Radek Jaroš

Premium Stal se prvním českým horolezcem, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícových vrcholů. V Česku byste marně hledali...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Chata u jezu poblíž Humpolce ve filmu Soukromá vichřice byla jen atrapa

Jedna z nejobsazovanějších českých hereček Daniela Kolářová začala svoji filmovou kariéru na romantickém místě u...

Nová hala s velkou horolezeckou stěnou okamžitě přilákala zájemce o lezení

Dlouhodobé provizorium pro novoměstské školáky a sportovce skončilo. Naplno už mohou využít novou sportovní halu za...

Z premianta na chvost. Pelhřimovsko má největší podíl nakažených covidem

Dlouhé měsíce od začátku koronavirové krize bylo Pelhřimovsko okresem s nejmenším počtem pacientů s koronavirem....

Radnice jde proti ministerstvu. Vyzvala školu, ať učí děti bez roušek

Žáci na druhém stupni základní školy v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nemusí mít při výuce nasazené roušky....

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...