Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Během tří dnů spustí stavaři 1 700 tun těžké mostní pole o dva metry níž

  16:40
Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu začala odpoledne unikátní operace. Zhotovitelské firmy začaly pomalu spouštět 1 700 tun těžké železobetonové mostní pole. Během tří dnů ho spustí o dva metry a usadí na pilíře. Ve větší výšce ho betonovaly kvůli železnici.

„Je to unikátní postup, v evropském měřítku relativně ojediněle používaný. Sáhli jsme po něm jako po krajním řešení kvůli elektrifikované železniční trati, na niž jsme nechtěli a nesměli přerušit provoz,“ uvedl na krátkém brífinku přímo u mostu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Mostní pole o délce 53 metrů a šíři 14 metrů dělníci stavěli ve výšce přibližně 14 metrů nad zemí, dva metry nad úrovní udávené v projektu a nad konečnou výškou, v níž budou jezdit auta. K nosné konstrukci se potřebovali dostat i odspodu a to při zachování provozu na železniční trati na Brno jinak nebylo možné.

Mostní pole o délce 53 metrů a šíři 14 metrů dělníci stavěli ve výšce přibližně 14 metrů nad zemí, dva metry nad úrovní udávené v projektu a nad konečnou výškou, v níž budou jezdit auta.

„Nosnou konstrukci jsme betonovali na konci srpna. Následovaly běžné postupy týkající se napnutí konstrukce. Po jejím spuštění o dva metry níž proběhne aktivování ložisek a napojení zbývajících taktů (dílů - pozn. red.) nosné konstrukce,“ popsal Marcel Návojský ze subdodavatelské společnosti Stavby mostů Praha.

Samotné spouštění mostního pole se děje pomocí velkých hydraulických pístů.

„Lze si je představit jako hydraulickou panenku na zvedání auta,“ přirovnal Návojský zařízení k velkým heverům. Jen s tím rozdílem, že jeden takový dokáže zvednout 200 tun.

Spuštění o 15 centimetrů je otázkou minut

Takzvané snášení mostu půjde velice pomalu. Trvat bude tři dny. Dělníci spouštění krokují po patnácti centimetrech. Jakmile o takový kousek konstrukci spustí na jednom pilíři, podepřou ji, hydrauliku přesunou k pilíři druhému na opačný konec mostu a i tam pole sníží o stejnou úroveň. Takto to půjde několikrát dokola.

„Spuštění pole o patnáct centimetrů je otázka několika minut. Mnohem víc času zabere rozebrání hydrauliky, její přesun k druhému pilíři a opětovná instalace,“ konstatoval Marcel Návojský. Po dokončení operace bude celé zařízení zcela demontováno.

Vedení mostu přes frekventovanou železniční trať donutilo stavebníky ještě k jednomu neobvyklému postupu. Zatímco běžně se staví mosty od jednoho konce k druhému, zde se začínalo takzvaným mezilehlým polem. Až bude usazeno, bude následovat jeho napojení na zbývající části mostu. Ty už se budou stavět klasickými postupy v konečné výšce.

Čtyřkilometrová trasa budoucího jihovýchodního obchvatu Brodu povede celkem po sedmi mostech. Tento je s necelými čtyřmi sty metry druhý nejdelší a jeho budování je nejkomplikovanější. Natažen bude přes dvě železniční tratě, z nichž jedna je elektrifikovaná, přes údolí a řeku Sázavu, a navíc bude v oblouku.

Do provozu o rok později

Podle sdělení Jana Rýdla se momentálně pracuje v celé délce obchvatu. Práce postupují podle upraveného harmonogramu, který byl už dříve o rok prodloužen. Podle původních plánů se po silnici spojující výpadovky na Jihlavu a na Pardubice mělo jezdit koncem příštího roku. Provoz však bude spuštěn až na konci roku 2023.

„Stavba si vybrala daň právě na položkách, které jako jediné nedokážeme se stoprocentní jistotou naplánovat,“ zmínil Rýdl.

Práce protáhl jednak archeologický průzkum, při němž byla objevena řada cenných nálezů. A rovněž termín dokončení posunula likvidace ekologické zátěže. Na trase se našly pozůstatky po ropné havárii z roku 1980, stará skládka azbestu, která nebyla v žádných podkladech, i nadlimitní přirozený výskyt arsenu v půdě.

Generálním dodavatelem stavby je sdružení firem Strabag, Porr a M-silnice. Vybudování obchvatu mělo ŘSD přijít na 1,6 miliardy korun bez DPH. „Očekáváme ale, že zejména likvidace neočekávaných ekologických zátěží tuto částku ovlivní,“ podotkl Jan Rýdl.

Autor:
  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do podvečera

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Focení zvěře chce trpělivost, říká muž, který padesát let snímá přírodu

Více než padesát let hledí Antonín Havlát z Velkého Meziříčí na přírodu kolem sebe přes hledáček fotoaparátu a snaží se...

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Téměř 400 lidí a čtyři poníci, v jihlavské zoo vytvořili rekordní živý betlém

Nejpočetnější živý betlém v Česku se dnes krátce po 10. hodině podařilo sestavit v jihlavské zoologické zahradě. Scény...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...