Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Slovanská osada Brod. Archeologové objevili pozůstatky předchůdkyně města

  8:44
Archeologům se v Havlíčkově Brodě zřejmě podařilo nalézt pozůstatky po původní slovanské osadě Brod, která byla předchůdkyní dnešního města. Stalo se tak při průzkumu plochy, kde až do listopadové demolice stával statek U Vojtěcha. Archeologové nalezli hlavně keramiku, ale i osobní předměty.

Archeologové při průzkumu v místě starého statku U Vojtěcha v Havlíčkově Brodě. | foto: Archaia Brno

Město Havlíčkův – původně Německý a ještě předtím Smilův – Brod, bylo podle oficiálních pramenů založeno Smilem z Lichtenburku krátce po polovině 13. století. Z písemných pramenů datovaných třeba k roku 1234 ale historici vědí, že mu předcházela slovanská osada Brod.

Kde se osada nalézala, se až dosud zcela přesně nevědělo. „Tradičně je situována na mírné návrší na pravém břehu Sázavy, asi pět set metrů západně od současného centra,“ popisuje Jakub Těsnohlídek, vedoucí týmu archeologů ze společnosti Archaia Brno.

To je oblast poměrně široká. Poslední objev archeologů by tak mohl hodně napovědět. Na hraně stavební jámy, která vznikla po bouraném statku U Vojtěcha, nalezli množství keramiky a dalších artefaktů. „Soubor obsahoval materiál, který předchází založení města. Podle prvotního datování jde o keramiku z první poloviny 13. století,“ uvedl Těsnohlídek.

Podle místostarosty Libora Honzárka je to unikátní objev. Nález ho velice potěšil, blíže určil místo, kde původní osada Slovanů, vzniklá ještě dávno před objevením stříbra a příchodem německých horníků, mohla být.

„Původní Brod ležel na obchodní haberské stezce. Ta vedla z Jihlavy a právě v prostoru Vojtěcha se stáčela na Veselý Žďár a Lučici. Vojtěch byl už ve 12. století mezi Slovany uctívaným patronem a je možné, že v této lokalitě stávala menší dřevěná kaple,“ poznamenal Honzárek.

Jak Jakub Těsnohlídek vypověděl, archeologický nález ležel v takzvané druhotné pozici. To znamená, že ne přesně tam, kde ho prapředci zanechali. Zřejmě byl v minulosti na dnešní místo nálezu přemístěn.

„Vysvětluji si to tak, že tento materiál byl nabrán při stavbě statku na konci 19. století a po parcele přesunut o kus dál,“ konstatoval archeolog. Podle něj to lze poznat podle tvaru keramických úlomků. „Nalezené střepy jsou velké a mají ostré hrany. Znamená to, že nebyly vystaveny okolním vlivům po delší dobu. Ve své poloze neležely až tak dlouho,“ vysvětlil Jakub Těsnohlídek. 

O usmístění se spekulovalo, chyběl však důkaz

Že by stará původní osada Brod mohla ležet v oblasti až mnohem později postaveného kostela svatého Vojtěcha, se už desítky let spekulovalo. Dosud k tomu však chyběl větší důkaz. V minulosti se v lokalitě našlo jen pár drobných nálezů, které to zcela potvrdit nemohly. „Tato lokalita se dosud příliš důkladně nezkoumala,“ poznamenal Těsnohlídek.

Naposledy se v těchto místech stavěl obchod Billa v 90. letech minulého století. A to se na archeologické průzkumy ještě tolik nehledělo. Ostatní zástavba – včetně Masarykovy ulice – je ještě minimálně o několik desítek let starší.

Mapa stabilního katastru s vyznačením předpokládané polohy osady Brod.

Podle historika a ředitele havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Michala Kampa patřila oblast kolem dnešního Vojtěcha či podél Svatovojtěšské ulice k nejstarším v Brodě. Bez ohledu na původní slovanskou osadu se právě tímto směrem začalo město rozšiřovat po překročení hradeb na přelomu 16. a 17. století. „Říkalo se, že cesta k Vojtěchovi podél tehdejší Svatovojtěšské ulice vedla snad od nepaměti. Podél ní vznikaly staré usedlosti a statky. Všechny dříve či později ustoupily další zástavbě, například areálu pletařských či plynárenských závodů. Jen statek U Vojtěcha vydržel jako poslední do dnešní doby,“ prozradil už dříve Kamp.

Archeologové už svou práci na ploše po zbouraném statku dokončili. Nyní nálezy sumarizují, třídí, zařazují a detailně zkoumají. Zároveň začínají po depozitářích hledat další nálezy z tohoto místa, aby je mohli porovnat.

Místo s velkým potenciálem

Archeologové by se ještě jednou velice rádi do lokality statku U Vojtěcha vrátili a podrobně ji prozkoumali. „To místo má velký potenciál,“ říká Jakub Těsnohlídek.

Šanci zřejmě dostanou, až se začne přestavovat křižovatka Masarykovy a Ledečské ulice. Je to dlouhodobým záměrem vedení města. Kdy to bude, ale zatím není jisté, bude záležet i na dohodě s ŘSD a Krajem Vysočina.

„Už teď ale můžeme slíbit, že při přípravě stavby bude na podrobný archeologický průzkum brán zvýšený zřetel. Budou tomu přizpůsobeny lhůty, termíny i postup prací,“ ubezpečil místostarosta Honzárek.

  • Nejčtenější

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Po konci dodavatele energií vrací dopravní podnik do ulic naftové vozy

Krize na trhu s energiemi a krach jednotlivých dodavatelů se dotkl také Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Po...

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Námitky firem znovu zbrzdily přípravu obchvatu Jihlavy, kraji dochází čas

Vybudování jihovýchodní části obchvatu Jihlavy je, zdá se, zakleté. Hejtmanství musí stavbu opět odložit. Přípravu...

Technik souzený kvůli kontrole v Dukovanech má podmínku a zákaz činnosti

Technik Luboš Věžník souzený kvůli kontrole svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech v roce 2012 se u Okresního soudu v...

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Chotěboř plánuje supermoderní muzeum, v návštěvnících má zanechat emoce

Bude to jedna z největších investic v historii Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Tak trochu vynucená, slušelo by se dodat....

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...