Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Plánovaná cyklostezka „odnikud nikam“ by měla začínat uprostřed lesa

  15:00
Dlouhých patnáct let to trvalo, než Chotěboř konečně uspěla. Po nekonečných jednáních s armádou a několika ministerstvy i úřady se městu podařilo získat nevyužívanou železniční vlečku do místní části Bílek. Už příští rok z ní může být cyklostezka. Její zamýšlená podoba je však terčem kritiky.

Z přibližně tříkilometrové železniční vlečky k vojenskému areálu Bílek chce Chotěboř nechat vytrhat koleje a po náspu vést novou asfaltovou cyklostezku. | foto: toulafky.Rajce.iDNES.cz

Že se podařilo bývalou vlečku získat, považuje chotěbořský starosta Tomáš Škaryd za obrovský úspěch. „Vždyť se o to město snažilo nejméně od roku 2005 a pokaždé narazilo na řadu překážek,“ konstatoval. 

Radnice chtěla jednokolejnou trať i s pozemky pod ní zdarma. Později už byla svolná i k odkupu. Neustále ale narážela na problémy. Když se zdálo, že jednání směřují ke zdárnému konci, získala vlečku jiná státní instituce a s ní začínala jednání úplně nanovo.

„Ještě zcela vyhráno nemáme, vlečka dosud není fakticky naše. Převod musí doložkou potvrdit ministerstvo financí. Ale to je opravdu poslední fáze převodu a už by ji nemělo nic překazit,“ dodal starosta Škaryd. 

Od počátku snahy o získání železnice Chotěboř přesně ví, co s ní udělá. Co nejdříve nechá vytrhat koleje a po náspu povede asfaltovou cyklostezku.

„Cesta pro pěší a cyklisty z Chotěboře do Bílku není bezpečná. Vede po frekventované silnici. Dlouho jsme se snažili osadu spojit cyklostezkou jinudy, ale nebyla ochota soukromých vlastníků prodat pozemky. Vedení stezky po tělese bývalé vlečky je jedinou možností,“ vysvětluje chotěbořský starosta.

Cyklostezka by mohla sloužit od léta 2022

Ihned poté, co město skutečně vlečku získá do svého vlastnictví, nechá radnice vytrhat koleje a pražce. Podle Škaryda už zájemci o to jsou. Budou si moci nechat materiál, který jim může dále posloužit kupříkladu k renovacím a stavbám či ho mohou jinak zpeněžit.

Na násep pak dodavatelská firma položí asfalt. Projekt k tomu začne vznikat ihned po souhlasu ministerstva financí. „Projekt nebude náročný. Půjde jen o to kolejové lože upravit a natáhnout na něj asfalt,“ domnívá se starosta. 

Stavět by chtěl začít, co nejdříve to bude možné. Mluví dokonce o tom, že by k zahájení výstavby mohlo dojít do roka a v létě 2022 už by mohla stezka sloužit cyklistům, chodcům i inline bruslařům. A následující zimu s udržovanou stopou i běžkařům.Přestavbu je Chotěboř připravena hradit z vlastních peněz. Má na to již vyhrazenou částku, která by neměla přesáhnout deset milionů korun.

Jenže ne vše je tak růžové, jak se může zdát. Nová cyklostezka bude mít podstatný háček, kvůli kterému se Chotěboří a okolím šíří velká kritika. Cyklostezka totiž bude muset být mnohem kratší, než lidé očekávali. A podle kritiků povede odnikud nikam.

Město totiž získalo pouze vlečku k vojenskému areálu. Ale část z nádraží k areálu ACHP nikoli. V tom totiž sídlí společnost Cerea zabývající se mimo jiné výrobou zemědělských přípravků a krmiv. A ta vlečku stále využívá k dovozu hnojiv a materiálu.

Silvestrovský vtip? Kdepak

Místo čtyř kilometrů tak cyklostezka bude měřit jenom polovinu. A hlavně, bude začínat v lese dva kilometry od nádraží, kam lidé stejně musí dojet či dojít po hlavní silnici.

„Když jsem se dozvěděl, kde opravdu bude začínat, myslel jsem, že je to silvestrovský vtip,“ přispěchal s komentářem na Facebooku Miroslav Maša. „Pro děti ideální,“ rýpl si.

„Nedává mi smysl investovat tolik milionů do cyklotrasy, která nemůže být zatím napojena na Chotěboř,“ přidala se Marie Nývltová.

„Nechápu, k čemu to celé snažení o získání vlečky bylo. Vytvořit jednu z nejkratších cyklostezek v ČR se začátkem uprostřed lesa? Jen než se tam dostanete s kočárkem z Chotěboře...“ poukázal i Pavel Vencbauer.

Že začátek stezky nebude dokonalý, si uvědomuje i vedení města. Podle starosty Škaryda se do budoucna změní a napojí se na zástavbu. „Zatím bude třeba využívat stávající chodníky, silnici a lesní cestu,“ podotkl.

A podobné je to s ukončením stezky v Bílku. Asfaltová cesta má končit v lese zhruba 150 metrů před branou do vojenského prostoru jakousi točnou. „Bude sloužit pro bruslaře,“ poznamenal chotěbořský místostarosta David Šafránek.

Do Bílku se cyklisté a chodci dostanou tak, že kousek před vjezdem do lesa u vojenského areálu odbočí na krátkou polní cestu. Kdo bude mířit na výlet ještě dál, může se v Bílku podle starosty Škaryda napojit na síť dalších a z velké části nezpevněných cest. „Takto se bude možné dostat až na Žďársko,“ tvrdí.

  • Nejčtenější

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Do února tu musí být všichni naočkovaní. Český fotbalista o Rakousku i psím hotelu

Premium Už přes týden platí v Rakousku tvrdý lockdown, který potrvá minimálně do 12. prosince. „Ale místní očekávají, že ho...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úrazů na elektrokoloběžkách je čím dál víc, nehody končí i smrtí

Stejně rychlým tempem, jakým roste zájem o kola či koloběžky na elektrický pohon, roste i počet nehod, ke kterým stále...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Pestrých luk by měly mít Žďárské vrchy víc, pomůže i nová směs osiva

Luk, které jsou typické pro Žďárské vrchy, by mělo v krajině postupně přibývat. Pestré porosty se zvonky, chrpami,...

V chodbách pod Bukovem se těžil uran. Teď hluboko pod zemí bádají vědci

Ještě před pár lety se tu těžil uran. Nyní chodby slouží pro výzkum. V dole Rožná u Bukova na východě Vysočiny se...

Odstup při předjíždění cyklistů naštval správce lesů, chce zakázat vjezd kol

Ranské polesí na severu Havlíčkobrodska bývá v létě častým místem výletů cyklistů. Hlubokými lesy vede síť zpevněných...

Sto tisíc balíků přes noc. Společnost GLS rozšířila třídírnu v Jihlavě

Adventní čas je tady a s ním i doba, kdy si lidé ve zvýšené míře vybírají dárky pod stromeček. Přepravní firmy, které...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...