Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Chotěboř má přehradu, ale zvažuje stavbu koupaliště či krytého bazénu

  15:31aktualizováno  15:31
Chotěboř na Havlíčkobrodsku touží nabídnout svým občanům plochu ke koupání. Zvažuje, zda se pustit do výstavby krytého bazénu, venkovního koupaliště, nebo biotopu. Vedení města tím reaguje na petici občanů, ale chce dostát i svým předvolebním slibům.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: biotop Radotín

Obyvatele devítitisícového města pod Železnými horami možností, kam se jezdit v létě koupat nebo kde si celoročně zaplavat, moc nemají. V okolí Chotěboře žádné vhodné plochy – snad s výjimkou ne zrovna nejčistější přehrady – nejsou. Do bazénu tedy musí do Havlíčkova Brodu, Žďáru nad Sázavou nebo Hlinska.

Před posledními komunálními volbami řada stran a hnutí slibovala zaměřit se více na koupání. Protože se tak zdánlivě až do loňského podzimu nedělo, sepsali obyvatelé města petici. V ní žádali, aby se radnice nad možnostmi vybudovat koupaliště či bazén zamyslela.

Ještě než na ni petice doputovala, vedení města tak učinilo. Zadalo u Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity vypracovat detailní analýzu, co by která možnost obnášela. Téměř stostránkový dokument podrobně řeší i financování stavby, její následný provoz a zabývá se předpokládanou návštěvností. 

„Nechali jsme si analýzu vypracovat jako podklad k následné diskusi. Chtěli jsme řešit nejen případnou výstavbu nového zařízení, ale také jeho následný provoz,“ konstatoval chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Zpracovaná analýza, již na svých webových stránkách radnice před nedávnem zveřejnila, má sloužit jako základní podklad pro další úvahy. A ty byly nyní v souvislosti se situací kolem nového koronaviru dočasně zastaveny.

Při dalším přemýšlení má město na výběr ze tří podrobně popsaných variant. „Krytý bazén by bylo nejlepší řešení z pohledu návštěvníků. Umožní celoroční provoz a nabízí nejvyšší komfort. Zato je to ale výrazně nejdražší stavba i provoz,“ zmiňuje starosta.

Při srovnání s obdobnými zařízeními v okolních městech analýza Masarykovy univerzity odhaduje náklady na stavbu ve výši 155 milionů korun. Roční provoz by pak vyšel zhruba na 15 milionů. Město by muselo areál výrazně dotovat.

„Je to čistě sezonní záležitost“

Druhou variantou by bylo venkovní koupaliště. To by bylo mnohem levnější, podle odhadů by vyšlo na 55 milionů. Roční provoz by bez nutných oprav mohl spolykat více než dva miliony. „Ale zase je to čistě sezonní záležitost a počasí v nadmořské výšce 600 metrů nemusí vydržet ani dva měsíce,“ dumá starosta. 

Nejlevnější na výstavbu i provoz by byl přírodní biotop. Autoři analýzy ho ocenili na 33 milionů, roční provoz by se měl vejít do jednoho a půl milionu korun. I v tomto případě by byl v provozu jen přes letní sezonu. A lidé by se v biotopu nesetkali s tak průzračně čistou a chemicky čištěnou vodou jako na koupališti či v bazénu.

Obyvatelé mají na koupání v Chotěboři různé názory. Projevují je v posledních týdnech na sociálních sítích. Někdo striktně trvá na bazénu, jiní chtějí více zohlednit provozní náklady.A najdou se i tací, kteří by se bez bazénu i koupaliště zcela obešli.

„Bazén určitě ano, ale aby byl krytý. Využila by ho celá naše rodina,“ píše například Kristýna Fialová.

„Mělo by to stoprocentně větší využití než zimní stadion,“ dodává Bohuslav Stejskal.

„V dnešní době město bez krytého bazénu? To snad ne. Chotěboř ho měla mít už dávno,“ přidal se i Vladimír Víšek.

Naopak Jiří Turek o koupališti či bazénu nechce ani uvažovat. „Taková kravina. Bazén bude polykat stovky tisíc a po měsíci tam bude prázdno,“ domnívá se s tím, že ve městě je mnoho důležitějších věcí, kam investovat.

„Spousta lidí jezdí přes prázdniny k moři. Nehledě na to, že v Brodě koupaliště je a těch patnáct minut jízdy nikoho nevytrhne,“ vzkázal ještě před vypuknutím pandemie koronaviru Michal Holub.

Chotěboř v současné době ani nemá vyřešenu otázku, kde by případná nová stavba měla stát. Nemá žádný vhodný pozemek. „Jediný volný máme u Teska, ale to je na okraji města. Chtěli bychom koupaliště více v centru,“ naznačil Tomáš Škaryd.

Přírodní koupaliště s pláží jako alternativa

Prozatím volná je plocha vedle budovaného domova pro seniory v lokalitě Koubek. Ta je ale v územním plánu určena pro bytovou zástavbu.

Někteří lidé zároveň namítají, že hned u města je přehrada. Ta slouží k častým výletům, je u ní i množství chat a zahrádek. Proto znějí hlasy, aby radnice vybudovala přírodní koupaliště s pláží a zázemím zde.

„Už v minulosti jsem takový návrh předkládal. Chtěli jsme vybudovat šatny a zázemí, navézt písek a zřídit písčitou pláž. Zastupitelstvo to ale odmítlo s tím, že by to byly vyhozené peníze,“ popsal Škaryd. „Přitom by to bylo levné a rychlé řešení,“ dodal.

Vodní plocha patří rybářům a slouží pro chov ryb. Voda zde obvykle v polovině sezony začíná „kvést“. Koupou se v ní tak zejména jen ti odvážnější.

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Mezi tisíci kubíky dřeva. Turisté poprvé projdou krov kostela v Jihlavě

Vzhůru k výšinám za tajemstvím mistrů tesařů a pokrývačů. Tam se mohou nově vydat turisté a příznivci historie v...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz