Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Zastupitelé Chotěboře protesty nevyslyšeli, louku u vilek chtějí zastavět

  12:15
Výstavba bytových domů v lokalitě Koubek se o něco málo přiblížila. Zastupitelé Chotěboře na rušném a emotivním jednání nevyslyšeli protesty desítek obyvatel, čímž posunuli proces změny územního plánu. Zároveň se ale zavázali, že případná výstavba bude regulována.

Rozlehlou louku uprostřed vilové čtvrti nedaleko centra Chotěboře překřtili místní na Central Parka na čas ji spontánně vyzdobili lavičkami,stolkya dekoracemi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Chotěbořští zastupitelé na svém jednání minulý týden ve středu schválili zadání změny územního plánu. To je druhý krok ze tří nutných k tomu, aby se plocha občanské vybavenosti změnila ve stavební parcely. Podle vedení města může finální rozhodnutí následovat na jaře či v létě.

„Zadáním změny územního plánu jsme celý proces posunuli do další fáze. Projektant začne pracovat na dalším stupni dokumentace, k níž už budou potřeba vyjádření jednotlivých institucí. Bude se muset vypořádat i s případnými námitkami,“ popsal starosta města Tomáš Škaryd.

„Postup do další fáze procesu jsme však schválili tak trochu speciálně. A to tak, že už nyní bude obsahovat určité regulační prvky,“ doplnil místostarosta David Šafránek.

Pořízení regulačního plánu prošlo v zastupitelstvu o jediný hlas.

Bude to znamenat, že už nyní se na lokalitu velice důkladně podívá městský architekt a navrhne určité limity. Ty nebudou spočívat pouze ve výškovém omezení budov a sklonu jejich střech, ale také musí určit, kolik procent plochy může být zastavěno, kolik musí být zeleně nebo jaké bude prostorové uspořádání zástavby.

„Určí, jak může být území zatíženo, aby nepoškozovalo a negativně neovlivňovalo současnou zástavbu,“ upřesnil Škaryd.

O návrhu architekta a regulativech se podle něho budou zastupitelé bavit na mimořádném neveřejném pracovním jednání.

Místostarosta Šafránek právě na něm očekává největší výměnu názorů. Veřejně budou zastupitelé v celém procesu změny územního plánu schvalovat už jen ve finále změnu jak takovou.

„Velice jednoduše si dovedu představit, že pokud se prokáže, že měnit územní plán není ku prospěchu Chotěboře, tak na samotném konci schválen nebude. Případné tvrzení, že se tomu tak dlouho věnovala energie, nebude v tu chvíli žádným argumentem,“ poznamenal.

V to ostatně doufají i odpůrci celého záměru. Ti se se zastavěním Koubku nehodlají smířit. Rozlehlou louku uprostřed vilové čtvrti nedaleko centra města překřtili na Central Park a spontánně na čas vyzdobili lavičkami, stolky a dekoracemi. Požadují, aby zde město zřídilo park či jiné využití pro veřejnost. Své námitky shrnuli do petice, kterou podepsalo osm stovek lidí.

Vůbec nikdo nezměnil názor

V hojném počtu se odpůrci zúčastnili i středečního jednání zastupitelstva. „Pro nás úplně přínosným výsledkem zasedání neskončilo,“ přiznal Pavel Klepetko, jeden z iniciátorů petice.

„Diskuse sice proběhla, ale nepodařilo se přesvědčit žádného ze zastupitelů, aby změnil názor. Žádný ze zastupitelů na podněty v petici nereagoval a žádný posun nenastal. Výsledek je takový, že se vlastně nic převratného neodehrálo,“ dodal Klepetko.

Jednání proběhlo ve velice vyhrocené atmosféře. Do domova dětí Junior, kde chotěbořské zastupitelstvo zasedá, přišlo tolik lidí, že se do sálu všichni ani nevešli. Zpočátku věcná diskuse se ale podle zúčastněných brzy přelila do osobní roviny plné výpadů, emocí a vzájemného napadání.

„Jak to probíhalo, je nesdělitelné. Úsudek si lze udělat ze zvukového záznamu, který je k dispozici,“ naznačil Pavel Klepetko.

„Emoce převládly nad racionálními názory. Odpůrci výstavby logické argumenty neberou, sází spíš na osočování. Používají lživé a manipulativní informace, nepřesnosti a šíří účelové dezinformace,“ podotkl starosta Škaryd.

Vedení města má ale na triku také jeden naschvál, když v radničním zpravodaji o schvalování dalšího kroku při změně územního plánu veřejnost neinformovalo. Bod jednání v pozvánce na jednání označilo stroze úřední formulací, z níž neznalý člověk nemohl pochopit, že se jedná o Koubek. Lidé si pak informace o chystaném projednávání šířili mezi sebou „šeptandou“.

Odpůrci výstavby se nevzdávají

Posledním rozhodnutím zastupitelů pro odpůrce výstavby ale práce zdaleka nekončí. V postupu proti záměru chtějí postupovat dál všemi možnými způsoby, které jim umožňují zákony, vyhlášky i lidská práva. Zaměřit se chtějí na dvě hlavní oblasti.

„Připravovaná výstavba bytových domů je v kolizi s platnou Urbanistickou koncepcí Územního plánu města Chotěboř. Podle ní by se měla bytová zástavba rozvíjet na západním okraji města, v prolukách nebo na bývalých stavebních parcelách, nikoliv na ploše určené pro občanskou vybavenost,“ přiblížil Pavel Klepetko.

Druhé zaměření se týká požadavku na územní studii. Podle zásad Kraje Vysočina jsou daná přirozená panoramata a významné krajinné pohledy. A ty by se měly respektovat.

„Často je bagatelizována ztráta možnosti výhledů z města směrem na panorama Železných hor. Chceme se bránit připomínáním ochrany kvality prostředí, ve kterém bydlíme a žijeme. Malebnost okolí není záležitost jenom prospektu města, ale je to vjem, na který mají právo i občané,“ poukázal Klepetko.

3. června 2020

  • Nejčtenější

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Řidič prorazil zábradlí a spadl z mostu na střechu doprostřed cyklostezky

Z mostu na okraji Jihlavy spadl o víkendu dvaadvacetiletý řidič s Volkswagenem Passat. Vůz prorazil zábradlí a dopadl...

Dukla má v bance nulu, přiznává kouč Ujčík. Brzy nebude koho trénovat

Svůj odmítavý názor na nošení roušek nikterak netají, naopak, osobně se zúčastnil i demonstrace proti vládním...

Na Jihlavsku se srazily traktory. Jeden řidič pil, druhý nemá oprávnění

Kuriózní dopravní nehoda se stala na Jihlavsku. V jedné ze vsí se v úterý odpoledne srazily dva traktory s přívěsem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posázavský pacifik pojede dál a zrychlí, umožní to série velkých oprav

Před desítkami let se hovořilo o zrušení celé tratě, její budoucnost byla nejistá. Nyní do ní státní organizace Správa...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Potřebujeme dobrovolníky z řad mediků, vyzývají nemocnice z Vysočiny

Na hraně možností nyní balancují nemocnice na Vysočině. Přibývá v nich nejen pacientů s koronavirem, ale i nakažených...

Toufar a Čapek nebo zrádce Čurda. Spisovatel Doležal o postavách svých knih

Premium Básník, spisovatel, novinář a kronikář Vysočiny Miloš Doležal napsal vedle řady básnických sbírek i knihy o...

Při svátečním honu na kance byl na Jihlavsku vážně postřelen myslivec

Při lovu divočáků u Brtnice na Jihlavsku byl ve středu večer postřelen jeden z myslivců. Záchranáři jej s vážným...

Řidiče čeká komfortní jízda, otevírají se obchvaty mezi Jihlavou a Žďárem

První motoristé se v pátek projedou po obchvatu Nového Veselí a také Velkého Beranova. Kraj do nových silnic na trase...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...