Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Zastupitelé Chotěboře protesty nevyslyšeli, louku u vilek chtějí zastavět

  12:15
Výstavba bytových domů v lokalitě Koubek se o něco málo přiblížila. Zastupitelé Chotěboře na rušném a emotivním jednání nevyslyšeli protesty desítek obyvatel, čímž posunuli proces změny územního plánu. Zároveň se ale zavázali, že případná výstavba bude regulována.

Rozlehlou louku uprostřed vilové čtvrti nedaleko centra Chotěboře překřtili místní na Central Parka na čas ji spontánně vyzdobili lavičkami,stolkya dekoracemi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Chotěbořští zastupitelé na svém jednání minulý týden ve středu schválili zadání změny územního plánu. To je druhý krok ze tří nutných k tomu, aby se plocha občanské vybavenosti změnila ve stavební parcely. Podle vedení města může finální rozhodnutí následovat na jaře či v létě.

„Zadáním změny územního plánu jsme celý proces posunuli do další fáze. Projektant začne pracovat na dalším stupni dokumentace, k níž už budou potřeba vyjádření jednotlivých institucí. Bude se muset vypořádat i s případnými námitkami,“ popsal starosta města Tomáš Škaryd.

„Postup do další fáze procesu jsme však schválili tak trochu speciálně. A to tak, že už nyní bude obsahovat určité regulační prvky,“ doplnil místostarosta David Šafránek.

Pořízení regulačního plánu prošlo v zastupitelstvu o jediný hlas.

Bude to znamenat, že už nyní se na lokalitu velice důkladně podívá městský architekt a navrhne určité limity. Ty nebudou spočívat pouze ve výškovém omezení budov a sklonu jejich střech, ale také musí určit, kolik procent plochy může být zastavěno, kolik musí být zeleně nebo jaké bude prostorové uspořádání zástavby.

„Určí, jak může být území zatíženo, aby nepoškozovalo a negativně neovlivňovalo současnou zástavbu,“ upřesnil Škaryd.

O návrhu architekta a regulativech se podle něho budou zastupitelé bavit na mimořádném neveřejném pracovním jednání.

Místostarosta Šafránek právě na něm očekává největší výměnu názorů. Veřejně budou zastupitelé v celém procesu změny územního plánu schvalovat už jen ve finále změnu jak takovou.

„Velice jednoduše si dovedu představit, že pokud se prokáže, že měnit územní plán není ku prospěchu Chotěboře, tak na samotném konci schválen nebude. Případné tvrzení, že se tomu tak dlouho věnovala energie, nebude v tu chvíli žádným argumentem,“ poznamenal.

V to ostatně doufají i odpůrci celého záměru. Ti se se zastavěním Koubku nehodlají smířit. Rozlehlou louku uprostřed vilové čtvrti nedaleko centra města překřtili na Central Park a spontánně na čas vyzdobili lavičkami, stolky a dekoracemi. Požadují, aby zde město zřídilo park či jiné využití pro veřejnost. Své námitky shrnuli do petice, kterou podepsalo osm stovek lidí.

Vůbec nikdo nezměnil názor

V hojném počtu se odpůrci zúčastnili i středečního jednání zastupitelstva. „Pro nás úplně přínosným výsledkem zasedání neskončilo,“ přiznal Pavel Klepetko, jeden z iniciátorů petice.

„Diskuse sice proběhla, ale nepodařilo se přesvědčit žádného ze zastupitelů, aby změnil názor. Žádný ze zastupitelů na podněty v petici nereagoval a žádný posun nenastal. Výsledek je takový, že se vlastně nic převratného neodehrálo,“ dodal Klepetko.

Jednání proběhlo ve velice vyhrocené atmosféře. Do domova dětí Junior, kde chotěbořské zastupitelstvo zasedá, přišlo tolik lidí, že se do sálu všichni ani nevešli. Zpočátku věcná diskuse se ale podle zúčastněných brzy přelila do osobní roviny plné výpadů, emocí a vzájemného napadání.

„Jak to probíhalo, je nesdělitelné. Úsudek si lze udělat ze zvukového záznamu, který je k dispozici,“ naznačil Pavel Klepetko.

„Emoce převládly nad racionálními názory. Odpůrci výstavby logické argumenty neberou, sází spíš na osočování. Používají lživé a manipulativní informace, nepřesnosti a šíří účelové dezinformace,“ podotkl starosta Škaryd.

Vedení města má ale na triku také jeden naschvál, když v radničním zpravodaji o schvalování dalšího kroku při změně územního plánu veřejnost neinformovalo. Bod jednání v pozvánce na jednání označilo stroze úřední formulací, z níž neznalý člověk nemohl pochopit, že se jedná o Koubek. Lidé si pak informace o chystaném projednávání šířili mezi sebou „šeptandou“.

Odpůrci výstavby se nevzdávají

Posledním rozhodnutím zastupitelů pro odpůrce výstavby ale práce zdaleka nekončí. V postupu proti záměru chtějí postupovat dál všemi možnými způsoby, které jim umožňují zákony, vyhlášky i lidská práva. Zaměřit se chtějí na dvě hlavní oblasti.

„Připravovaná výstavba bytových domů je v kolizi s platnou Urbanistickou koncepcí Územního plánu města Chotěboř. Podle ní by se měla bytová zástavba rozvíjet na západním okraji města, v prolukách nebo na bývalých stavebních parcelách, nikoliv na ploše určené pro občanskou vybavenost,“ přiblížil Pavel Klepetko.

Druhé zaměření se týká požadavku na územní studii. Podle zásad Kraje Vysočina jsou daná přirozená panoramata a významné krajinné pohledy. A ty by se měly respektovat.

„Často je bagatelizována ztráta možnosti výhledů z města směrem na panorama Železných hor. Chceme se bránit připomínáním ochrany kvality prostředí, ve kterém bydlíme a žijeme. Malebnost okolí není záležitost jenom prospektu města, ale je to vjem, na který mají právo i občané,“ poukázal Klepetko.

3. června 2020

  • Nejčtenější

Po jedné rvačce měl Špinar život naruby. Bojovník MMA přišel o kariéru

Slušný člověk z učitelské rodiny, který měl dobře našlápnuto v práci i ve sportu. Matěj Špinar, šestadvacetiletý MMA...

Dukla má v bance nulu, přiznává kouč Ujčík. Brzy nebude koho trénovat

Svůj odmítavý názor na nošení roušek nikterak netají, naopak, osobně se zúčastnil i demonstrace proti vládním...

Na Jihlavsku se srazily traktory. Jeden řidič pil, druhý nemá oprávnění

Kuriózní dopravní nehoda se stala na Jihlavsku. V jedné ze vsí se v úterý odpoledne srazily dva traktory s přívěsem....

Archeologové našli na třebíčském náměstí historický vodovod a zaniklou pec

Centrum Třebíče v současnosti obsadili archeologové. Provádějí záchranný výzkum v souvislosti s celkovou rekonstrukcí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Centrem Brodu už se jezdí jednosměrně, problémem bude křižovatka U Lorety

Jedna z nejkomplikovanějších dopravních uzavírek na Vysočině je minulostí. Po několikaměsíční rekonstrukci se v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Vesnice se rozhádala kvůli škole, od základní se má oddělit mateřinka

Napjatá atmosféra panuje v Polničce na Žďársku. Obec s 830 obyvateli se rozhádala kvůli rozdělení základní a mateřské...

Centrem Brodu už se jezdí jednosměrně, problémem bude křižovatka U Lorety

Jedna z nejkomplikovanějších dopravních uzavírek na Vysočině je minulostí. Po několikaměsíční rekonstrukci se v...

Dalečín hostil mistry motokrosu. Nový majitel chce tratím slávu vrátit

Bývaly časy, kdy motokrosové hvězdy přilákaly do Písečské zmole u Dalečína i 15 tisíc fanoušků. Slavné závodiště na...

Parkování v Chotěboři pětinásobně zdražilo. Na 10 korun, mírní kritiku úřad

Obyvatelé Chotěboře i podnikatelé z centra města si stěžují na skokové pětinásobné zdražení parkovného na náměstí T. G....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...