Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Nejde nám to do hlavy. Fronty se znásobí, kritizují poštu starostové

  9:17
Česká pošta by letos v pololetí měla na Vysočině zrušit devět poboček. Jejich seznam v pátek potvrdila. Některým starostům však nové informace doslova vyrazily dech. Třeba v Havlíčkově Brodě či Žďáře nad Sázavou by od července měla fungovat pošta jen jedna.
Jednou z devíti poboček, které Česká pošta vytipovala pro zrušení na Vysočině,...

Jednou z devíti poboček, které Česká pošta vytipovala pro zrušení na Vysočině, bude i ta v Havlíčkově ulici na jihlavském hlavním vlakovém nádraží. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Absolutně nesouhlasíme se zrušením pošty na nádraží. Je to balíková pošta, bezbariérová, vyřizují se tam velké zásilky. Pobočka má balíkový sklad, jezdí odtud rozvoz. Vůbec nám nejde do hlavy, proč vybrali právě tuhle,“ podivuje se havlíčkobrodský starosta Zbyněk Stejskal.

V Brodě by měla zůstat jen centrální pošta na rohu Svatovojtěšské ulice a Smetanova náměstí. Zrušena by měla být i pobočka na sídlišti Pražská. „Její zrušení, pokud by bylo podpořeno analýzou, bychom skousli. Ale s nádražím se nesmíříme,“ dodal Stejskal.

Vedení města bude s představiteli pošty jednat, kontaktovat chce i ministerstvo vnitra.

Pošta na náměstí je sice v centru města, přesto je hůře dostupná. Prakticky nemožné je u ní zaparkovat, navíc jsou veškeré přepážky v patře. Hůře pohybující se lidé by museli použít výtah. „Já tam na poštu chodím a je to martyrium. Je tam vždy spousta lidí, stojí se fronty, dlouho se čeká. Teď se to ještě znásobí,“ kroutí hlavou brodský starosta.

O pobočku na Stalingradu zabojují

Naprosto stejná situace nejspíš čeká i Žďár nad Sázavou. Také zde pošta počítá s tím, že počet poboček zredukuje ze tří na jednu jedinou. Zůstat má pouze centrální pošta v Nádražní ulici.

Rušené pobočky České pošty

Havlíčkův Brod 1
Nádražní 107,
Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod 3
Pražská 2994,
Havlíčkův Brod

Jihlava 2
Havlíčkova 5100/124,
Jihlava

Jihlava 5
S. K. Neumanna 496/15,
Horní Kosov, Jihlava

Moravské Budějovice 1
nám. ČSA 59,
Moravské Budějovice

Třebíč 3
Demlova 977/9,
Horka-Domky, Třebíč

Třebíč 5
M. Majerové 751/6,
Nové Dvory, Třebíč

Žďár nad Sázavou 2
Sychrova 75/1,
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou 3
Brodská 1834/12,
Žďár nad Sázavou

Radnice vidí problém hlavně v případě pobočky v Brodské ulici. Ta se nachází na velkém sídlišti Stalingrad, které je hustě osídlené a řadu obyvatel tvoří senioři.

„Za tuto pobočku je potřeba bojovat, její zrušení by bylo skutečně velkým zásahem do dostupnosti služeb,“ konstatoval žďárský starosta Martin Mrkos.

Sám si neumí představit, že by ve městě o dvaceti tisících obyvatelích sloužila jen jedna pošta. „Už takto na centrální poště bývají velké fronty,“ podotkl.

Stejně uvažuje i Zbyněk Stejskal. Havlíčkův Brod má ještě o necelé tři tisíce obyvatel víc. „Aby mělo město o 23 tisících obyvatelích jen jednu pobočku pošty, mi přijde úplně mimo. Ve městech nad dvacet tisíc by měly být dvě pošty standard. Kdyby to stát řídil efektivněji, byly by bez problémů ufinancovatelné,“ domnívá se Stejskal.

Rána (nejen) pro důchodce

Výhrady k pobočkám vytipovaným ke zrušení mají i v dalších městech. Třeba v Jihlavě by z celkových šesti měly zavřít pobočky na sídlišti S. K. Neumanna a u hlavního nádraží.

„Překvapili mě, že chtějí zavřít naší poštu na nádraží. Myslela jsem, že to budou jiné pobočky. Třeba v Heleníně. Ta naše je hojně navštěvovaná. Pro důchodce, kterých tady žije spousta, to bude velká rána,“ povzdechla si mladá maminka Kateřina Petrušová.

Situaci si chce zanalyzovat radní David Beke. „Přišla nám jenom kusá informace bez podrobností. Čekám, že vysvětlení, proč byly vybrány tyto dvě pobočky, ještě přijde. Teď si děláme vlastní analýzu toho, jak bude zajištěná dostupnost služeb pro obyvatele. Jakmile budu znát výsledky, budeme klást otázky. Zajímá mě ale i to, jestli Česká pošta udělala ještě něco jiného, než že seškrtala pobočky. Tohle nepovažuji za řešení situace,“ řekl Beke.

Podle primátora Petra Ryšky vedení České pošty přislíbilo radnici setkání, které by se mělo uskutečnit v prvních dubnových týdnech. „Bavit bychom se mohli třeba i o tom, jestli v místech, kde bychom cítili, že je služba špatně dostupná, by ji nebylo možné doplnit třeba Poštou Partner či jinou podobnou službou,“ dodal Ryška.

Zmizí polovina poboček

O rovnou polovinu pošt přijde Třebíč. Rušit se mají dvě pobočky ze současných čtyř. Skončí ty v ulicích Demlova a Marie Majerové. Starosta města Pavel Pacal krok pošty ale zatím komentovat příliš nechce.

„Samozřejmě nevítáme zrušení jakékoliv pobočky. Ale dokud nebudu mít k dispozici podrobnosti a oficiální zprávu z ministerstva vnitra, což nyní nemám, nechci tento záměr nijak blíže komentovat,“ vyjádřil se v pátek před polednem Pacel.

O jednu pobočku přijdou i sedmitisícové Moravské Budějovice. Dosud mají dvě. Také zde Pošta radnici překvapila. Zrušena má totiž být pobočka v centru města na náměstí ČSA. Zachována zůstane ta u nádraží.

„Složité to bude zvláště pro starší občany. Centrum města je pro ně mnohem dostupnější,“ podotkl starosta Martin Ferdan. Vedení města i občané rozhodnutí vnímají výrazně negativně. Starosta věří, že jednání ještě nejsou u konce. „Ale nevím, zda jsme zrušení druhé pobočky schopni zabránit,“ zapochyboval.

Česká pošta má v současné době v celé republice kolem 3 200 poboček. Nově by jich mělo zůstat zhruba 2 900. Rušení poboček se týká zejména větších měst a je vysvětlováno snižující se poptávkou po poštovních službách vlivem digitalizace.

„Lidsky z rušení poboček nadšený nejsem. Mrzí mě, že jsme k tomuto kroku byli vývojem na trhu poštovních služeb a ekonomickou realitou dohnáni. Není to o emocích, je to o finanční realitě České pošty, se kterou se musíme vypořádat,“ konstatoval pověřený zástupce ředitele České pošty Miroslav Štěpán.

  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Průřez bystřickými dějinami. Mosazné desky připomínají milníky i rodáky

Turisté, zájemci o historii, ale i místní patrioti si nově mohou rozšířit znalosti přímo na Masarykově náměstí v...

Cesta na oblíbený skatepark může být nebezpečná. Kolem denně projedou tisíce aut

Už dva roky slouží v Havlíčkově Brodě skatepark. Za tu dobu se stal jedním z nejoblíbenějších sportovišť. Neustále je...

Sedm relativně nových tůní u Odrance už obývají čolci, skokani i potápníci

Pastviska, zhruba tříhektarová plocha poblíž vesnice Odranec, místní části Věcova na Žďársku, už ukazují první...

Oběti poválečného odsunu Němců z Jihlavska uctili v rakouském Waldkirchenu

Pětadvacet kamenných hranolů a na nich stejný počet mosazných desek se jmény a daty narození. Pomníčky dětí, u nichž...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...