Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Od babických vražd uplynulo 70 let, dodnes nebyly spolehlivě vyšetřeny

  19:10
Večer 2. července 1951 do budovy školy v Babicích na Třebíčsku vešli Ladislav Malý a Antonín Mityska. Byli ozbrojeni pistolí a samopalem. Po střelbě uvnitř zůstali tři mrtví a jeden zraněný. Co a proč se stalo, se nikdy nevyšetřilo. Následovaly komunistické procesy, zatýkání a popravy. Babice si připomínají 70. výročí těchto temných událostí.

Babice si připomínají 70 let od vražd v budově školy. Výstřely Ladislava Malého a Antonína Mitysky nebyly nikdy vyšetřeny. (2. července 2021) | foto: MAFRA

Na chodbě školy byli zastřeleni místní komunističtí funkcionáři Tomáš Kuchtík, Josef Roupec a Bohumír Netolička. Postřelen byl František Bláha, který přežil s průstřelem zad.

Při zátahu ozbrojených sil den po akci byl Malý pravděpodobně zastřelen v poli, kde se spolu se svými komplici z babické střelby skrýval.

Po následném zatýkání přišlo jedenáct poprav, desítky lidí čekala konfiskace majetku a deportace, celkem bylo odsouzeno kolem stovky lidí.

Se zbraněmi v osudný večer vešli do babické školy Ladislav Malý a Antonín Mityska. Střílelo se z pistole a ze samopalu. Kdo či z jaké zbraně střílel, už zřejmě nebude nikdy s jistotou objasněno. Venku zůstali hlídat Antonín Plichta mladší a Stanislav Plichta.

Historici se dodnes přou, proč vlastně ke střelbě došlo. Nevědí, zda byla plánovaná, či byla výsledkem momentálního nervového zkratu.

Byl Malý agent CIC, StB, nebo jen alkoholik?

Nejasnosti zůstávají i ohledně postavy Ladislava Malého. Podle hlavních tradovaných verzí byl agentem americké služby CIC, nebo naopak agentem StB, případně obojím z toho. Anebo byl pouze psychicky nevyrovnaným alkoholikem se sklonem k megalomanii.

Dosud nejúplnější a nejstřízlivější souhrn babického případu přinesl ve své knize před pěti lety historik Michal Stehlík. Načrtl i pravděpodobný portrét klíčové postavy Ladislava Malého.

„Malý skutečně přechází přes železnou oponu, s největší pravděpodobností s defraudovanými dolary z ústředny CIC ve Vídni. Není podle všech dokladů spojen se Státní bezpečností. Hledá spolupracovníky, ukrývá se, shromažďuje zbraně. I přes několik vln zatýkání není dopaden. Jeho nezbytným atributem je alkohol a až bájivá lhavost o své důležitosti a činech, které páchá. Narůstající nedůvěra v něj nemohla být vyřešena prakticky jinak než jeho odchodem nebo smrtí,“ píše Stehlík.

„Do babické školy vstupují v noci 2. července 1951 Antonín Mityska a Ladislav Malý spolu. Dle všech dokladů je vrahem Tomáše Kuchtíka právě Ladislav Malý, vrahem dalších dvou funkcionářů Antonín Mityska, který také zranil Františka Bláhu,“ uvádí ve své knize Stehlík.

Američané označovali strůjce za teroristu

Podle něj není pravděpodobně, že by se ještě dnes objevily neznámé historické materiály, které by vrhly jasnější světlo na vztah Malého a StB.

„Před čtyřmi lety jsem získal jsem nějaké materiály CIC, kde je asi v deseti dokumentech zmíněn Ladislavu Malý. Oni tam sice píší, že ho cvičili, ale pak ho po těch vraždách v Babicích nazývají teroristou. Což odkazuje k tomu, že on neměl nějaké aktivní úkoly na Vysočině. Oni sami pak ve svých vnitřních materiálech píší, že spáchal teroristický čin, nikoli třeba tedy čin odbojový nebo připravený,“ řekl nyní MF DNES Michal Stehlík.

Podotýká, že kladl dotaz na Ladislava Malého přímo na americkou vojenskou tajnou službu. „Oni nezveřejní všechno, některé věci jsou začerněné, ale z vyhodnocení toho, co tam bylo, jsem dospěl k názoru, že by to nezměnilo celý ten příběh, byly by to pouze doplňující informace,“ poznamenal autor knihy.

Různá svědectví a vzpomínky pamětníků rozšiřují jenom vějíř paralelních verzí případu. Podle jedné výpovědi například páter Jan Podveský dostal předem informaci od svého přítele z odboje, který byl komunistickým funkcionářem, že celá akce byla připravena dopředu. Jiná legenda zase tvrdí, že Ladislav Malý v poli u Bolíkovic nebyl zastřelen a jeho úmrtní list byl zfalšován.

Měsíc po střelbě bylo popraveno sedm lidí

Komunistický režim babických vražd využil k okamžité exemplární brutální represi, aby zastrašil své „třídní nepřátele“. V tomto případně nepoddajné sedláky a duchovenstvo.

V letech 1951 až 1958 se uskutečnilo čtrnáct soudních procesů, kdy bylo vyneseno jedenáct rozsudků smrti, čtyři doživotí, třiadvacet trestů nad dvacet let a dalších téměř sedmdesát zpravidla dlouholetých trestů žaláře.

První monstrproces začal už deset dnů po střelbě v babické škole. Prvních sedm odsouzených je popraveno 3. srpna 1951 v Jihlavě na dvoře krajského soudu, nynější budovy Vysoké školy polytechnické.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Havlíčkův Brod potřebuje překladiště odpadů, přestaví kvůli tomu sběrný dvůr

Město Havlíčkův Brod se připravuje na velkou rekonstrukci areálu technických služeb v Reynkově ulici. Radnice nechá...

U Jihlavy začaly opravy dálničních mostků, výrazná omezení si nevyžádají

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo opravy dvou dálničních mostků na D1. Za rekonstrukce propustků pro menší potoky na...

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...