Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Dukovany mění palivo v reaktoru. Palivové kazety se dovážejí z Ruska

  17:53
V Jaderné elektrárně Dukovany mění část paliva na třetím bloku. Palivové kazety putují letecky z Ruska a utajenými transporty z brněnského letiště. Naráz se jich mění 72. Jedna kazeta vyjde zhruba na deset milionů korun. Jaderná elektrárna navíc usiluje o získání licence na prodloužení cyklu výměny.
Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jindy liduprázdný prostor v reaktorovém sále, společném pro třetí a čtvrtý blok dukovanské elektrárny, je teď plný lidí. Hemží se to tam techniky, exkurzemi i bezpečnostními komisaři. Ti přijeli zkontrolovat, jak dopadla zavážka paliva.

Paliva je dostatek

Má elektrárna dostatek jaderného paliva, tedy strategické suroviny v současné době, kdy je napjatá situace na Ukrajině a není úplně jasné, jak vygradují vztahy Ruska s Evropskou unií i Spojenými státy? "Ano, zatím je ho dost, nemáme obavu," zmínil fyzik Mikoláš.

"Podstatné je, že se palivo transportuje letecky, tedy ne po zemi přes Ukrajinu. Zatím se nedá hovořit o tom, že by měly být dodávky nějak ohroženy," dodala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Kupujeme ho z Ruska, vyrábí jej korporace TVEL ve městě Elektrostal nedaleko Moskvy. Nově je palivo ještě účinnější než dříve. Dosud býval cyklus výměny takzvaných palivových kazet nastavený na pět let a nějaký ten týden," uvedl Miloš Mikoláš, který na elektrárně pracuje jako fyzik a řídí při odstávce rozmisťování kazet v reaktoru.

"Teď usilujeme o to, abychom získali licenci na šestiletý cyklus," dodal Mikoláš. Už cesta tohoto strategického materiálu do Dukovan je zajímavá.

"Přepravuje se k nám letecky z Ruska do Brna. Odtud jezdí v utajení transporty do Dukovan. Bývají odhadem čtyři do roka. Kazety jsou uzavřeny ve speciálních schránkách vyložených dřevem. Technologové zjistili, že je to tak optimální," popsal Mikoláš.

A nejde o čistě ruský produkt. Podle Mikoláše se na vývoji paliva významně podíleli i čeští odborníci. Jedna kazeta, která obsahuje palivové články s obohaceným uranem, vyjde na částku okolo deseti milionů korun.

Když se mění palivo, není to tak, že se vyveze celý obsah reaktoru. Mění se jen 72 "vyhořelých" kazet za stejný počet nových.

Zajímavosti o elektrárně

* Chtějí tu používat palivo s vyšší účinností, které bude potřeba měnit po šesti letech. Nyní je to po pěti letech. Důvodem je zvyšování výkonu i ekonomická stránka.

* Palivové kazety vydávají v aktivní zóně reaktoru takzvané Čerenkovovo záření. Krásně modře světélkují. Petr Alexejevič Čerenkov, na jehož počest se záření jmenuje, společně s I. M. Frankem a I. J. Tammem obdrželi v roce 1958 za objev a objasnění tohoto efektu Nobelovu cenu za fyziku. Jde o elektromagnetickou obdobu zvukové rázové vlny.

A celý obsah reaktoru se musí přeskládat, aby byl optimálně rozložený výkon. Podle přesných výpočtů fyziků se promíchají starší kazety s novějšími. Reaktor se otevírá jednou ročně asi na týden.

Na 100 stupňů se kazety chladí dlouhé roky

Použité palivové kazety vyzvedne speciální jeřáb z hloubky bezmála dvaceti metrů. Uloží je do chladicího bazénu, kde cirkuluje voda o teplotě přibližně 50 stupňů Celsia. Tam si kazety pobudou sedm až osm let.

Ochlazené na asi 100 stupňů Celsia je technici uloží do kontejneru typu Castor, který se vyrábí v Německu. Kontejner pak putuje do dukovanského meziskladu.

Výměna paliva trvá tři až čtyři dny. Pak následuje kontrola nezávislými komisaři z mezinárodních i domácích agentur.

Komisaři dostanou do ruky schémata a fyzikální propočty. Speciální ponornou kamerou zkontrolují skutečný stav paliva v reaktorové nádobě.

Pokud je vše v pořádku, zhruba do deseti dnů po zavření nádoby a všech testech se znovu rozjíždí štěpná řetězová reakce.

Při výměně se nesmí stát, že by spadl cizí předmět do reaktorové nádoby. V roce 2006 upadl do šachty naplněné vodou, která se používá k zavážení a vyvážení paliva, americký komisař. V šachtě v té době nebylo palivo. Američan prošel vyšetřením, aby se vyloučila kontaminace radioaktivitou. Byl v pořádku.

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vodaři na Žďársku mají nové vedení, chce kanalizaci i do menších obcí

Investice do odkanalizování menších obcí nebo do řešení nedostatku kvalitní vody i mimo velká města žďárského regionu....

U Velké Bíteše havarovala dvě auta, D1 ve směru na Prahu stála hodinu

V neděli odpoledne uzavřela nehoda dvou osobních aut asi na hodinu dálnici D1 ve směru na Prahu u Velké Bíteše. Vozidla...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

Arboristé dva dny šplhali po památné žďárské lípě, zpevnili ji lany

Výrazných zásahů se na konci vegetačního klidu dočkala lípa u Tokozu, která je považovaná za nejstarší strom na území...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...