Výlovy rybníků patří i na Vysočině mezi oblíbené a hojně navštěvované podzimní...

Výlovy rybníků patří i na Vysočině mezi oblíbené a hojně navštěvované podzimní akce. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Rybáři na Vysočině kapra příliš zdražovat nemohou, klesl by jim prodej

  • 0
Rybáři na Vysočině už zahájili tradiční podzimní výlovy. Největší rybníky však své bohatství teprve vydají. Zatímco velká jihočeská rybářství kvůli velké poptávce po rybách v celé Evropě očekávají, že cena kaprů před Vánocemi poroste, rybáři na Vysočině zůstávají v klidu.

„V současné době můžeme pracovat jen s předpoklady a vycházet z toho, co se na trhu dělo po celý rok. Je zřejmé, že ceny kapra porostou, ale nedá se odhadnout o kolik procent. Nárůst cen je celoevropský trend, počítá se s ním i v dalších zemích, například v Polsku, Maďarsku či Chorvatsku,“ říká Rudolf Provázek, ředitel společnosti Fish Market, která prodává ryby z produkce Rybářství Třeboň.

„Že v jižních Čechách zdražují? I my bychom rádi zdražili. Pokud k tomu opravdu dojde, bude to jen v řádu korun,“ míní vedoucí úseku rybářství společnosti Kinský Žďár Petr Kulhánek.

Kinští hospodaří na zhruba 750 hektarech rybníků včetně těch největších, jako je Velké Dářko (206 hektarů) a Veselský rybník (87 hektarů), jehož slavnostní výlov včetně prodeje ryb na hrázi je naplánován na příští víkend.

Loni prodávali Kinští kapry před Vánocemi za 75 korun za kilo živé váhy. „To je zbožné přání, aby se ryby prodávaly alespoň tak jako aktuálně máslo,“ dodává s úsměvem Kulhánek.

„Kdyby se zdražilo moc, klesne prodej. Lidí, kteří ctí tradici, ubývá. Kupují se více dravci, losos nebo morka. Ale podle mě na štědrovečerní stůl patří řízky z kapra, bramborová kaše nebo salát a rybí polévka,“ přesvědčuje rybář.

„Ryba je zbytná potravina“

Nárůst ceny, k jakému nyní dochází právě u másla, není u kaprů možný ani podle Petera Vavra, jednatele Rybářství Lipnice, které má na Vysočině sádky v Telči a Moravských Budějovicích a také v Jihočeském kraji v Lipnici a Horních Dvorcích.

Kam se na Vysočině vypravit na výlov rybníka

  • Čtvrtek 19. října Horní rybník – Žďár nad Sázavou Rybník Kuchyň – Pikárec na Žďársku
  • Sobota 21. října Belfríd – Bohdalov na Žďársku Bílý Kámen na Jihlavsku Horní Martínkův rybník – Hříběcí u Horní Cerekve na Pelhřimovsku Dolní rybník – Sedlejov na Jihlavsku Vrbí rybník – Světlá nad Sázavou
  • Sobota 21. a neděle 22. října Veselský rybník – Nové Veselí na Žďársku
  • Sobota 28. října Staroměstský rybník – Telč (na hrázi u parního mlýna)
  • Přelom října a listopadu Rybník v Občinách – Vojnův Městec na Žďársku (přesný termín ještě nebyl stanoven)
  • Sobota 4. listopadu Vazebný rybník – Rudolec na Žďársku Rybník Zlatokopy – Světlá nad Sázavou
  • Pátek 10. listopadu Roudský rybník – Ruda u Velkého Meziříčí
  • Listopad Velké Dářko – Polnička na Žďársku (největší rybník Vysočiny loví rybáři Kinský Žďár až na závěr, termín proto ještě není stanoven)

Pozn.: Jde o vybrané rybníky v kraji.

„Rybáři by se neměli pouštět do spekulací. Ryby jsou podle mého názoru zbytná potravina. Trh je relativně malý, omezený, a tedy velice zranitelný. Spekulaci, že bude kapr o něco dražší, z naší firmy neuslyšíte,“ reagoval Vavro.

Rybářství Lipnice vyloví letos zhruba 400 tun ryb určených pro trh, což je podobné množství jako loni.

„Ceny předpokládáme, že zůstanou stejné. Na sádkách se budou pohybovat kolem 70 korun za kilogram,“ doplnil Vavro.

Za stejnou částku bude ryby prodávat také Rybářství Růžička.

„My se musíme na trhu přizpůsobit velkým rybářstvím jako Třeboň nebo Pohořelice. Ryby budeme prodávat o Vánocích pouze v Bohdalově na našich sádkách, cenu dáme stejnou jako loni, tedy 70 korun,“ říká majitel rodinné firmy Jiří Růžička, který hospodaří hlavně v bohdalovské soustavě rybníků.

Tento rybář a rybnikář očekává rekordní rok. „Na Vysočině bylo ideální počasí. Tam, kde voda nechyběla, bude výlov rekordní. Obvykle produkujeme průměrně čtyřicet až padesát tun ryb ročně, letos si myslím, že uděláme přes padesát tun,“ odhaduje Růžička.

Rybářství Lipnice očekává spíše průměrnou sezonu. „Prakticky celé léto jsme se potýkali na mnoha rybnících s nedostatkem vody. Hlavně se to týkalo těch nebeských, bez přítoku,“ poukazuje Vavro.

Na vánoční stůl chtějí lidé čtyřkilové kapry

Čtvrtina lipnických kaprů skončí u českých spotřebitelů, zbytek půjde na export, především do Polska. S exportem vysočinských ryb je to ovšem složitější. „Naše firma moc nevyváží, děláme převážně šupinatou rybu, na vývoz jde hlavně ryba hladká, kterou preferují Němci a Poláci,“ vysvětluje Petr Kulhánek ze společnosti Kinský Žďár.

Spoléhat na export nejde podle Kulhánka i kvůli pohyblivému kurzu a tlaku na ceny.

„Jsem u rybářů 36 let a za tu dobu zůstala ‚kamionová‘ velkoprodejní cena prakticky stejná, přitom náklady na produkci jsou výrazně vyšší. Když cena při menším množství ryb roste, při větší produkci zase okamžitě spadne dolů,“ porovnává.

Podle Jiřího Růžičky je v Německu a Polsku zájem především o lysce o hmotnosti do dvou kilogramů.

„U nás chtějí lidé na Vánoce spíše čtyřkilové kapry. U šupinatých ryb je složitější opracování, navíc šupiny dělají 2 až 3 procenta váhy ryby, i to je rozhodující,“ porovnává trendy na domácím trhu a v okolních zemích, kam dodává ryby přes velké firmy.

,