Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Třebíč se chce zbavit obtěžujících bezdomovců, od října zakáže žebrání

  8:57
Obyvatele Třebíče v posledních měsících trápí bezdomovci a nepřizpůsobiví lidé, kteří je obtěžují žebráním. Mnozí z nich jsou navíc agresivní. Zastupitelé proto schválili vyhlášku zakazující žebrání ve vybraných lokalitách města. Platit začne 4. října.

Židovská čtvrť v Třebíči. V úzkých uličkách památky UNESCO, kam míří kroky turistů, bude rovněž žebrání zakázáno. | foto: Profimedia.cz

„Dnes a denně jsme měli podněty občanů o tom, že se po městě pohybují lidé, kteří se chovají neurvale a agresivně,“ vysvětloval místostarosta Miloš Hrůza (ANO) ostatním zastupitelům.

Podle třebíčské zastupitelky Marie Dudíkové (KDU-ČSL) začali být žebrající bezdomovci agresivní. „Dokonce jsem se dozvěděla o případech fyzického napadení osoby, která peníze neposkytla,“ uvedla.

Osobní zkušenost s obtěžováním má její kolegyně ze zastupitelstva Julie Dolejší (KSČM). „Chtěli po mně peníze, a když jsem jim je nedala, nadávali mi těmi nejsprostšími slovy, jaká snad jsou,“ popsala nepříjemný zážitek.

Místostarosta Vladimír Malý (ČSSD) dal zase příklad autobusového nádraží, kam se žebrající bezdomovci stahují v době, kdy děti jezdí domů ze škol, a obtěžují je.

„Dospělí si s tím většinou nějak poradí, ale u dětí je to horší,“ obhajoval starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) potřebu materiál přijmout.

Na vlakovém nádraží není zákaz možný

Podle starosty není vyhláška řešením problému, ale krůčkem k tomu, jak tyto nežádoucí aktivity eliminovat. „Bohužel policie neměla dosud žádný nástroj, na základě kterého by mohla tyto osoby z místa trvalejším způsobem vykázat,“ uvedl Pacal s tím, že s novou vyhláškou by se to mělo dařit.

Podle mluvčí třebíčské městské police Lucie Šerkové zaznamenali strážníci v posledních několika měsících zvýšený počet hlášení o nevhodném chování a obtěžování ze strany bezdomovců.

Legislativa neumožňuje žebrání zakázat pomocí vyhlášky celoplošně, ale jen v některých lokalitách, kde je k tomu důvod. K místům, kde bude v Třebíči od 4. října platit zákaz žebrání, patří historické centrum s Karlovým a Komenského náměstím, týká se i autobusového nádraží, ulic Soukopova, Soukenická i oblasti Zdislavina.

Žebrání nebude možné ani u třebíčských památek UNESCO, ke kterým patří ulice židovské čtvrti Zámostí a dále bazilika svatého Prokopa. Zákaz se týká též čtrnácti parkovišť u supermarketů a hypermarketů ve městě.

Původně se mělo na seznam míst dostat i vlakové nádraží, ale podle vyjádření ministerstva vnitra něco takového není možné kvůli specifickému právnímu režimu, který dráha má.

Výjimku mají jen studenti

Někteří opoziční zastupitelé, například Blanka Kutinová (Třebíč Občanům) či Roman Pašek (Piráti), poznamenali, že problém s žebrajícími bezdomovci by měla radnice řešit komplexněji, a především bojovat proti bezdomovectví.

Podle starosty Pavla Pacala však třebíčští bezdomovci zájem o pomoc nemají.

„Charita i další organizace věnující se sociální problematice jim dlouhodobě nabízí pomoc. Oni ale nemají zájem být někde ubytovaní či pomoc přijmout,“ konstatoval starosta.

Výjimku ve schválené vyhlášce mají jenom studenti při posledním zvonění. Zastupitel Roman Pašek se snažit pozměňovacím návrhem výjimku rozšířit i na pouliční umělce, církevní organizace a vybírání peněz v rámci veřejné sbírky. Návrh ale nebyl schválen.

Vyhlášku zakazující žebrání v minulosti přijali například v Jihlavě či ve Žďáře nad Sázavou.

Nově příchozí obtěžují své okolí hlukem

Žebrání není jediný problém, který Třebíč v souvislosti s nepřizpůsobivými lidmi od letošního jara řeší.

Problémoví jsou i občané, kteří se v nedávné době do Třebíče přestěhovali. Jak již dříve uvedl starosta Pavel Pacal, jde hlavně o romské rodiny ze Slovenska a Brna. Sousedské soužití narušují hlukem, pokřikováním vulgarit a narušováním veřejného pořádku.

„Největší problém tvoří lidé, kteří to tady mají jako přestupní stanici. Ubytovali se tu, protože tu zrovna našli bydlení,“ říká Pacal s tím, že jde o jinou skupinu lidí než tu, která obtěžuje obyvatele žebráním.

Radnice se chtěla bránit vyhlášením bezdoplatkových zón, které měly přílivu problematických lidí zamezit. Tuto možnost však Ústavní soud před časem zrušil.

„Teď nemáme jinou cestu než kontaktovat majitele nemovitostí, ve kterých mají pronajaté bydlení. Snažíme se na majitele působit tak, aby své klienty více umravňovali, nebo v extrémních případech s nimi ukončovali nájemní smlouvy v případě, kdy to nemá jiné řešení,“ popsal Pacal.

Podle něj se podařilo některé případy úspěšně vyřešit, kdy na základě intervence města byla ukončena s těmito lidmi nájemní smlouva a odstěhovali se z města. „Někde se to ale nedaří. Převládá touha po výdělku za pronájem, místo řešení klidného soužití s okolím,“ podotkl starosta.

K dalším opatřením, která mají zajistit větší klid ve městě, patří podle Pacala navýšení hlídkové činnosti státní i městské policie. „Zvýšili jsme počet asistentů prevence kriminality. Nově od začátku října jimi budou i dva romští spoluobčané. Jsme samozřejmě v kontaktu s místní romskou komunitou. Starousedlíci z této komunity se nabídli, že by v rámci své komunity mohli předcházet problémům,“ dodal.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do podvečera

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Pohádky o mašinkách baví čtenáře už osmdesát let, teď se objeví na jevišti

V kouzelný pohádkový svět mašinek se v sobotu 3. prosince promění malá scéna Horáckého divadla v Jihlavě. Tvůrčí tým...

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do podvečera

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Na Vysočině dochází ke střetu se zvířaty na každém pátém kilometru

Zhruba dvě hodiny po soumraku a hodinu před svítáním. Právě v tyto časy nejčastěji dochází na silnicích ke střetům...

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...