Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Žďár musí změnit vyhlášku zakazující popíjení v ulicích, tak ji zrušil úplně

  8:47
Ministerstvo vnitra zatrhlo Žďáru nad Sázavou udělování alkoholových výjimek pro konání akcí na místech, kde je jinak popíjení na veřejnosti vyhláškou zakázáno. Zastupitelé se však na nové podobě vyhlášky nedohodli a zrušili ji úplně. Popíjet alkohol tak nyní ve městě lze bez jakéhokoliv omezení.

Park na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou je dějištěm řady kulturních a společenských akcí. Pivo či víno si při nich návštěvníci nyní dát mohou. Zda to bude možné i v budoucnu, zatím není jasné. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Ani zářijové zasedání zastupitelstva, jež bylo poslední v dosavadní sestavě před komunálními volbami, neudělalo jasno v podobě regulace popíjení alkoholu na veřejnosti. Od června, kdy se tématu zastupitelé věnovali naposledy, uplynulo čtvrt roku. A stále se neví, na kterých místech Žďáru bude pití alkoholu zakázáno a jak to ovlivní konání akcí, které jsou s konzumací spojené.

Původní vyhláška z roku 2016 dávala radním možnost povolit akci - včetně požívání alkoholu - i v místě, kde je to jinak zakázáno. Tato metoda se často uplatňovala třeba v parku na Farských humnech. Tam se klidová zóna postupně změnila v dějiště řady kulturních a společenských akcí. Že ale nelze výjimky dál používat, ukázal loňský případ Heřmanova Městce, kde měli až do léta podobný systém.

„Dle Ústavního soudu nelze ve vyhlášce stanovit pravomoc k udělování individuálních výjimek,“ objasnila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Příklad Heřmanova Městce na červnovém zasedání zazněl, přesto zastupitelé nechali vyhlášku v původním znění, včetně systému výjimek. Na stůl ministerstva se ale dokument za nějakou dobu přece jen dostal. K přezkoumání nezákonného postupu dal podnět individuální stěžovatel.

Místo úpravy vyhlášky radikální řez

A výsledek? Ministerstvo nerozporuje pravomoc radnice k omezování pití alkoholu na veřejných prostranstvích, jako problém však vnímá právě zmíněné ustanovení, jež dává radním možnost udělovat individuální výjimky ze zákazu na základě žádostí.

„Pokud některé obce ve svých vyhláškách dosud stanovují pravomoc povolovat výjimky ze zavedené regulace, pak jsou tato povolení právně nicotná,“ přiblížila názor Ústavního soudu Malá.

Takový postup přitom praktikoval Žďár po několik měsíců. K nápravě přistoupil až nyní, po výzvě z ministerstva. A jako nápravu zvolili žďárští zastupitelé radikální řez. Vyhlášku s účinností od 30. září zcela zrušili. Než tedy bude vytvořen a schválen nový dokument, pití alkoholu na veřejnosti nebude vyhláškou nijak regulováno.

„Nejde ale rozhodně o stav, v němž by to mělo zůstat. Bude to jeden z prvních úkolů pro nové zastupitelstvo, které se o vyhlášce bude muset co nejdříve začít bavit,“ míní starosta Martin Mrkos (Žďár - živé město). Přípravu návrhu nové vyhlášky mají teď na bedrech úředníci, o její podobě ale musí rozhodnout zastupitelé.

Seznam plánovaných akcí? Diskriminace

Ti mohou, například dle doporučení strážníků, stanovit lokality, kde alkohol zatrhnou; plošný zákaz možný není. Vymezit lze i časové úseky, na něž se zákaz nevztahuje.

„Výjimky lze v současné době ve vyhlášce upravit, ale pouze jako obecné pravidlo chování. Například takové, že se zákaz konzumace a podávání alkoholu nevztahuje v každém roce na 31. prosinec a první leden,“ popsala tajemnice městského úřadu Martina Hostomská.

Návrh řešení vznesl na jednání zastupitelstva i zástupce veřejnosti. František Partyka, který je zároveň lídr Přísahy do nadcházejících voleb, navrhl, aby byl do vyhlášky předem zanesen seznam plánovaných akcí, na něž se zákaz nebude vztahovat.

To však úřad nepovažuje za ideální, neboť s tak velkým předstihem je známo jen pár akcí. „Spousta jich pak naběhne během roku a ty by měly ve výsledku smůlu, což by mohlo zavánět diskriminací,“ uvedla Hostomská.

Otazníky kolem náměstí a Farských humen

Noví zastupitelé budou tedy pravděpodobně řešit hlavně vymezení lokalit, kde dostane požívání alkoholu stopku. „Zákaz by se měl určitě vztahovat opět na okolí obchodních domů, kde máme potíže s popíjením bezdomovců. Samozřejmě i okolí škol a ideálně aspoň část centra,“ vyjmenoval nejrizikovější oblasti Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Největší otazníky pak panují kolem náměstí a hlavně parku Farská humna. Bez udělování výjimek a v případě, že radnice nepřistoupí k tvorbě seznamu akcí předem, tam lze alkohol buď zcela zakázat, jak tomu bylo dosud, či park do „bezalkoholových zón“ vůbec nezařazovat.

Současné zastupitelstvo v této otázce za jedno není. Například opoziční zastupitel Jan Havlík (Změna 2018) neúspěšně prosazoval zrušení „protialkoholové“ vyhlášky už na jednání letos v červnu.

„Ať mi nikdo netvrdí, že městská či státní policie nemá k zásahu proti lidem, co se někde povalují opilí, jinou možnost než dle vyhlášky. Samozřejmě že má,“ řekl tehdy Havlík.

Jiní členové vedení města jsou naopak proti. „Já bych vyhlášku nerušil, ani do ní nedával žádné akce. Myslím si, že lidé nemají pít na veřejnosti alkohol, protože to není dobrý příklad pro děti,“ vyjádřil se na posledním zastupitelstvu radní Jan Mokříš (ODS) s konstatováním, že je s tímto názorem v zastupitelstvu v menšině.

Městská i státní policie může proti nevhodnému chování opilců zasáhnout kdekoliv, například pokud znečišťují veřejné prostranství či vzbuzují veřejné pohoršení. Vyhláška jim však dávala možnost vykázat popíjející lidi z daného místa ještě předtím, než k protiprávnímu jednání došlo.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

Svíčka ve tvaru Zelené hory voní po medu, váže se ke kulatému výročí

Jako originální dárek pod stromeček nebo voňavá vánoční dekorace může posloužit nový propagační předmět, který je nyní...

Jihlava opět připraví běžkařům trať přímo ve městě, čeká se jen na mráz

Milovníci běžeckého lyžování v Jihlavě se letos v zimě opět dočkají až kilometr dlouhého upraveného okruhu s technickým...

Po rekonstrukci silnice na Žďársku ujel svah, opravy se protáhnou o rok

Uzavírka skončila, na silnici mezi Dalečínem a Jimramovem na Bystřicku se však pracuje dál. Dělníci na silnici II/357...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...