Vydání Zelené hory vázne. Církev čeká, až památkáři vyřeší dokumenty

  16:20aktualizováno  16:24
Atmosféra kolem největšího Santiniho skvostu houstne. Jako terč si kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou vybrali aktivisté z iniciativy Stop církevním restitucím. Vadí jim, že má památka UNESCO přejít do vlastnictví církve a zpochybňují oprávněnost nároku.

O poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře loni zažádala v rámci restitucí církev. Národní památkový ústav zatím nejoriginálnější Santiniho stavbu nevydal. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Slavný Santiniho poutní kostel na Zelené hoře stále patří státu. Půlroční lhůta přitom vypršela už na konci roku. Národní památkový ústav však stále posuzuje dodatečně vyžádané dokumenty.

Do hry se však vložili odpůrci církevních restitucí. Dokonce podali trestní oznámení na generální ředitelku Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždu Goryczkovou, jejíž ústav vydání připravuje.

Jak jde čas

  • o kostel sv. Jana Nepomuckého zažádalo Biskupství brněnské 27. června 2013

  • Národní památkový ústav měl do půl roku žádost posoudit, vyžádal si však od úřadů další dokumenty, které by potvrdily církevní nároky

  • odpůrci restitucí 20. ledna podali trestní oznámení, kterým napadají oprávněnost připravovaného převodu

„Podle našich informací (…) kostel nebyl v rozhodné době majetkem církve ani jí podléhajícího subjektu a dokonce ani nesloužil náboženským účelům,“ prohlásila spisovatelka Lenka Procházková, která trestní oznámení na ředitelku Goryczkovou a neznámé pachatele 20. ledna podala. S režisérem Václavem Dvořákem dokonce napadá pravost dokumentů.

To rázně odmítá NPÚ, jako dosavadní správce památky, i církev. O platnosti dokumentu, který předložilo biskupství coby žadatel, nemá ani jedna ze stran pochyb.

„Biskupství brněnské na naši žádost předložilo úředně ověřenou kopii dvou dokumentů, na základě kterých mělo dojít k majetkové křivdě. Oba jsou opatřeny potvrzením Národního archivu a jednoznačně z nich vyplývá, že předmětný areál byl v rozhodném období ve vlastnictví žadatele,“ uvedla Goryczková.

Šéfka památkářů zároveň odmítla trestní oznámení komentovat, protože o něm dosud nemá oficiální informace. Podrobnosti, jak bude postupovat, neprozradila ani policie. "Trestní oznámení bylo ze strany státního zastupitelství předáno kriminalistům teprve před několika dny, nelze jakkoliv spekulovat o jakémkoliv dalším postupu," řekl na dotaz serveru 5plus2.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Fotogalerie

Církev se opírá o zápis v pozemkové knize. „Nařčení z toho, že někdo zfalšoval protokol z roku 1953 o převzetí kostela do vlastnictví státu, snad může evokovat pouze přesmyčku se známým falzifikátem Zelenohorského rukopisu,“ reagoval farář Vladimír Záleský z farnosti Nanebevzetí Panny Marie Žďár nad Sázavou II.

„NPÚ i církev ví, že tento dokument z totalitní doby je platný. Kdyby neexistoval, byli bychom první, kdo by se radoval, protože pak by vlastnictví a užívání Zelené hory nebylo nikdy dotčeno,“ poukazuje farář Záleský.

Lednový termín nestihli

K vypořádání podle restitučního zákona mělo dojít vzhledem ke stanovené lhůtě nejpozději půl roku po doručení žádosti, tedy před koncem roku 2013. Biskupství totiž o žďárský kostel, který už dvacet let patří na prestižní seznam památek UNESCO, žádalo už na konci června.

Na konci prosince šéfka památkářů v České televizi avizovala, že k převodu dojde během ledna. „V médiích sice bylo několikrát oznámeno, že by k předání mělo v nejbližší době dojít, ale dosud se tak nestalo, aniž bychom dostali bližší informace. Stále věřím, že k předání dojde v nejbližší době a že naše jednání budou probíhat v přátelském duchu,“ konstatuje Záleský.

Památkáři si vyžádali další informace

Památkáři postupují kvůli ožehavosti restitucí nad rámec svých povinností. „Národní památkový úřad požádal o součinnost Státní pozemkový úřad, Národní archiv, archiv Ministerstva kultury, Státní okresní archiv Žďár nad Sázavou a Městský úřad Žďár nad Sázavou, aby získal maximum informací vztahujících se k areálu a jeho přechodu na stát,“ stojí v prohlášení NPÚ.

„Stále čekáme na doručení a posouzení vyžádaných dokumentů,“ reagovala na začátku týdne vedoucí oddělení prezentace a vnějších vztahů NPÚ Simona Juračková.

Stát už do oprav neinvestuje

Současné průtahy určitě neprospívají kostelu. „Stát již delší čas do oprav neinvestuje žádné prostředky a my opravovat zatím nemůžeme. Že je nutné udělat naléhavě mnoho prací je jasné každému, kdo areál navštíví,“ poukazuje Záleský.

Zároveň odmítá představu, že by církev převzetím památky zbohatla. „To je zcela naivní, naopak to bude velká starost. Veškerý zisk z průvodcovské služby půjde na nutné opravy a zdaleka je nemůže pokrýt. Každý dosavadní vlastník byl odkázán také na dotační programy a dary velkorysých a obětavých lidí,“ upozorňuje žďárský farář.

Už dříve farnost ujistila, že prohlídky neomezí. „Chceme navrátit Zelené hoře někdejší věhlas poutního místa. Chceme, aby především místní měli dostatek možností přijít do kostela i bez zakoupené vstupenky,“ dodává Záleský.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Motorkáři symbolicky zavřeli silnice Žďárska, nechyběla historická Sahara

Několik stovek motorkářů o víkendu společnou vyjížďkou symbolicky uzavřelo silnice na Žďársku. Při svém srazu zcela...

Po dvou letech v Brodě znovu začíná hledání trasy severozápadní spojky

Odborníci začnou hledat varianty, kudy by mohla v Havlíčkově Brodě vést takzvaná severozápadní spojka. Pro její trasu...

Premium

Seriál Černobyl se povedl, ale té oblasti spíše uškodil, říká fotograf

O Černobyl a tragickou jadernou havárii, k níž tam v roce 1986 došlo, se Josef Vácha z Velkého Meziříčí zajímal již na...

Kučera a Chytilová. Ji.hlava uctí originálního kameramana a jeho ženu

Také poctou režisérce Věře Chytilové a kameramanovi Jaroslavu Kučerovi bude letošní 23. ročník Mezinárodního festivalu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz