Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Výchovný ústav zažil ministerskou „přepadovku“, Gazdík může rušení zastavit

  12:05
V červnu 2023 má být kvůli neefektivitě financování ukončen provoz výchovného ústavu pro problémové chlapce ve Žďáře nad Sázavou. Proti záměru vznikla petice, kterou podepsalo přes šest set lidí. Nyní zařízení neohlášené navštívil ministr Petr Gazdík, od něhož si mnozí slibují, že záměr přehodnotí.
Zařízení ve žďárské Veselské ulici s kapacitou osmnácti míst má ukončit činnost...

Zařízení ve žďárské Veselské ulici s kapacitou osmnácti míst má ukončit činnost v roce 2023. | foto: výchovný ústav

Mají psychické potíže, poruchy chování a většinou i řadu nepěkných zkušeností z nefunkčního rodinného prostředí. Právě pro takové chlapce ve věku od patnácti let je určen žďárský výchovný ústav (VÚ).

Unikátní zařízení rodinného typu, jediné svého druhu na Vysočině a jedno z mála v zemi, mělo projít kompletní a nákladnou rekonstrukcí. Na tu ale ministerstvo školství nenašlo dost peněz, tak bylo loni rozhodnuto o postupném utlumení provozu a k červnu 2023 k jeho ukončení. Šest stovek lidí proti verdiktu podepsalo petici.

Teď vkládají petenti naději do nedávné návštěvy Petra Gazdíka (STAN), ministra školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ten zavítal do ústavu v pondělí 21. února.

„Dnes jsem neplánovaně navštívil Výchovný ústav Žďár na Sázavou. I když to byla z mé strany ‚přepadovka‘, tak musím nesmírně ocenit práci zdejších zaměstnanců. Jsou to profesionálové, kteří pomáhají dětem z nefunkčního rodinného prostředí žít normální život,“ ocenil ve zmíněný den na svém Twitteru ministr.

Ministra do ústavu pozval bývalý zaměstnanec

Petra Gazdíka do žďárského ústavu pozval Vojtěch Odvárka, který do konce minulého roku v zařízení působil jako psycholog, a je rovněž jedním z iniciátorů zmíněné petice.

„Napsal jsem novému panu ministrovi dopis, jímž jsem chtěl na situaci v ústavu znovu upozornit. Bohužel se už delší dobu v této věci nic nedělo,“ popsal Odvárka. Zařízení mělo přitom ještě z dob minulé vlády přislíbeny dvě návštěvy z ministerstva - loni v zimě a pak znovu v létě. Žádná se však nedostavila.

Osazenstvo ústavu, který sídlí ve Veselské ulici, chtělo zřizovateli mimo jiné ukázat interiéry, do jejichž renovace se vlastními silami pustilo v únoru 2021 - poté, co bylo z MŠMT oznámeno, že na kompletní opravu nejsou finance.

Zaměstnanci společně s chlapci provedli postupně poměrně rozsáhlou rekonstrukci vnitřních prostor, do nichž se léta neinvestovalo. Upravili pokoje i společné zázemí. Prostředky se povedlo získat od sponzorů a pomohli rovněž dárci staršího nábytku.

„Rekonstrukce je pro 18 dětí neefektivní“

Důvody rušení VÚ jsou podle zřizovatele právě finanční.

„Žďárský výchovný ústav bude rušen z důvodu neefektivity dalšího financování. Objekt je ve stavu, který vyžaduje zásadní investice. Ty by však s ohledem na kapacitu zařízení (18 míst - pozn. red.) nebyly efektivní,“ sdělila loni v létě mluvčí MŠMT Aneta Lednová s tím, že kapacity VÚ jsou v rámci republiky i do budoucna dostatečné.

Odhady nákladů na opravu, jež měla zahrnovat i demolici stávající budovy a stavbu nové, se tehdy pohybovaly kolem 36 milionů korun.

„Měli jsme ale i alternativní plán, jímž je jen nejnutnější rekonstrukce objektu - oken a fasády, což vyjde řádově na jednotky milionů. Ještě byly potřeba opravy kotle, ty už byly ale provedeny a prostředky na ně jsme dostali. Věříme tedy, že tato úsporná verze by mohla být konečným řešením,“ míní Odvárka.

Poslankyně nepochopila důvod rušení ústavu

O zachování žďárského VÚ se zasazuje i poslankyně a krajská zastupitelka Eva Decroix (ODS). I ona do zařízení osobně zavítala a strávila tam celé odpoledne.

„Ale ani z prostudování dokumentů, ani z diskuse mi nebylo zřejmé, co mohlo vést k rozhodnutí o zrušení tohoto ústavu, respektive jak může být takové rozhodnutí ospravedlnitelné. Jsem přesvědčena, že ústav by měl být zachován, protože umožňuje chlapcům z problematického rodinného zázemí najít rovnováhu a současně dosáhnout poměrně dobrého vzdělání,“ vyjádřila se Decroix.

Zařízení považuje za plně funkční a sice skromně, ale zato velmi útulně vybavené. Jako velké plus zmínila rovněž obětavý personál, který pro ústav doslova žije.

„Samozřejmě návštěva pana ministra není ještě finálním rozhodnutím, ale moc si jí vážím. Osobní přítomností i pozorným nasloucháním dal zaměstnancům ústavu najevo, že jde o důležitou věc a že si váží jejich práce,“ podotkla poslankyně.

Mladistvých s výchovnými problémy přibývá

Jak se zřizovatel dívá na záměr rušení VÚ nyní, jasné zatím není. „Situaci ohledně uvedeného zařízení MŠMT v současnosti vyhodnocuje,“ reagovala v úterý mluvčí Aneta Lednová.

Chlapecký výchovný ústav ve Žďáře nad Sázavou

 • Žďárský výchovný ústav (VÚ) ve Veselské ulici je od roku 1991 odloučeným pracovištěm VÚ Velké Meziříčí.
 • Jedná se o menší zařízení rodinného typu s kapacitou 18 míst, pro hochy od 15 let. Ti mohou studovat na středních školách ve městě a okolí.
 • Má nízkou útěkovost, v průměru 15 útěků ročně, i když jde o otevřený typ zařízení s velkou mírou volnosti.
 • Slouží chlapcům z Vysočiny i řady dalších krajů.
 • V roce 2021 bylo rozhodnuto o útlumu činnosti a jejím ukončení k 30. 6. 2023 kvůli neefektivnosti dalšího financování.
 • Personál žďárského pracoviště sepsal proti jeho zrušení petici. Ta je mimo jiné doplněna i medailonky a zkušenostmi hochů, již žďárským VÚ prošli, či ho stále navštěvují.
 • Součástí zařízení je i ambulance střediska výchovné péče, jež poskytuje poradenství rodinám a dětem v tíživé životní situaci.
Zdroj: www.vuzdar.cz

Žďárský ústav je nestandardní hlavně v tom, že tamní hoši mohou studovat na civilních školách, kam samostatně docházejí či dojíždějí, což odpovídá inkluzivnímu směřování pedagogiky.

„Svou otevřenou formou umožňuje zařízení jemu svěřeným mladým lidem získávat vlastní zodpovědnost a kontakt se spolužáky v běžných školách, kde se mohou připravovat na své budoucí povolání. Středních škol je ve Žďáře více, se širokým spektrem forem vzdělávání, a od výchovného ústavu jsou navíc v docházkové vzdálenosti. To je deviza, kterou má málokteré zařízení v ČR,“ zdůraznil Petr Krábek, vedoucí sociálního odboru žďárského městského úřadu.

Dětí a mladistvých s výchovnými problémy podle něj navíc přibývá a pracovníci sociálně-právní ochrany dětí mají potíže s jejich umisťováním do výchovných ústavů a dětských domovů se školou v dostupné vzdálenosti.

Žďárský VÚ se navíc může chlubit minimálním počtem útěků a úplnou, či téměř úplnou naplněností. Nyní ale smí přijímat jen klienty, kteří ve školním roce 2021/22 navštěvují 2. nebo 3. ročník střední školy, či dosáhnou zletilosti do 30. června 2023.

 • Nejčtenější

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Kočka bažinná v jihlavské zoo má po letech mládě. Kotě je černé po otci

Po dlouhých osmi letech se v jihlavské zoo narodilo mládě kočky bažinné. Malá samička přišla na svět před dvěma měsíci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ČEZ prodloužil termín pro nabídky na rozšíření Dukovan. Vyhověl uchazeči

Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních nabídek na stavbu nového jaderného bloku v...

Žďár otestuje vídeňský model bydlení, nové byty nabídne jen vybraným profesím

Některé nové byty ve Žďáře nad Sázavou budou určené jen pro někoho. Obsadit by je měli zdravotníci, učitelé, hasiči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Namol opilá řidička v noci kličkovala po D1, v autě měla sedmiměsíční dítě

Kličkováním a neobvyklým snižováním a zvyšováním rychlosti na sebe upozornila řidička ze Slovenska, která v pondělí v...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Ortopedi měnili ženě obě ramena naráz, kvůli víře museli použít autotransfúzi

Lékaři Nemocnice Jihlava za sebou mají neobvyklou operaci, kdy ženě po úrazu museli udělat totální endoprotézu obou...

Třebíč se nečekaně rychle vrací k záměru rekonstrukce zimního stadionu

Třebíč se po deseti měsících vrací k projektu revitalizace zimního stadionu. Firmu, která se do rekonstrukce pustí,...

Bydlení v Jihlavě podraží, město zvýšilo daň z nemovitosti až na pětinásobek

Obyvatelé Jihlavy budou od Nového roku čelit dalšímu náporu na své peněženky. I přes nesouhlas opozice prosadila...

I znaková řeč má svá nářečí, říká mladá lektorka „jazyka“ pro nedoslýchavé

V podstatě celý svůj život se Lucie Dokulilová potýká s nedoslýchavostí, sluchadla používá od svých tří let. Tímto...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...