Mají psychické potíže, poruchy chování a většinou i řadu nepěkných zkušeností z nefunkčního rodinného prostředí. Právě pro takové chlapce ve věku od patnácti let je určen žďárský výchovný ústav (VÚ).
Unikátní zařízení rodinného typu, jediné svého druhu na Vysočině a jedno z mála v zemi, mělo projít kompletní a nákladnou rekonstrukcí. Na tu ale ministerstvo školství nenašlo dost peněz, tak bylo loni rozhodnuto o postupném utlumení provozu a k červnu 2023 k jeho ukončení. Šest stovek lidí proti verdiktu podepsalo petici.
Teď vkládají petenti naději do nedávné návštěvy Petra Gazdíka (STAN), ministra školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ten zavítal do ústavu v pondělí 21. února.
„Dnes jsem neplánovaně navštívil Výchovný ústav Žďár na Sázavou. I když to byla z mé strany ‚přepadovka‘, tak musím nesmírně ocenit práci zdejších zaměstnanců. Jsou to profesionálové, kteří pomáhají dětem z nefunkčního rodinného prostředí žít normální život,“ ocenil ve zmíněný den na svém Twitteru ministr.
Ministra do ústavu pozval bývalý zaměstnanec
Petra Gazdíka do žďárského ústavu pozval Vojtěch Odvárka, který do konce minulého roku v zařízení působil jako psycholog, a je rovněž jedním z iniciátorů zmíněné petice.
„Napsal jsem novému panu ministrovi dopis, jímž jsem chtěl na situaci v ústavu znovu upozornit. Bohužel se už delší dobu v této věci nic nedělo,“ popsal Odvárka. Zařízení mělo přitom ještě z dob minulé vlády přislíbeny dvě návštěvy z ministerstva - loni v zimě a pak znovu v létě. Žádná se však nedostavila.
Osazenstvo ústavu, který sídlí ve Veselské ulici, chtělo zřizovateli mimo jiné ukázat interiéry, do jejichž renovace se vlastními silami pustilo v únoru 2021 - poté, co bylo z MŠMT oznámeno, že na kompletní opravu nejsou finance.
Zaměstnanci společně s chlapci provedli postupně poměrně rozsáhlou rekonstrukci vnitřních prostor, do nichž se léta neinvestovalo. Upravili pokoje i společné zázemí. Prostředky se povedlo získat od sponzorů a pomohli rovněž dárci staršího nábytku.
„Rekonstrukce je pro 18 dětí neefektivní“
Důvody rušení VÚ jsou podle zřizovatele právě finanční.
„Žďárský výchovný ústav bude rušen z důvodu neefektivity dalšího financování. Objekt je ve stavu, který vyžaduje zásadní investice. Ty by však s ohledem na kapacitu zařízení (18 míst - pozn. red.) nebyly efektivní,“ sdělila loni v létě mluvčí MŠMT Aneta Lednová s tím, že kapacity VÚ jsou v rámci republiky i do budoucna dostatečné.
Odhady nákladů na opravu, jež měla zahrnovat i demolici stávající budovy a stavbu nové, se tehdy pohybovaly kolem 36 milionů korun.
„Měli jsme ale i alternativní plán, jímž je jen nejnutnější rekonstrukce objektu - oken a fasády, což vyjde řádově na jednotky milionů. Ještě byly potřeba opravy kotle, ty už byly ale provedeny a prostředky na ně jsme dostali. Věříme tedy, že tato úsporná verze by mohla být konečným řešením,“ míní Odvárka.
Poslankyně nepochopila důvod rušení ústavu
O zachování žďárského VÚ se zasazuje i poslankyně a krajská zastupitelka Eva Decroix (ODS). I ona do zařízení osobně zavítala a strávila tam celé odpoledne.
„Ale ani z prostudování dokumentů, ani z diskuse mi nebylo zřejmé, co mohlo vést k rozhodnutí o zrušení tohoto ústavu, respektive jak může být takové rozhodnutí ospravedlnitelné. Jsem přesvědčena, že ústav by měl být zachován, protože umožňuje chlapcům z problematického rodinného zázemí najít rovnováhu a současně dosáhnout poměrně dobrého vzdělání,“ vyjádřila se Decroix.
Zařízení považuje za plně funkční a sice skromně, ale zato velmi útulně vybavené. Jako velké plus zmínila rovněž obětavý personál, který pro ústav doslova žije.
„Samozřejmě návštěva pana ministra není ještě finálním rozhodnutím, ale moc si jí vážím. Osobní přítomností i pozorným nasloucháním dal zaměstnancům ústavu najevo, že jde o důležitou věc a že si váží jejich práce,“ podotkla poslankyně.
Mladistvých s výchovnými problémy přibývá
Jak se zřizovatel dívá na záměr rušení VÚ nyní, jasné zatím není. „Situaci ohledně uvedeného zařízení MŠMT v současnosti vyhodnocuje,“ reagovala v úterý mluvčí Aneta Lednová.
Chlapecký výchovný ústav ve Žďáře nad Sázavou
|
Žďárský ústav je nestandardní hlavně v tom, že tamní hoši mohou studovat na civilních školách, kam samostatně docházejí či dojíždějí, což odpovídá inkluzivnímu směřování pedagogiky.
„Svou otevřenou formou umožňuje zařízení jemu svěřeným mladým lidem získávat vlastní zodpovědnost a kontakt se spolužáky v běžných školách, kde se mohou připravovat na své budoucí povolání. Středních škol je ve Žďáře více, se širokým spektrem forem vzdělávání, a od výchovného ústavu jsou navíc v docházkové vzdálenosti. To je deviza, kterou má málokteré zařízení v ČR,“ zdůraznil Petr Krábek, vedoucí sociálního odboru žďárského městského úřadu.
Dětí a mladistvých s výchovnými problémy podle něj navíc přibývá a pracovníci sociálně-právní ochrany dětí mají potíže s jejich umisťováním do výchovných ústavů a dětských domovů se školou v dostupné vzdálenosti.
Žďárský VÚ se navíc může chlubit minimálním počtem útěků a úplnou, či téměř úplnou naplněností. Nyní ale smí přijímat jen klienty, kteří ve školním roce 2021/22 navštěvují 2. nebo 3. ročník střední školy, či dosáhnou zletilosti do 30. června 2023.