Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Jediný výchovný ústav na Vysočině končí, kritizují to zaměstnanci i město

  12:04
Provoz žďárského výchovného ústavu pro chlapce končí. Činnost zařízení, jež je jediné svého typu na Vysočině a jedno z mála v České republice, se rozhodl zřizovatel, ministerstvo školství, postupně utlumit a v roce 2023 ukončit. Podle resortu je financování objektu ústavu neefektivní.

Zařízení ve žďárské Veselské ulici s kapacitou osmnácti míst má ukončit činnost v roce 2023. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

K ukončení provozu zřizovatel přistoupil i přesto, že zařízení je během svého dlouholetého fungování stabilně naplněno téměř nebo zcela na maximum a jeho potřebnost zdůrazňuje nejen personál či stávající a bývalí klienti, ale také odborná veřejnost. Proti jeho zrušení vznikla i petice.

„V současné době přibývá dětí s výchovnými problémy. Soudy a pracovníci sociálně-právní ochrany dětí mají velké potíže s umisťováním dětí a mladistvých do výchovných ústavů a dětských domovů se školou v dostupné vzdálenosti. Kapacita zařízení je nedostatečná,“ vyjádřil se Petr Krábek, vedoucí sociálního odboru městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Zachování zařízení ve městě tak považuje Krábek za nutné. Mimo jiné i proto, že jde o provozně jedinečný ústav. Je určen pro chlapce od patnácti let a má kapacitu 18 lůžek.

„Jedná se tedy o malé zařízení rodinného typu pomáhající chlapcům s poruchami chování či psychickými poruchami. Většina z nich přijde z nefunkčního rodinného prostředí s ne moc pěknými zkušenostmi,“ popsali kolektivně zaměstnanci ústavu, jichž je celkem patnáct.

Chlapci chodí do běžných škol

Nestandardní také je, že tamní hoši mohou studovat na civilních školách, kam samostatně docházejí či dojíždějí. Tato forma ústavní péče odpovídá žádanému inkluzivnímu směřování pedagogiky.

„Svou otevřenou formou umožňuje zařízení jemu svěřeným mladým lidem získávat vlastní zodpovědnost a kontakt se spolužáky v běžných školách, kde se mohou připravovat na své budoucí povolání. Středních škol je ve Žďáře více, se širokým spektrem forem vzdělávání, a od výchovného ústavu jsou navíc v docházkové vzdálenosti. To je deviza, kterou má málokteré zařízení v ČR,“ zdůraznil Krábek.

Možnost dětí ze žďárského ústavu rozvíjet svoji samostatnost i zodpovědnost oceňuje rovněž Karel Červenka, docent Katedry speciální a inkluzivní pedagogiky Masarykovy univerzity.

„MŠMT by mělo existenci a fungování podobného typu zařízení spíše podporovat než omezovat, nebo dokonce rušit. Nezaznamenal jsem také, že by v souvislosti s tímto případem proběhla jakákoli diskuse,“ uvedl Červenka.

Nutná by byla rekonstrukce za 36 milionů

Podle zřizovatele je však i přes tyto argumenty již rozhodnuto. Pracoviště už funguje v utlumovacím režimu, kdy je umožněno stávajícím chlapcům dokončit vzdělávání ve školách, jež navštěvují. Provoz má být ukončen k 30. červnu 2023.

Chlapecký výchovný ústav ve Žďáře nad Sázavou

 • Výchovný ústav (VÚ) ve Veselské ulici ve Žďáře nad Sázavou je od roku 1991 odloučeným pracovištěm VÚ Velké Meziříčí.
 • Jde o menší zařízení rodinného typu s kapacitou 18 míst, zaměřené na přijímání chlapců ve věku od 15 let pro studium na středních školách ve městě a okolí.
 • Jako jedno z prvních zařízení zřídilo i startovací byt, od města je pronajímán od roku 2008.
 • VÚ má nízkou útěkovost, v průměru 15 útěků ročně, i když jde o otevřený typ zařízení s velkou mírou volnosti.
 • Slouží nejen hochům z Vysočiny, ale i celé řady dalších krajů.
 • Z důvodu zákona o ústavní výchově a prováděcí vyhlášky vzešla nutnost rekonstrukce budovy a stavebních úprav. Odhad nákladů na opravy činí 36 milionů korun.
 • V roce 2021 bylo rozhodnuto o útlumu činnosti a jejím následném ukončení k 30. 6. 2023.
 • Personál pracoviště sepsal proti jeho zrušení petici. Ta je mimo jiné doplněna i medailonky a zkušenostmi mnoha hochů, již žďárským VÚ prošli, nebo jej stále navštěvují.
Zdroj: www.vuzdar.cz

„Žďárský výchovný ústav bude rušen z důvodu neefektivity dalšího financování. Objekt je ve stavu, který vyžaduje zásadní investice. Ty by však s ohledem na kapacitu zařízení nebyly efektivní,“ sdělila oficiální stanovisko mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová.

Náklady na nutnou rekonstrukci zázemí včetně vybavení a terénních úprav byly odhadnuty na 36 milionů korun. Vydáno už je i stavební povolení. Od roku 2019 byly na přípravné práce kolem oprav vynaloženy už téměř dva miliony.

Úbytek osmnácti míst by se podle MŠMT neměl nijak negativně projevit. „V rámci republiky jsou do budoucna kapacity výchovných ústavů dostatečné,“ řekla Lednová. Výchovné ústavy totiž neposkytují své služby jen klientům z daného regionu, ale z celé ČR.

Zařízení, co přijímají vyloženě hochy, je v ČR celkem 16, dalších 7 je pak smíšených - pro chlapce i dívky.

Odkaz původní majitelky

Na Vysočině funguje chlapecký výchovný ústav jen ve Žďáře. I smíšená pracoviště se nachází mimo kraj - nejbližší třeba v Olešnici na Moravě nebo Moravském Krumlově. Na Vysočině jsou dále v provozu už jen ústav  pro dívky, a to v Počátkách, Velkém Meziříčí či Horních Dubenkách na Jihlavsku.

Podle vyjádření Lednové se MŠMT pokoušelo najít i náhradní prostory, kde by žďárské pracoviště mohlo dál působit, ale bez úspěchu. „Objekt bude dále nabídnut jako nepotřebný majetek ve standardním procesu v souladu s platnou legislativou,“ přiblížila mluvčí.

Komplikací může být, že vlastník musí naplnit odkaz původní majitelky, Barbory Smeykalové, jež své nemovitosti bezúplatně postoupila v roce 1946 s tím, že smí sloužit jen účelům sledovaným tehdejší Okresní péčí o mládež, zejména umístění opuštěných dětí ze Žďárska.

Součástí ústavu je od roku 2019 i ambulance střediska výchovné péče, jež poskytuje preventivně výchovné poradenství rodinám ze Žďáru a okolí, což považuje MŠMT za důležitou službu. „Z toho důvodu hledáme alternativu pro zabezpečení těchto služeb v daném regionu,“ dodala Aneta Lednová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

 • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Původní brodské hradby nejsou tam, kde měly být, zjistili archeologové

Hradební opevnění Havlíčkova Brodu se vyvíjelo jinak, než se historici až dosud domnívali. Zjistili to archeologové při...

Šéfové žďárské Kultury vrací festival Horácký džbánek zpět na zámek

Na začátku roku přebrala žďárskou Kulturu bývalá moderátorka Českého rozhlasu a mluvčí novoměstské nemocnice Tamara...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Havlíčkův Brod potřebuje překladiště odpadů, přestaví kvůli tomu sběrný dvůr

Město Havlíčkův Brod se připravuje na velkou rekonstrukci areálu technických služeb v Reynkově ulici. Radnice nechá...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...