Osmadvacetiletý Kafka považuje verdikt Vrchního soudu v Olomouci za nesprávný. Justice podle něj neposuzovala případ korektně. Poukazuje na nedostatek důkazů a navrhuje buď vrátit kauzu k novému projednání nebo vynesení nového verdiktu přímo Nejvyšším soudem.
O podání dovolání informoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Jak podotýká ČTK, Nejvyšší soud o dovoláních v trestních věcech rozhoduje obvykle několik týdnů až měsíců. Zpravidla je ale odmítá.
Ke zvlášť surové vraždě dvou starších lidí došlo v Koněšíně v polovině června roku 2012. Jaroslav Kafka je koněšínský rodák, který žil v Rosicích s vnučkou zabitého důchodce v bytě, který dívce její děda koupil. Pracoval v Brně. Osudného večera z 16. na 17. června 2012 popíjel v hospodě.
Někdy po půlnoci podle obžaloby vyrazil vyřídit si účty s dědou své přítelkyně. Přišel zezadu do domku obětí. Prostředí důvěrně znal. Sebral tam malý nůž a tím po slovní rozepři ubodal starého muže. Když se přišla podívat seniorova družka, co se děje, ubodal podle vyšetřovatelů i ji. Pak si umyl ruce od krve a šel zpátky do hospody.
Kriminalisté odebírali vzorky DNA všem obyvatelům vesnice
Policejní vyšetřování dvojnásobné vraždy vyvolalo ve vsi s pěti stovkami obyvatel pozdvižení. Protože si vyšetřovatelé nebyli dlouho jistí pachatelem a v domě obětí se našly biologické stopy, odebírali DNA všem obyvatelům Koněšína (čtěte zde). Stopy se kriminalistům hledaly špatně, po objevení těl domem prošla spousta lidí.
Krajský soud v Brně uznal Kafkovu vinu a potrestal ho 21 lety vězení (více čtěte zde). „Policie odevzdala vysoce nadstandardní materiál, což byl ucelený řetězec důkazů. Důkazy byly jednoznačné a Kafka se v procesním postavení obviněného v přítomnosti obhájce přiznal,“ uvedl tenkrát státní zástupce Jiří Morava.
„Navíc nám řekl detaily, které mohl vědět jen pachatel, například kde je vražedná zbraň,“ dodal Morava. Pachatele pomohla odhalit DNA, při vyšetřování se přiznal po výslechu na detektoru lži. U soudu však tvrdil, že mu policisté vraždu vsugerovali a že je neviný.
Po odvolání mu soud ještě dva roky trestu přidal
Kafka se na místě odvolal, případ tak putoval k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten rozsudek zrušil a vrátil věc do Brna k novému projednání s tím, že policie dostatečně nepracovala s některými důkazy. Například se sekáčkem, který se našel v rozestavěném domě na cestě mezi dědečkovým domem a hospodou (přečíst si můžete zde).
Brněnský krajský soud po opětovném projednání kauzy trest Kafkovi ještě o dva roky zvýšil. Ve vězení má strávit 23 let (o navýšení trestu čtěte zde). Už při prvním projednávání případu Jaroslav Kafka prohlásil, že se do vsi vrátí a skutečného vraha najde sám.